Fónagy János nemrégiben egy izgalmas bejelentést tett a 150 új gyár program kapcsán, amelyről meglehetősen magas összegről érkeztek hírek. A tervek szerint a program célja, hogy jelentős mértékben fellendítse a helyi gazdaságot, és új munkahelyeket teremt


A kormány képviselői hétfő délután az Országgyűlésben válaszoltak a vendégmunkások behozatalával és a 150 új gyár programmal kapcsolatos kérdésekre - számolt be róla a hrportal.hu.

Varga Zoltán, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője a közelmúltban arról beszélt, hogy a debreceni CATL kínai akkumulátorgyár az év végén megkezdi a termelést. A politikus hangsúlyozta, hogy a kormány és a gyár vezetősége is azt ígérte, hogy a létesítményben helyi, illetve magyar munkavállalókat kívánnak foglalkoztatni. Ugyanakkor a gyár legfrissebb közleménye szerint az induló gyártás során ötszáz fülöp-szigeteki vendégmunkás érkezik, ami éles ellentétben áll a képviselő által hangoztatott ígéretekkel - olvasható a portálon.

Azt firtatta, hogy ki felelős a fülöp-szigeteki munkavállalók behozataláért, milyen feltételek mellett érkeznek, milyen juttatásokban részesülnek, és milyen körülmények között dolgoznak és laknak?

Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára a hatályos szabályozást ismertetve azt mondta, amennyiben magyar munkaerő rendelkezésre áll, külföldit nem lehet foglalkoztatni. Az eljárásrendet a vállalatok nem tudják megkerülni, vagyis az elérhető magyar munkaerő helyett nem tudnak külföldit alkalmazni - hangsúlyozta

Rámutatott, hogy az észak-alföldi térségben folyamatosan növekszik a foglalkoztatottság, Hajdú-Bihar vármegyében pedig a munkavállalók 2,3 százaléka származik harmadik országokból, ami alulmúlja az országos átlagot. Kiemelte, hogy sem szakhatósági eljárás keretében, sem pedig egyszerűsített közvetítési eljárás során nem érkezett kérelem a Fülöp-szigeteki munkavállalók foglalkoztatására.

Ander Balázs, a Jobbik országgyűlési képviselője a közelmúltban felhívta a figyelmet arra, hogy Nagy Márton, a nemzetgazdasági tárca vezetője április végén bejelentette: hamarosan nyilvánosságra hozzák azt a listát, amely tartalmazza a kormány által ígért 150 új gyár helyszíneit. "Milyen ütemben halad a 150 új gyár program megvalósítása?" - tette fel a kérdést.

Fónagy János államtitkár nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Magyarország számára kulcsfontosságú a rövid távú fogyasztás- és a hosszú távú beruházás-vezérelt növekedés elősegítése, mindeközben pedig a költségvetési stabilitás fenntartása is elengedhetetlen. A várakozások szerint a beruházások 2025 végére kezdenek majd fellendülni, ennek érdekében a kormány számos ösztönző programot indított el.

A 150 gyár program keretében több mint tízezer milliárd forintnyi befektetés valósul meg, amely minden vármegyében legalább egy új gyár felépítését lehetővé teszi.

A projektek 55 százaléka magyar vállalathoz tartozhat, és kiemelt figyelmet kap az élelmiszeripar, amely a program gyárainak közel harmadát teszi ki - ismertette, közölve azt is, kiemelt cél a kevésbé fejlett régiók beruházásnak ösztönzése is.

Related posts