18 millió ember egyetlen ország területén alkalmazza a mesterséges intelligenciát különféle célokra.

A deepfake tartalmak létrehozása és megosztása világszerte egyre nagyobb probléma.
A Hindustan Times beszámolója szerint Japán az Egyesült Államok és India után a harmadik legnagyobb ország, ahol a legszámosabb felhasználója van a mesterséges intelligencia által létrehozott deepfake tartalmakat megosztó weboldalaknak.
A Jomiuri Sinbun által végzett felmérés alapján az elmúlt év során 18 millió japán felhasználó látogatott el olyan weboldalakra, amelyek lehetővé teszik a hamis szexuális tartalmak létrehozását. Az így készült anyagok pedig gyorsan eljutottak a közösségi média platformokra, komoly kihívások elé állítva a társadalmat. A szakértők egyre inkább aggodalmukat fejezik ki, és sürgetik olyan jogszabályok kidolgozását, amelyek célja a deepfake technológia okozta problémák mérséklése. Ichiro Sato, a japán Országos Informatikai Intézet professzora hangsúlyozta, hogy a megoldás kulcsa új jogszabályokban és a digitális műveltség fokozásában rejlik.
A Jomiuri Sinbun legfrissebb felmérése alapján 41 különböző webhely digitális forgalmát vizsgálták 2023 decemberétől 2024 novemberéig. Az adatok szerint az Egyesült Államok vezet a sorban 59,73 millió látogatással, ezt követi India 24,57 millióval, míg Japán a harmadik helyen áll 18,43 millió látogatóval. Az orosz és német weboldalak is jelentős forgalmat könyvelhettek el, 17,59 és 16,86 millió látogatóval. Japánban átlagosan havonta körülbelül 410 ezer ember keresi fel ezeket az oldalakat, és közülük mintegy 80 százalék okostelefonon böngészik. Ezek a platformok lehetőséget kínálnak a felhasználóknak, hogy képeket töltsenek fel egyénekről, és szabadon módosítsák azokat. Az elérhető utasítások többsége angol, orosz és japán nyelven olvasható.
A mesterséges intelligencia és a deepfake technológiák gyermekvédelmi szempontból felmerülő kockázatairól Cécile Aptellel, a UNICEF Kutatási és Előrejelzési Globális Irodájának igazgatóhelyettesével folytattunk eszmecserét. Emellett néhány héttel ezelőtt Yuval Noah Harari is megosztotta gondolatait lapunkkal legújabb könyve, a Nexus kapcsán, ahol kifejtette, miért tartja sokkal sürgetőbbnek a mesterséges intelligencia térnyerését, mint a csónakon érkező afrikai migránsok problémáját.