A BKV-t kirabló "Nagymester" alattvalói a nyomozás folyamán elismerték, hogy elsődleges törekvésük a közpénzek jogtalan eltulajdonítása volt.


A városi vezetés határozottan hangsúlyozza, hogy a fővárosi vállalatnál nem történt számlázási eltérés.

A főpolgármester, Karácsony Gergely, állítása szerint a BKV igazgatójának, Bolla Tibornak a kirúgása nem a korrupcióval kapcsolatos gyanúk miatt történt, hanem inkább amiatt, hogy nem válogatta meg megfelelően a társaságát. A döntés hátterében az áll, hogy a 444 hírportál nyilvánosságra hozta, hogy Bolla közös szórakozáson vett részt a "Nagymester" álnéven ismert F. Zsolttal, ami felkeltette a figyelmet és kérdéseket vetett fel a vezető baráti kapcsolatai körül.

Karácsony először hivatalos állásfoglalást követelt a két férfi közötti kapcsolatról, majd miután nem kapott kielégítő válaszokat, azonnal elbocsátotta a BKV igazgatóját. A 444 legújabban újabb bizonyítékokat tárt fel, amelyek alapján egyértelműen felmerül a cégen belüli korrupció gyanúja, ami további nyomozások elvégzését indokolja.

A "Nagymester" által vezetett bűnszervezet évekkel ezelőtt, 2015-ben beépült a BKV-ba, 2021-ben csaptak le rájuk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kommandósai. Nem sokkal később volt egy belső vizsgálat a BKV-nál, amely mindent rendben talált, az azt felügyelő vezetőnek, Korompai-Romsics Krisztinának a családi cégébe viszont épp a bűnszervezet tolt bele 133 millió forintot.

A bűnszervezet ügye már 2021-ben elkezdett komoly fordulatokat venni, amikor a hatóságok kihallgatni kezdték a gyanúsítottakat. A "Nagymester" alárendeltjei közül többen a NAV Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóságán tett vallomásukban kiemelték, hogy az állami, önkormányzati és piaci nagyvállalatok esetében az elkövetők motivációja a közpénzek jogtalan eltulajdonítása volt.

A lap szerint a túlszámlázás úgy működhetett, hogy a BKV informatikai feladatait a "Nagymester" által a háttérből irányított cég, a Sys IT végezte, ez azonban egy proxycég volt, a valódi munkát nem ők végezték, hanem kiszervezték a T-Systemsnek. Utóbbi korábbi vezérigazgatóját azzal vádolja az ügyészség, hogy közbenjárására legalább 100 százalékban túlárazott és lezsírozott szerződéseket kötött cégekkel, amiket egy bűnszervezet hozott létre.

A BKV-ból beérkező források tehát a Sysen keresztül áramlottak, így a profit, sőt az extraprofit jelentős része a T-Systemshez került. Ezt követően a T-Systems különféle fiktív projektekhez és legalább 100%-os túlárazott munkákhoz invitálta a Nagymesterhez kapcsolódó bűnszervezetekhez tartozó vállalatokat, amelyek kiállították a számláikat, míg a T-Systems gondoskodott a kifizetésekről.

Related posts