A Covid időszakában tapasztalt pesszimizmus óta most először érzékelhető ilyen mértékű borongós hangulat a magyar vállalkozások körében.

A novemberi visszaesést követően decemberben vegyes képet mutattak a GKI konjunktúrafelmérés eredményei. Miközben az üzleti bizalmi index tovább csökkent, a lakossági mutató pozitív irányba korrigált, ennek következtében a GKI konjunktúraindex csupán mérsékelten esett vissza. Az idei második félévben a GKI konjunktúraindex apró, de folyamatos csökkenést mutatott, így decemberre a 18 hónapja nem látott mélypontjára süllyedt.
A GKI üzleti bizalmi indexe decemberben 1 ponttal csökkent novemberhez képest. Ez is elég volt ahhoz, hogy e mutató 39 havi mélypontjára süllyedjen, vagyis
A Covid-válság idején tapasztaltunk utoljára ilyen mély pesszimizmust a magyar vállalatok körében.
Az ipari bizalmi index 2 ponttal csökkent az előző felméréshez képest, míg az építőiparban, illetve a kereskedők és az üzleti szolgáltatók körében mért indexek csak hibahatáron belül változtak. Továbbra is a kereskedelem a legkevésbé és az üzleti szolgáltatások a leginkább derűlátó szektor.
A vállalkozások összesített foglalkoztatási hajlandósága novemberhez viszonyítva nem mutatott jelentős eltéréseket. Az ipari szektorban és a szolgáltatások területén a foglalkoztatási szándékok erősödtek, míg az építőipar és a kereskedelem terén csökkenés figyelhető meg. Decemberre a gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése tovább romlott, így ez a mutató 24 hónap óta nem látott mélypontra süllyedt.
Az üzleti szektor áremelési szándékai jelentős növekedést mutattak az előző hónaphoz képest, ezzel a mutató kétéves csúcsra ugrott. Míg a kereskedelmi szegmensben az egy hónapon belüli változás viszonylag mérsékeltnek bizonyult, addig az ipari és építőipari szereplők, valamint a szolgáltatók áremelési tervei drámai emelkedést tapasztaltak.
Decemberben, három hónapnyi folyamatos csökkenés után, végre 2 ponttal növekedett a GKI fogyasztói bizalmi indexe az előző hónaphoz viszonyítva. Az elmúlt egy év pénzügyi helyzetének megítélése, valamint a következő tizenkét hónapra vonatkozó kilátások is kedvezőbbé váltak a novemberi adatokhoz képest. Továbbá, a lakosság jövőbeli gazdasági helyzetével kapcsolatos várakozásai is pozitív irányba változtak. Ugyanakkor a nagy értékű fogyasztási cikkek megvásárlására szánt saját források értékelése némileg romlott. Az inflációval kapcsolatos várakozások enyhén emelkedtek, míg a munkanélküliségi helyzetre vonatkozó értékelések nem mutattak jelentős elmozdulást.