A kókler: Miért vált kegyvesztetté George Santos, a republikánus képviselő, akit hosszú börtönbüntetésre ítéltek?

Szinte minden megnyilatkozása hamisnak bizonyult. George Santos egy dolgot azonban következetesen képviselt: a lelkesedését Donald Trump iránt, akinek az új kormányát folyton dicsérte. Az ítélet kihirdetése előtt határozottan kijelentette, hogy nem kér kegyelmet, de pár órával később már az elnök kegyelméért esedezett. Emberek álmát kergette, miközben kifosztotta őket.
"Az életem egyes részeit túlzásokkal festettem meg, amiért most mélyen sajnálom" - ismerte be George Santos, Long Island republikánus kongresszusi képviselő, egy 2022 decemberében a New York Postnak adott interjúban. Abban a pillanatban még nem volt tudatában, hogy ez a bocsánatkérés és az önsajnálat nem elegendő ahhoz, hogy megszabaduljon a tettei következményeitől.
A 2023 májusában zajló tárgyalás kezdetén a New York-i bíróság előtt még ártatlannak nyilvánította magát.
Tavaly nyáron azonban a bizonyítékok nyomása alatt 180 fokos fordulat következett be, és a bíróság előtt bűnösnek vallotta magát több vádpontban, köztük banki csalásban és személyazonosság-lopásban. Az ítélet kihirdetéséig viszont még sokáig élvezhette a szabadságát, egészen április végéig.
A verdikt kihirdetésekor végleg összeomlott, és zokogva hallgatta végig, amint a bíró kimondta:
Hét év és egy negyed év börtönbüntetést szabtak ki azon szövetségi bűncselekmények miatt, amelyekért a kegyvesztett republikánus képviselőt korábban már eltávolították a kongresszusi testületből - számolt be az AP.
"Megalázva, megbüntetve" értette meg végre, hogy elárulta választói bizalmát - jelentette ki a könnyeivel küszködve.
"A legmélyebb bocsánatért esedezem" - mondta George Santos, magyarázatul pedig hozzáfűzte: "A múltat nem tudom újraírni, de az előttem álló utat képes leszek irányítani".
A körzeti bíró láthatóan nem érezte magát különösebben érintettnek.
"Hol marad a bűntudat?" - tette fel a provokatív kérdést Joanna Seybert, miután a volt képviselőt 87 hónapnyi börtönbüntetésre ítélte.
"Csak mindig másokat okolnak a problémákért" - morogta a bíró.
Az elítélt július 25-én kezdi meg börtönbüntetését. Az ítélet kihirdetése után azonban nem volt hajlandó reagálni az újságírók kérdéseire.
Órákkal később azonban már az elnök jóindulatát kérte, noha az ítélethirdetés előtt napokig fogadkozott, hogy nem fog kegyelemért folyamodni.
Santos az X-en kifejtette: "Nem tartom indokoltnak a hét évnyi büntetést, hiszen az túlzás és politikai nyomás alatt született. Kérem, Trump elnök, adjon lehetőséget, hogy bizonyítsam, hogy sokkal több van bennem, mint a múltbeli hibáim."
Te hozzájárultál a republikánus többség visszaszerzéséhez a képviselőházban, és Trump elnök újraválasztásához is. "Büszke lehetsz, hiszen ezek a győzelmek részben a te munkád gyümölcsei" - mondta egy kommentelő, aki azt is ígérte, hogy imádkozik az elítéltért.
A 36 esztendős George Santos csupán egy év szolgálat után nézett szembe a kongresszusi képviselőtársai által hozott bizalmatlansággal, amelynek következményeként a törvényhozásból való eltávolításával kellett szembenéznie. A szavazattöbbség döntése egyértelműen jelzi, hogy a politikai tájékozódás és a közbizalom megszerzése nem csupán a pozíció megszerzéséről szólt, hanem annak megőrzéséről is.
Ő a hatodik képviselő, akinek a kongresszus fennállása óta szégyenteljesen távoznia kellett tisztségéből.
Előtte három képviselőt - még a polgárháború idején, 1861-ben - azért menesztettek, mert csatlakoztak a déli Konföderáció katonáihoz, két másikat pedig vesztegetésért.
Santos kongresszusi bűnlajstroma jóval kiterjedtebb, mint elsőre gondolnánk. Az indoklás alapján szövetségi szinten összesen 23 vádpontot emeltek ellene, többek között olyan vádakat, mint az elektronikus csalás, a pénzmosás, a közpénzek eltulajdonítása, a hazugság, a súlyos személyazonosság-lopás, illetve hamis nyilatkozatok tétele.
A kizárási határozat megállapítja, hogy Santos "szándékosan arra ösztönözte kampánybizottságát, hogy hamis vagy hiányos jelentéseket nyújtson be a Szövetségi Választási Bizottságnak. Ezen kívül kampánypénzeket saját személyes céljaira használt fel, csalárd magatartást tanúsított, és tudatosan, szándékosan megszegte a kormányzati etika szabályait."
George Santos nyilvánosan elismerte, hogy több tucat ember, köztük saját családtagjai személyazonosságával élt vissza. Az általuk ellopott adatok felhasználásával állította össze önéletrajzát, emellett pedig adományozóit is megtévesztette, hogy ezzel finanszírozhassa sikeres kampányát.
Vádalku révén elfogadta, hogy körülbelül 580 ezer dollár, azaz több mint 200 millió forint összegű kártérítést teljesít.
"Amióta Santos bejelentette, hogy indul a kongresszusba, a kampányát saját anyagi gyarapodásának szolgálatába állította" - mondta John Durham ügyész az ítélethirdetés után a bíróság előtt, ahol hivatala vádat emelt az ügyben. A sajtótájékoztatón összegyűlt felháborodott tömeg hangot adott elégedetlenségének, és többször hangoztatták, hogy "ez elfogadhatatlan", valamint, hogy "az igazság a lényeg".
A vádiratot képviselő ügyész a tárgyaláson elmondta, hogy az áldozatok között szerepelt egy agykárosodott nő, valamint két nyolcvanéves férfi is.
Santos védőügyvédje a bíróság előtt két év letöltendő büntetés kiszabását indítványozta, hangsúlyozva, hogy ügyfele egy nehéz sorsú háttérrel rendelkező, problémás személyiség. Az ügyvéd érvelése szerint Santos "meggyötört családban" nevelkedett, ahol folyamatosan zaklatásnak volt kitéve, ami jelentősen befolyásolta életét és döntéseit.
Ebből kifolyólag "azt az embert formálta meg, aki lenni vágyott, nem pedig azt, aki egykor volt" - fogalmazott Andrew Mancilla, aki úgy véli, hogy védence "benső világában egy igazán melegszívű, szeretetteljes, gondoskodó és figyelmes személy rejtőzik".
Most azonban - szavaival élve - "mindenki utálja George Santost".
George Santos, aki brazíliai gyökerekkel rendelkezik, a megválasztása után a New York-i Queens és Long Island tehetős területein a demokraták után egy republikánus képviselőként lépett a törvényhozás színpadára.
Nem sokkal később kiderült, hogy az addig ismeretlen politikus életrajzának nagy részét kitalálta. Sikeres üzletemberként tüntette fel magát, aki tekintélyes Wall Street-i cégeknél dolgozott, és értékes ingatlanportfólióval rendelkezett.
A valóságban anyagi gondokkal küzdött, és még a kilakoltatás is fenyegette.
Hamisan állította, hogy röplabda sztár volt egy olyan főiskolán, amelynek soha nem volt diákja. A kampány során "büszke amerikai zsidóként" mutatkozott be. Később azonban elismerte, hogy katolikus vallású, és azt mondta, hogy csak akkor kezdett el "zsidóságáról" beszélni, amikor megtudta, hogy anyai ágon zsidó származású ősök is vannak a családjában.
Eleinte azt mondta: "Jewish", ami zsidót jelent. Később azzal próbálta magyarázni, hogy valójában "Jew-ish"-ra, azaz zsidósra utalt.
Brazíliában azzal gyanúsították, hogy ellopott csekkek felhasználásával szerzett be ruhákat, míg Pennsylvaniában hamis csekkekkel fizetett egy tenyésztőnek, hogy kutyakölyköket vásároljon.
Megválasztása előtt munkanélküli segélyt kapott New York államtól, miközben egy floridai cég alkalmazottja volt. Miután bekerült a kongresszusba, a munkanélküliségi csalások felszámolását célzó törvényjavaslat társszerzője volt.
Az ítélethirdetés napjának közeledtével elmerült a gondolataiban, de addig a hírnév csillogását ízlelgette.
A hazugságok világában barangoló Sánta kutya elindította saját podcastját "A hazugokra utaló Sánta kutya George Santosszal" címmel. Ezzel párhuzamosan több százezer dollárt kaszált a népszerű Cameo platformon, ahol hírességek személyre szabott videóüzenetei találhatóak. Közben olyan neves, ám ellentmondásos alakok is feltűntek, mint Rudy Giuliani és O. J. Simpson, akik szintén megjártak már a törvény szigora előtt.
George Santos egy dologban következetes volt: lelkesedett Donald Trumpért, és magasztalta új kormányát.
Elismerő szavakkal idézte fel a Capitolium ostromát. Állítása szerint személyesen is részt vett az eseményeken, hangsúlyozva, hogy Trump elnök aznap "a csúcson" teljesített. Később azonban január 6-át a "legsötétebb napként" emlegette, miközben tagadta, hogy ott lett volna.
Az életrajzával és hátterével kapcsolatos hamis információk - köztük a soha meg nem valósult térdprotézis műtétek és a holokauszttal való személyes érintettsége - elsőként a New York Times újságírói tárták fel.
A kampány keretében - ahogy fogalmazott - számos repülőjegyet szerzett be, mindegyiket 199,99 dolláros áron, éppen csak egy centtel a hivatalos árhatár alatt.
Nem sokkal később, 2022 decemberében a hatóságok hivatalos vizsgálatot indítottak Santos üzelmei kiderítésére, és annak megállapítására, hogy szemenszedett hazugságai bűncselekménynek minősülnek-e.
Három hónappal később egy képviselőházi bizottság is vizsgálatot indított a törvényhozó ellen.
A szövetségi ügyészség 2023 májusában 13 különböző vádponttal terhelte meg az érintettet.
"Boszorkányüldözés" - ezekkel a szavakkal reagált George Santos.
Október hónapban újabb 10 vádpontot hoztak fel ellene.
Az ügyészek állítása szerint Santos merész és arcátlan pénzügyi visszaélések sorozatát követte el. Egyik esetben például egy adományozó hitelkártyájáról 11 ezer dollárt utalt át a saját bankszámlájára, ami jól mutatja a bűncselekmények súlyosságát.
George Santos viselkedése "nyilvános elítélésre méltó, méltatlanná teszi az intézményt, és súlyosan aláássa a képviselőház hitelességét" - fogalmazott az etikai bizottság a törvényhozásban.
Ezt követően George Santost 2023. december 1-jén, 311:114 arányban kizárták a képviselőházból. Az eltávolítására irányuló javaslatot még a republikánus képviselőtársai is támogatták.
Ezek után következett a bírósági tárgyalás, ahol a felek végre szembenéztek egymással.
„Santos úr, a szavaknak súlya van” – hívta fel a figyelmét a bíró a vádlott számára. „Az ön kijelentései alapján választották meg, viszont ezek közül sok valótlan volt” – tette hozzá Joanna Seybert.
Donald Trump elnök egyelőre nem reagált az elítélt George Santos nem hivatalos kegyelmi kérvényére.