A kormány bejelentette, hogy új alapítványt alapít, melynek célja a "tudományos kiválóság új központjainak kialakítása, valamint a magyar tudományos és technológiai innovációk nemzetközi szintű elismertségének fokozása".


Semjén Zsolt az éjszaka folyamán benyújtotta a kormány nevében a "Csúcskutatási és Tehetséggondozó Alapítványról" szóló törvényjavaslatot. Hankó Balázs, a kultúráért és innovációért felelős miniszter szavai szerint ez a lépés a nemzeti érdekek érvényesítését szolgálja, hiszen célja, hogy Magyarország az európai innovációs élvonalba kerüljön.

A törvényjavaslat szerint az ÉLVONAL Program létrehozását Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus javasolta, aki egyébként nemrég mondott le orosz tudományos akadémiai tagságáról, amit azzal magyarázott, hogy "a tudománynak a haladás és a megértés erejét kell szolgálnia, nem pedig szenvedést és pusztulást okozó cselekedetekben kell bűnrészesnek lennie".

A benyújtott törvényjavaslat indoklása szerint "a fő célkitűzés az, hogy hazánkban egy világszínvonalú kutatói közeg alakuljon ki, amely a jelenlegi és jövőbeli világhírű magyar kutatók igényeit szolgálja." A kormány véleménye szerint "e kiemelkedő kutatói ökoszisztéma és a Magyarországon folytatott élvonalbeli kutatások növekvő arányának biztosítékát az ÉLVONAL Csúcskutatási és Tehetséggondozási Program bevezetése nyújthatja."

Ezért egy különleges törvény született, amelynek célja az "új tudományos kiválósági központok létrehozása és a magyar tudományos, valamint műszaki áttörések nemzetközi elismerésének fokozása".

A törvényjavaslat értelmében első lépésként létre kell hozni egy új alapítványt, amely az "ÉLVONAL Csúcskutatási és Tehetséggondozó Alapítvány" nevet viseli. Az alapítvány képviseletét a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter fogja ellátni – várhatóan Hankó Balázs személyében. Ő lesz az, aki kijelöli az alapítvány kuratóriumának elnökét és tagjait, ezzel megalapozva a szervezet működését és célkitűzéseit.

A törvényjavaslat hangsúlyozza, hogy "Magyarország kiemelkedő az egyéni teljesítmények területén, különösen a fiatal tehetségek és a tudományos eredmények tekintetében." Ezt a megállapítást számos figyelemre méltó statisztika is alátámasztja: míg országunk a lakosságszám alapján a világ 96. helyén áll, addig az egy főre jutó GDP tekintetében a 46. helyet foglalja el. Az innovációs rangsorban a 36. helyezést értük el, míg az egy főre jutó Nobel-díjasok számában a 11. helyen található Magyarország. Továbbá, a nemzetközi fizikai diákolimpiák összesített rangsorában a 9. helyet, a nemzetközi matematikai diákolimpiák esetében pedig a 5. helyet mondhatjuk magunkénak.

A szövegezés alapján a siker kulcsa azokban az országokban rejlik, amelyek élen járnak a technológiai fejlődésben. Ennek érdekében fontos nemzeti célkitűzésünk, hogy minél több tehetséges fiatal számára biztosítsunk ösztönzést a tudományos és innovációs pályák iránt. Ezzel nemcsak itthon szeretnénk megtartani őket, hanem külföldről is vonzóvá tenni Magyarországot a feltörekvő és már bizonyított tudományos szakemberek számára, különösen az élő- és élettelen természettudományok területén.

A törvényjavaslat szerint a "program" három pillérre épül:

Ehhez most egy új alapítvány létrehozása szükséges.

Related posts