A magyar kormány hivatalos lapja a kínai külügyminisztérium jelentését felhasználva értékeli a szerbiai helyzet alakulását.

Márki-Zay Péter néhány órával Miloš Vučević szerb miniszterelnök lemondása előtt figyelmeztetett arra, hogy érdemes figyelnünk Belgrád eseményeire, valamint a pozsonyi tüntetések alakulására. De vajon Márki-Zay Péter előre tudta a szerb vezető távozását, vagy csupán a véletlen műve, hogy éppen ebben az időszakban hívta fel a figyelmet ezekre a történésekre? Információink szerint az egykori miniszterelnök-jelölt figyelmeztetései nem csupán üres szavak, hanem a kelet-közép-európai térség felfordulására utaló komoly jelek.
Így indítja el a korunk Szabad Népének, a Magyar Nemzetnek a Szerbiában zajló eseményeket feltáró elemzését.
Az ősszel leszakadt a kínai Belgrád-Budapest vasúti beruházás keretében rosszul felújított újvidéki vasútállomás előteteje, amit kétser is átadtak, egyszer Orbán Viktor jelenlétében. A szerencsétlenségben 15 ember halt meg. Azóta folyamatosak a tüntetések, hétfőn pedig a miniszterelnök és az újvidéki polgármester is lemondott.
A Magyar Nemzet most arról ír, hogy
A kínai dokumentum alapján ez a szervezet részt vett a 2004-es ukrajnai narancsos forradalom támogatásában, és azóta is anyagi segítséget nyújtott különböző ukrán civilszervezeteknek. Továbbá, 2013-14 során is ők voltak azok, akik hozzájárultak a feszültségek fokozódásához az országban.
A kínai elemzők szerint a NED (Nemzeti Demokratikus Alap) Szerbiában is tevékenykedik, célja pedig az USA-párti ellenzék hatalomra juttatása. Érdemes azonban megjegyezni, hogy Szerbiának inkább EU-párti ellenzéke van, noha nem túlságosan erős. A tavalyelőtti iskolai tragédiák nyomán az ellenzék most ismét a régi forgatókönyvet alkalmazta, és választások kiírására kényszerítette a helyzetet, amint azt a dokumentum is jelzi.
Az külön vicces, hogy a kínaiak egyik vádpontja szerint a mostani tiltakozók annak a Srđa Popovićnak a módszereit veszik át, aki a kilencvenes években az utcán harcolt a gyilkos, Szerbiát nyomorba taszító Slobodan Milošević rezsimje ellen. Amelyiknek az egyik legnagyobb külföldi támogatója éppen Kína volt. (Amúgy az 1999-es NATO-bombázás egyik legtragikusabb tévedése volt, amikor egy amerikai gép a kínai nagykövetséget is bombázta, megölve három újságírót.)
A végén a magyar ellenzék is megkapja a magáét. A 2022-es választások előtt szerintük a NED pénzelte a magyar ellenzéket.