A magyar színésznő, aki három férjét is búcsúztatni kényszerült, végül saját életét is elvette – a vígjátékok világának csillaga mögött egy tragikus sors húzódik meg.

Schütz Ila kiváló színésznőnk volt, egy igazi legenda. Miközben a Margit-kórház adminisztrátoraként dolgozott, amatőr színjátszó társulatokban kezdett szerepelni, és miután megszerezte diplomáját a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, be is indult színészi karrierje.
A Mikroszkóp Színpadnál eltöltött egy év után, 1970-től a Madách Színház művésznőjeként folytatta karrierjét. Széles repertoárral bírva, vígjátékokban és bohózatokban egyaránt megcsillogtatta tehetségét, mind a színpadon, mind a kamera előtt. Közben azonban a magánélete nem éppen a boldogságról szólt. Schütz Ila háromszor lépett oltár elé, de Sztankay Istvánnal való kapcsolata sosem érte el azt a beteljesedést, amire mindketten vágytak.
Első férje Halász Mihály operatőr volt, akivel háromévnyi házasság után elváltak 1970-ben, ő 1992-ben hunyt el. Dégi István színésszel állt ezután oltár elé, akivel közös gyermekük is született, Zsolt. Harmadszor Török Tamáshoz ment hozzá, aki taxisofőrként, majd Schütz Ila titkáraként dolgozott.
Ila élete olyan volt, mint egy görög dráma, tele fájdalmakkal és sorscsapásokkal. Schütz Ila második férje, akinek sötét lelki vívódásai voltak, végül az öngyilkosság mellett döntött. Harmadik férje, aki taxisofőrként dolgozott és Ila iránti rajongásával hódította meg a színésznőt, szintén nem bírta elviselni a terheket, és egy pszichiátriai intézet ablakán át vetette magát a mélységbe. Ki tudná feldolgozni ennyi tragédiát? - osztotta meg a Borsnak Gór Nagy Mária, akivel Ila a főiskolán osztálytársak voltak.
Rényi Ádám "Ő, Szirtes Tamás" című művében a neves rendező és színigazgató számos ikonikus színész és színésznő életéről és pályájáról oszt meg elgondolkodtató történeteket. Minden egyes karaktert a saját egyedi perspektívájából, személyes tapasztalataival és élményeivel ábrázol, ami különösen érdekes betekintést nyújt a színházi világba. Külön említést érdemel Schütz Ilona karaktere, akiről szintén sokat mesél, felfedve ezzel a színésznő különleges tehetségét és a vele kapcsolatos emlékeit.
"Sücike valódi zsenialitással bírt, és a köztünk lévő szakmai kapcsolat a barátság mélyebb rétegeibe is behatolt. Én pedig egy lépéssel előrébb jártam a főiskolai éveim során" - kezdte a színésznőről szóló megemlékezését.
Különleges és szokatlan volt, de a színpadra lépve egy teljesen új fényben tündökölt. Vannak olyan színészek, akik az élet hétköznapjaiban elmennek a háttérben, de a színház világában ragyogó csillagokká válnak. Az ő kedvessége és játékossága olyan, mint egy friss szellő, amely betölti a teret. Minden egyes mondata életet lehelt a színpadra, és elfeledtette a valóság súlyát. Arról, hogy benne milyen belső vívódások, drámák zajlanak – amelyek végül tragikus végkimenetelhez vezettek – fogalmam sem volt. Mint sokan mások, én sem vettem észre a háttérben húzódó fájdalmat. Csak annyit tudtam, hogy a magánélete szörnyen bonyolódott, és hogy sorra olyan kapcsolatokba keveredett, amelyek teljesen megviselték őt.
A színésznő halála körül máig sok a megválaszolatlan kérdés. 2002. december 9-én este még fellépett a József Attila Színház Léni néni című vígjátékában, de akkor senki nem gondolta volna, hogy ez volt az utolsó fellépése. Két nappal később ugyanis lakásának fürdőkádjában találtak rá holtan. Schütz Ila 58 évesen döntött úgy, hogy véget vet életének.