A magyar társadalom jelentős része ellenzi Ukrajna uniós tagságát, azonban a szavazás csak akkor válik igazán értelmessé, ha megalapozott érvek is napvilágot látnak.


Magyarország milliárdokat takaríthatna meg, ha Orbán Viktor nem erőltetné a véleménynyilvánító szavazást. A Medián legfrissebb felmérése szerint a felnőtt lakosság 56%-a elutasítja Ukrajna EU-tagságát, ami világosan mutatja a közvélemény álláspontját. Érdemes lenne viszont a svájci népszavazások példáját követve komolyabban foglalkozni a témával, hiszen a nyilvános diskurzus hasznos lehet a jövőbeni döntések szempontjából.

Svájc sajátos politikai kultúrája miatt negyedévente népszavazásokat tart, amelyek során a lakosság olyan kérdésekben is kifejtheti véleményét, amelyek más országokban általában a parlamenti képviselők hatáskörébe tartoznak. Érdekes megfigyelni, hogy a populista nézetek kezdetben dominálhatnak a szavazások során, de a kampány előrehaladtával a racionálisabb álláspontok egyre nagyobb támogatásra lelnek, és végül sok esetben győzelmet aratnak. E jelenség párhuzamai felfedezhetők a magyar közvélemény alakulásában is, különösen Ukrajna EU-tagságának kérdésével kapcsolatban.

A magyar polgárok véleménye a Medián március eleji mérése szerint Ukrajna uniós tagfelvételével kapcsolatban jelenleg egyértelmű:

A Medián kutatásából az is látszik, hogy az elutasítók közt többségben vannak azok, akik egyértelműen negatívan állnak a kérdéshez, míg a támogatók közt lényegesen nagyobb azok száma, akik ezt fenntartásokkal teszik. Magyarán az elutasítás egyértelműbb, mint azt egy kétopciós (igen/nem) szavazás mutatná. Márpedig ilyet tervez a kormány.

A mérés világosan rávilágít arra is, miért döntött Orbán Viktor éppen e téma mellett, miközben forintmilliárdokat pazarolt a véleménynyilvánító szavazásra. Bár a kormányfő látszólag figyelmen kívül hagyja a közhangulatot Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban, ez csupán egy jól megkomponált színjáték. Tisztában van azzal, hogy az új konzultáció bejelentésekor az ő nézeteinek kényelmes többsége van, így tudatosan épít erre a politikai stratégiájára.

Van ugyanakkor egy érdekes aspektusa a Medián által mutatott adatoknak. A polgárok 39 százaléka annak ellenére támogatja Ukrajna európai integrációját, hogy a nyilvánosságban szinte senki sem érvel mellette. Orbán többször is végtelenül leegyszerűsítve magyarázta, miért lenne Magyarország számára anyagi katasztrófa az ukrán EU-tagság. A fejletlenebb, háborúban súlyos károkat szenvedett ország elszívná a magyarok elől a fejlesztési pénzeket, és a hazai mezőgazdaságból kiszívná az uniós forrásokat. Ebben van is igazság.

Ugyanakkor számos racionális indok is támogatja Ukrajna csatlakozását:

Ehhez képest jelenleg nincs olyan politikai erő, amelyik jelentősebb támogatással bírna és Ukrajna mellett foglalná el a helyét - és ennek ellenére is csupán 39 százalékos a népszerűsége. Igazán érdekes fordulatot venne a téma, ha Orbán nem csupán kommunikációs fogásként tekintene a drága közvélemény-kutatásokra, hanem valódi párbeszédet indítana a kérdés kapcsán.

Related posts