A svéd miniszterelnök és az osztrák kancellár közös nyilatkozatában arra ösztönözte az Európai Uniót, hogy lépjen előre bizonyos ügyekben. Vajon Orbán Viktor ezt örömmel fogadja?


Ulf Kristersson, Svédország miniszterelnöke bejelentette, hogy márciusra várhatóan elkészül az az európai uniós javaslat, amely a visszaküldendő illegális bevándorlók számára létrehozandó központokat érinti, és amelyek az Európai Unión kívüli országokban kerülnek kialakításra.

A svéd miniszterelnök nemrégiben Bécsben tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy várakozásaik szerint márciusra elkészülhet a javaslat az EU-n kívüli befogadó központok létrehozásáról.

A skandináv ország vezetője, a sajtótájékoztatón, amelyet Karl Nehammer osztrák kancellárral tartott, hangsúlyozta, hogy konzultált Magnus Brunnerrel, az Európai Unió belügyi és migrációs ügyekért felelős biztosával. Brunner kifejtette, hogy az érintett témában már tavasszal számítani lehet fontos fejleményekre - számolt be róla az MTI.

Az uniós vezetők októberben bejelentették, hogy mérlegelik egy új rendszer kialakítását, amely lehetővé tenné, hogy az EU területén maradni nem jogosult egyéneket biztonságosnak tartott külső országokban létrehozott központokba irányítsák.

Nehammer a saját nézőpontjából méltatta a svéd miniszterelnököt, amiért folyamatosan napirenden tartja az EU-ban a bevándorlás kérdését. Rámutatott, hogy azok az országok, amelyek a migráció miatt aggódnak, képesek voltak "teljes mértékben átalakítani" a migrációval kapcsolatos diskurzusokat. Ennek eredményeként a külső EU-határokkal nem rendelkező országok – mint például Ausztria – egyre aktívabban részt vesznek az egyeztetéseken.

"A fejlődésünk kulcsa az együttműködésben rejlik; csak közös erőfeszítéssel érhetjük el a kívánt eredményeket" - hangsúlyozta a kancellár. Az osztrák fővárosban zajló megbeszélésen mindkét vezető arra ösztönözte az EU-t, hogy határozottabb fellépést tanúsítson az illegális bevándorlás problémájával szemben.

Orbán Viktor az Európai Politikai Közösség novemberi budapesti csúcstalálkozója után beszélt arról, hogy 2015-ben, a migrációs válság kezdetén, a magyar kormány első lépése a lázadás volt, amikor kerítést épített; "ez ősbűnnek számított", azóta viszont mások is ebbe az irányba mozdultak. A kormányfő hangsúlyozta, később bevezették azt a rendszert, "ami az egyetlen megoldás a migrációra", hogy senkit nem szabad beengedni egy országba, amíg a kérelmét el nem bírálták.

Related posts