A száműzetéstől a Nobel-békedíjig – a 90 éves dalai láma életének története képekben Fedezd fel a dalai láma lenyűgöző életét, amely a száműzetés árnyékában kezdődött, és a béke nagyköveteként íródott. A 90 éves spirituális vezető útja egyedülálló pillan


A kerek születésnap alkalmából egy különleges galériával idézzük fel életének mérföldköveit és emlékezetes pillanatait.

Július 6-án ünnepli kilencvenedik születésnapját Tendzin Gyaco, vagy ahogyan mindenki ismeri: a dalai láma.

A Tibet északkeleti részén, Lhamo Thondup néven, egy földműves családban született férfiban két és fél évesen ismerték fel Buddha újjászületett földi alakját, ötödik születésnapja előtt, 1940. február 22-én pedig hivatalosan is ő lett a Hó királyságának uralkodója, a buddhisták vezetője.

Az ezerszobás lhászai Potala-palota lakója, aki 1950-ben fejezte be tanulmányait, tanúja volt Kína "felszabadító" akciójának, amely Tibetet ismét az ország részeként definiálta. Ezt követően számos szimbolikus politikai pozíciót töltött be, ám a kommunista hatalom hamarosan a hagyományos társadalom és a vallás felszámolásába kezdett. Ennek következményeként 1959 márciusában forradalom robbant ki, amelyet a kínai hatóságok brutálisan elfojtottak.

A dalai láma Indiába menekült, ahol azal a feltétellel kapott menedékjogot, hogy nem politizál többé. Tendzin Gyaco ennek ellenére kormányt alakított, majd 1963-ban deklarálta Tibet függetlenségét. Kína ma ezért szeparatistának tartja, pedig ő csak a szélesebb autonómiát szorgalmazza, filozófiájának lényege pedig a türelem és a megértés, elvetve mindennemű erőszakot (a dalai láma utódlása körüli harcokról írt cikkünket itt olvashatják).

Több mint hat évtizednyi vezetés után, 2011 márciusában bejelentette a visszavonulását a politikától, valóra váltva korábbi álmát, miszerint Tibetnek szabadon kell vezetőt választania. Ezzel egy közel négyszáz éves hagyomány szakadt meg, hiszen a tibetiek szellemi vezetője a 17. század dereka óta azonos volt az országéval.

Tendzin Gyacó, a dalai láma, hosszú és jelentős pályafutása alatt számtalan elismerésben részesült. 1989-ben a Tibet szabadságáért folytatott fáradhatatlan küzdelme révén Nobel-békedíjat nyert, míg 2007-ben az amerikai Kongresszus Aranyérmét vehette át. Magyarországon is gyakran megfordult, hiszen hét alkalommal is tiszteletét tette itt, és 2010-ben Budapest díszpolgárává választották. Most pedig tekintse meg képgalériánkat!

Related posts