A szuverenitás védelme sem bizonyult elegendőnek: Schmidt Mária alapítványának tevékenysége új kihívások elé állította a közéletet.

Bár Schmidt Mária külföldi médiának nyújtott tájékoztatást, a bíróság álláspontja szerint köteles a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány pénzügyi és gazdálkodási információit nyilvánosságra hozni.
A Magyar Hang a Terror Házát és a Puskás Múzeumot üzemeltető alapítványhoz fordult, hogy hozzáférhessen a 3,9 milliárd forint közpénz felhasználására vonatkozó közérdekű adatokhoz. Schmidt Mária, az alapítvány főigazgatója azonban elutasította a kérést. Ezt követően levelet írt Lánczi Tamásnak, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökének, amelyben azt boncolgatta, hogy vajon "egy külföldről támogatott médiumnak" kötelessége-e közérdekű adatokat szolgáltatni.
Úgy látszik a "szuverenitás" mégsem olyan varázsszó, ami felülírja a törvényeket - akármennyire is ebben reménykedett a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány főigazgatója
- Osztotta meg Facebook-oldalán Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, miután kézhez kapta a bíróság elsőfokú döntését.
Én viszont úgy döntöttem, hogy ha csak a kérdező személye a probléma, hát segítek Schmidt Máriának, és közérdekű adatigényléssel fordultam az általa vezetett, közfeladatot ellátó alapítványhoz, hogy tegyék nyilvánossá a teljes működésüket. Hozzák nyilvánosságra a szerződéseiket, hogy mikor, kitől, mire és mennyi pénzt kaptak, ezek nyomán milyen döntéseket hoztak, adják ki az ezeket megalapozó belső szabályzatukat, a kuratóriumi ülések jegyzőkönyveit és határozatait - egyszóval minden olyan adatot, ami átláthatóvá teszi egy közfeladatot ellátó alapítvány működését és közpénzekkel való gazdálkodását
Tóth közölte, hogy Schmidték számára az MSZP adatigénylése sem volt éppen kedvező. Az alapítvány bírósághoz fordult, hogy mentesüljön az újabb kérés teljesítése alól. A Fővárosi Törvényszék azonban úgy határozott, hogy az összes, Tóth által igényelt adatot és dokumentumot 15 napon belül elektronikus formában kell eljuttatniuk az MSZP-s politikushoz.
A Főváros Törvényszék szerdán közzétett ítéletének indoklása rámutatott, hogy az alapítvány adatigénylésének elutasítása megalapozatlan döntés volt. A bíróság hangsúlyozta, hogy "a közérdekű adatokhoz való hozzáférés joga az Alaptörvény VI. cikk (3) bekezdése alapján alapvető jog", valamint "a jogszabályok célja a közpénzek felhasználásának ellenőrzése és a társadalmi kontroll elősegítése."
A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány élén Lánczi András áll, aki nemrégiben a Mandinernek nyilatkozott, és érdekes gondolatokat osztott meg.
Azoknak, akik most Orbán Viktort szeretnék eltávolítani, azt javaslom: először is, számolják ki, mennyit takarítottak meg a rezsicsökkentés révén, és azt a pénzt előre rendezniük kellene.
Lánczi András, aki a Szuverenitásvédelmi Hivatal élén álló Lánczi Tamás édesapja.