A töltött káposzta mindig is a konyhaművészet klasszikusának számított, és sosem veszti el vonzerejét. Ezzel a recepttel garantáltan nem fogsz hibázni!


A töltött káposzta az a különleges fogás, amelyet azzal ünnepelnek, hogy a sokadik újramelegítés csak fokozza az ízek harmóniáját. Karácsonykor ez különösen jól jön, hiszen a családi összejövetelek után mindig marad egy kis adag, amit a következő napokban élvezhetünk.

Ha egész évben nem is, karácsonykor majdnem biztos, hogy készül töltött káposzta, ez így volt és így is lesz még jó sokáig. Ha pedig egy szokás ilyen időtálló, akkor annak biztos nagyon praktikus oka van. Én személy szerint élek-halok a valóban jól működő praktikus tippekért, ha valamivel, a praktikummal aztán le lehet venni a lábamról. Az ugyanis azt jelenti, hogy valamibe csak annyi energiát kell beletenni, amennyi bőven megtérül, sőt marad még másra is.

Nem szükséges különösebb kreativitás ahhoz, hogy rájöjjünk, miért olyan természetes karácsonykor a töltött káposzta elkészítése. Először is, ilyenkor hajlamosak vagyunk kicsit megkínzni magunkat, és olyan feladatokat is vállalunk, amiket az év többi részében messziről elkerülünk. Csak vicceltem, persze! Valójában szeretjük megadni a módját az ünneplésnek, és egy hatalmas fazék töltött káposzta készítése bizony rengeteg munkát igényel. De a végeredmény minden fáradtságot megér.

Amikor egy hatalmas fazék töltött káposzta készül, az igazi főnyeremény! Hiszen ez az étel napokig kitart, ráadásul nem is akármilyen falat! Különösen karácsonykor fontos ez a szempont, hiszen az ünnepek alatt mindannyian szeretnénk elkerülni a konyhai sürgés-forgást; a napokig tartó előkészületek után már nem vágyunk másra, csak a pihenésre. És hát, ki ne tudná, hogy a töltött káposzta másnap, sőt harmadnap még ízletesebb lesz? Az idő csak jót tesz neki, egy kis pihenés után még gazdagabb ízélményt nyújt. Ami pedig a hűtést illeti, ebben az időszakban a külvilág is olyan, mint egy óriási hűtőszekrény – tökéletes környezet a finomságok tárolására!

A végén, amikor már mindenki a töltött káposztától álmodik, érdemes lefagyasztani a maradékot. Képzeld el, milyen jóleső lesz egy hűvös márciusi szerdán, amikor csak előkeressük a fagyasztóból, és azonnal élvezhetjük a finom ízeket!

Igazából, némi gyakorlattal nem is tart olyan sokáig elkészíteni a töltött káposztát, csak elsőre tűnik rémisztőnek az a sok hús meg káposzta. Tavaly például, éppen az egyik barátnőnket vártuk, hogy megérkezzen a szokásos év végi flódni sütésünkre (hárman sütjük, egy tepsi flódni három családnak bőven elég.) És akkor megcsörrent a telefon, és Timi, a maga nyugodt, mély és búgó hangján közölte, hogy 20 perc és itt van, csak előbb megcsinálja a töltött káposztát. Mi vihogtunk egyet és csapra vertük a boros flaskát, hogy vidámabban teljen a várakozás mintegy két órája, amennyire ezek után taksáltuk a késést, de Timi tényleg megérkezett 20 perc múlva. Gyakorlat teszi a mestert.

A töltött káposzta hozzávalóit célszerű a hentesnél beszerezni. A hentesek igazi szakemberek, ilyenkor mindent kínálnak, amire szükség lehet: a húst, a káposzta leveleit, a szálas savanyú káposztát, sőt, még a fűszereket is. Ráadásul így azonnal látjuk, hogy mennyibe kerül az étel, anélkül hogy a saját munkánkat vagy a rezsiköltségeinket figyelembe vennénk. Igaz, hogy nem olcsó, de manapság ki mondhatja, hogy bármi az?

Ha van egy hentesünk, akiben teljesen megbízunk, akkor nyugodtan rábízhatjuk a hús beszerzését!

Fontos, hogy ne éppen most valósítsuk meg a Schwab Richard-i elképzelést, hanem inkább válasszunk ki egy jó kis szaftos, zsíros húst, például egy ízletes lapockát! Ne feledkezzünk meg a füstölt húsról sem, hiszen az különleges aromát kölcsönöz az ételnek. Bár egy egész fej savanyú káposztára valószínűleg nem lesz szükségünk, mégis kénytelenek leszünk megvásárolni, mivel aligha fognak nekünk darabokban árulni. De nem probléma! A maradékot finomra aprítva simán belekerülhet a fazékba.

A rizs témájában érdemes megjegyezni, hogy a világ legfinomabb ételeihez nem feltétlenül szükségesek a különleges, mint például jázmin vagy basmati rizsek. Valójában a kerek szemű rizs, amely ideális tejberizshez és rizottóhoz, képes igazán jó állagot biztosítani, hiszen jól szétfő. Még a sokak által lenézett B rizs is remekül helytáll a töltelékeknél, hiszen itt az a lényeg, hogy a rizs ne maradjon egyben, hanem a fogás textúráját gazdagítsa.

Most pedig emeljük le a legnagyobb lábasunkat a polcról, és indulhat a kreatív főzés!

Végül kitesszük a teraszra, hogy kihűljön és ott is tartjuk, mert a hűtőbe úgysem fér be. Mindig csak annyi tölteléket szedjünk ki belőle és melegítsünk meg, amennyit meg szeretnénk enni. Tegyünk rá a tányéron jó sok tejfölt is, a szaftját pedig fehér kenyérrel tunkoljuk ki. Nincs is ennél jobb eledel!

Related posts