A szakértők figyelmeztető jeleket észlelnek Donald Trump esetében, amelyek aggodalomra adnak okot.

Testbeszéd elemző szakértők alaposan tanulmányozták Donald Trump legújabb elnöki portréfotóját. Az ő megállapításaik szerint a képen látható kifejezés és testtartás mélyebb üzeneteket hordoz magában, amelyek a megválasztott elnök személyiségéről és politikai attitűdjéről árulkodnak.
Donald Trump legújabb portréfotóját és J. D. Vance alelnökét még a január 20-i beiktatás előtt leplezték le. Már akkor is világosan látszott, hogy Trump első elnöksége előtt, 2017-ben készült portréja teljesen más hangulatot és stílust tükrözött.
A Huffington Post több testbeszéd-szakértőt megszólított, hogy kifejtsék véleményüket Donald Trump legújabb portréjáról. Az elemzők úgy vélik, hogy a fotó mélyebb üzeneteket hordoz. Az új portré, valamint az őrizetbe vételekor készült rendőrségi felvétel és a 2017-es elnöki kép együttese árulkodó lehet a politikai vezető jelenlegi mentális állapotáról, és rávilágíthat arra, hogyan formálódott a személyisége az évek során.
Mark Bowden, a testbeszédszakértő és író, úgy véli, hogy az elnök legfrissebb fotóján "a dac és az irányítás" szándéka egyértelműen tetten érhető. "Trump arckifejezése, az állának és homlokának lefelé dőlésével, illetve az összevont szemöldökével, az agresszió és a koncentráció érzetét kelti. Az arcán figyelemre méltó aszimmetria figyelhető meg - az egyik szeme kissé jobban le van hunyva, mint a másik -, ami az intenzív fókuszálás vagy vizsgálódás benyomását kelti, mintha valamilyen célzott objektumra összpontosítana" - osztotta meg véleményét a szakértő a Huffington Postban.
Hozzátette, hogy ha az egész portrét szemügyre vesszük, a megválasztott elnök mögött átlósan elhelyezett amerikai zászló csíkjai úgy tűnnek, mintha Trump homlokráncaira mutatnának, ezáltal "megerősítve az elszántság és a tekintély érzését". Ezen kívül megemlítette, hogy a megvilágítás, valamint az, ahogy a fény visszatükröződik Trump hajáról, "glóriaszerű ragyogást" kölcsönöz, ami éles ellentétben áll az elnök "aszimmetrikus és konfrontatív arckifejezésével".
Az agressziónak és a szimbolikus fénynek ez a keveréke egyszerre vetíthet előre hatalmat és megfélemlítést - attól függően, hogy ki hogyan értelmezi
- összegzett.
Janine Driver író, a szintén testbeszéddel foglalkozó Body Language Institute vezérigazgatója mindeközben azt mondta: szerinte Trump 2025-ös fotója egy "kiszámított váltást mutat a megjelenítésben".
Az [arc] kifejezése, amelyen a szigorú tekintet és az összeráncolt szemöldök dominál, egyfajta tekintélyt és magabiztosságot áraszt. A mosoly teljes hiánya egyfajta komolyságot tükröz, amely talán az erő és a határozottság megjelenítésére tett szándékos próbálkozás eredménye.
- fogalmazott, megjegyezve, hogy a testbeszédben a "semleges vagy szigorú" arckifejezésű, közvetlen tekinteteket gyakran értelmezik magabiztosságként vagy dominanciaként. Trump "enyhén megdöntött álla" és az állkapcsának merevsége pedig a "kemény fickó" imázsát erősítheti meg.
Pszichológiai szempontból ezek a jellemzők arra utalhatnak, hogy az egyén eltökéltséget és fókuszáltságot próbál sugallni, ami éles ellentétben áll a korábbi, barátságosabb és megnyerőbb ábrázolásokkal.
- fűzte hozzá Driver.
Janine Driver véleménye szerint az elnöki portré és a rendőrségi fotó között valóban felfedezhetők hasonlóságok, ám emellett néhány lényeges eltérés is megfigyelhető. A szakértő úgy véli, hogy Trump tekintete a korábbi felvételen kifejezetten "konfrontatív" benyomást keltett, míg az új portréja sokkal inkább kifinomult, "kevésbé reaktív" és "jóval megfontoltabb" megjelenést mutat.
Mark Bowden véleménye szerint a hasonlóságok alapján valószínű, hogy a 2023-as kép története átkerült az elnöki portréba. Azonban az utóbbi esetében a szándék már az, hogy a "hatalom és irányítás" üzenetét hangsúlyozzák.
Arról, hogy a 2017-es képhez hogyan viszonyul az új portré, Bowden azt mondta, hogy jól látható a különbség, és az új portrén Trump "sokkal magabiztosabbnak és konfrontatívabbnak", kevésbé megközelíthetőnek tűnik, és szinte olyan, mintha a kép megtekintője felé is "egy közvetlen kihívást" intézne az elnök. Janine Driver szintén úgy látta, hogy a mostani képen "eltűnt a könnyedség bármiféle jele" Trumpról, és szerinte egyfajta "stratégiai" imidzsváltásra utal az új ábrázolás, amelynek részeként a tekintélyt helyezik előtérbe a rokonszenvességgel szemben.
"Ez a portré úgy tűnik, hogy a dac és a tekintély érvényesítésének igényét tükrözi, és Trumpot olyasvalakiként állítja be, aki egyszerre pozicionálja magát védelmezőként és agresszorként, a néző perspektívájától függően" - összegzett végül Bowden.
Driver közben így fogalmazott: "Pszichológiai megközelítésből nézve ez a portré azt üzeni: 'Tanultam, alkalmazkodtam, és készen állok a következő kihívásokra'." Hozzátette, hogy függetlenül attól, hogy valaki csodálja vagy bírálja Trumpot, nehéz figyelmen kívül hagyni azt a tudatos tervezést, amely az új portré minden részletében megnyilvánul.