Agrárminiszter: Hatalmas veszteségek és mély emberi fájdalom sújtja a közösséget | 24.hu


A telepek felszámolása hatalmas anyagi veszteséggel és emberi szenvedéssel jár, hiszen a tulajdonosok számára életük munkája és álmai tűnnek el nyomtalanul. Pedig...

a járványügyi szabályok túlteljesítése érdekében különös figyelmet fordítottak a biztonsági intézkedésekre, hiszen mindent elkövettek, hogy megóvják a településeket a fertőzésektől.

„Mégsem volt lehetséges” – jelentette ki az agrárminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című adásában, az MTI beszámolója szerint.

Nagy István tájékoztatása szerint jelenleg két, már korábban mentesített telepen zajlik a fertőtlenítési folyamat, míg a másik két telepen, ahol a vírus a közelmúltban bukkant fel, szintén aktívan folynak a mentesítési munkálatok. Ezen kívül a vakcinázás is megtörtént, hogy a lehető legkisebbre csökkentsék a víruskibocsátást. Az állategészségügyi operatív törzs megalakult, hogy a védekezés érdekében a rendészeti és rendvédelmi szervezetek bevonásával minden felmerülő akadályt gyorsan leküzdhessenek, és miniszteri hatáskörön túllépve hatékony intézkedéseket tudjanak hozni - tette hozzá. Rámutatott:

Itt valóban arról van szó, hogy sikerül-e megóvnunk a magyar állatállományt.

A miniszter az operatív törzs tevékenységeit ismertetve kiemelte, hogy a rendőrség bevonása elengedhetetlen a telepek védelmének biztosításához a katasztrófaturizmus ellen. Ezen kívül rámutatott arra is, hogy sajnálatos módon előfordult, hogy egyesek éjszaka a fertőzött területekre hatoltak be, és ellopták a fertőtlenítő szivattyút, ezzel tovább súlyosbítva a helyzetet.

A tulajdonosok támogatása érdekében folyamatosan friss információkkal és aktív párbeszéddel állnak rendelkezésre, emellett fontos feladat a kapcsolódó önkormányzatok és a helyi közösség tájékoztatása is - hangsúlyozta.

Nagy István hangsúlyozta, hogy rendelkezésre áll minden szükséges eszköz, tudás, erőforrás és anyagi támogatás a betegség megfékezésére. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a vírus terjedése a szél segítségével történik, amelyet nem tudnak kontrollálni. Éppen ezért a meteorológiai szolgálattal együttműködve modellezik, hogy mely településekre kell kiemelt figyelmet fordítaniuk. Ezen kívül szoros együttműködésben állnak a szlovák partnerekkel is. Nagy István kiemelte, hogy Magyarország szinte minden települését folyamatosan ellenőrzik, és átcsoportosításokról is döntöttek. Céljuk, hogy az érintett területen minden telepnek saját állatorvosa legyen, így elkerülhetik, hogy az állatorvosok egyik telepről a másikra járjanak – tette hozzá.

Az agrárminiszter hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen az állattartók és a hatóságok közötti szoros együttműködés. Kiemelte, hogy ha bármilyen információt eltitkolnak, az súlyos következményekkel járhat, és a betegség gyorsan elterjedhet, ami óriási károkat okozna.

Az állam kártalanítást fog biztosítani, emellett egy évre felfüggesztik a telepek tulajdonosainak hitelének tőke- és kamattörlesztését. A munkások bérét az állam átvállalja, ezt az állami bérgarancia keretein belül valósítják meg - tájékoztatott a forrás.

Nagy István a húsvéti bárányok értékesítési helyzetével kapcsolatban elmondta, hogy a juhágazatot sújtó kiskérődzők pestise már a múlté, és bár a ragadós száj- és körömfájás vírusa továbbra is aggasztó fenyegetést jelent, Magyarország sikeresen megszabadult az előző problémától. Jelenleg a bárányexport újraindulására van lehetőség, kivéve a száj- és körömfájás által érintett Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegye három járását.

Nagyon fontos, hogy Ausztria átengedje ezeket a kamionokat Szlovéniába és Olaszországba - fűzte hozzá.

Nagy István szólt arról, hogy a szarvasmarha telepek mentesítésén túl a következő legnagyobb feladat a sertéságazat működésének biztosítása, ugyanis a térségben hetente "10 ezer hízó keletkezik", már 3,5-4 hete nem történnek kiszállítások, ezért ott majdnem 40 ezer állat halmozódott fel. (MTI)

Related posts