Az európai katonai hatalom mélyen felháborodott Moszkva legújabb lépése miatt, amely lehetővé teheti, hogy az orosz hadihajók közvetlenül a kontinens partjaihoz közel jelenjenek meg.


A legfrissebb hírek szerint Moszkva úgy döntött, hogy Szíriából Líbiába helyezi át stratégiai jelentőségű földközi-tengeri bázisait, ami komoly aggodalmat keltett Olaszországban - számol be róla a Defense News.

Guido Crosetto, az olasz védelmi miniszter szerint Oroszország felszereléseket telepít át a szíriai Tartúsz városából Líbiába, ez egyértelműen jelzi, hogy itt akarják kiépíteni az új regionális katonai központot.

Ez nem jó dolog. Az orosz hajók és tengeralattjárók a Földközi-tengeren mindig aggodalomra adnak okot, és még inkább, ha 1000 kilométer helyett két lépésre vannak tőlünk

- jegyezte meg a tárcavezető. Kiemelte, hogy egyelőre nem oszthat meg részleteket arról, milyen intézkedéseket fontolgat Róma az országgal kapcsolatban.

Bassár el-Aszad rezsimjének összeomlása 2024 decemberének elején komoly kihívások elé állította Moszkvát. A szövetségesük, aki eddig hatalmon volt, most elmenekült, így a térség irányítását éppen azok az iszlamista csoportok vették át, akikkel korábban a Kreml harcolt. Ez a drámai fordulat veszélyezteti a tartúszi hadikikötőt és a Hmeimim légitámaszpontot, amelyek elengedhetetlenek Oroszország katonai jelenlétének fenntartásához Szíriában. Habár Moszkva és Damaszkusz között hivatalos tárgyalások folynak a bázisok sorsáról, a műholdfelvételek tanúsága szerint az orosz vezetés nem bízik az új szíriai vezetésben. Ennek megfelelően megkezdődött a katonai létesítmények fokozatos kiürítése. A legfrissebb hírek szerint az orosz hadihajók a líbiai Tobruk felé veszik az irányt, hogy ott csatlakozzanak Halifa Haftár tábornokhoz, Moszkva másik szövetségeséhez.

A mostani események azt a következtetést engedik meg, hogy

Vlagyimir Putyin nem szándékozik lemondani afrikai befolyásáról, miközben a szíriai helyzet sem tűnik elkerülhetetlen kihívásnak számára.

Líbia potenciálisan vonzó lehetőség a Kreml számára, hiszen a korábbi katonai jelenlét következtében már van egyfajta beágyazottságuk az országban. Izgalmas kérdés azonban, hogy a Nyugat hogyan reagál erre a helyzetre, különösen mivel Haftár tábornok eddig inkább a háttérből figyelte az eseményeket. Amennyiben valóban orosz hadikikötőt enged létrehozni az általa irányított területen, az jelentősen átrajzolhatja a hatalmi viszonyokat. Törökország is jelentős szereplő, mivel Ankara szintén kulcsszerepet játszik Líbia politikai táján. Elképzelhetetlen, hogy a törökök kimaradtak volna a tárgyalásokból; valószínű, hogy Moszkva először velük kötött megállapodást, figyelembe véve Törökország befolyását a régióban.

Related posts