Alvásproblémákkal küzd? Fedezze fel ezt a rendkívül egyszerű technikát!

Egy egyszerű lépés, amit bárki megtehet, valódi csodákra képes: ezt osztotta meg a biológus szakértő a HVG Kösz, jól podcastjában, ahol saját tapasztalatait is megosztotta.
Egy friss tanulmány alapján a magyar lakosság 70%-a valamilyen alvásproblémával küzd, és ezek közül körülbelül egyharmaduk rendszeresen tapasztalja a rossz alvás vagy álmatlanság okozta zavaró tüneteket.
Az alvászavarokkal kapcsolatosan számos félreértés él a köztudatban. A Kösz, jól podcast legújabb epizódjában Szász Máté biológus megosztotta saját tapasztalatait, és elárulta, hogy egy rendkívül egyszerű módszer hogyan segített neki – és sok más embernek is – a pihentető és nyugodt alvás elérésében.
Egyfelől ajánlatos jól átszellőztetett és hűvösebb, 18-19 fokos szobában aludni, azon egyszerű oknál fogva, hogy kevesebb oxigén és magasabb szén-dioxid-szint mellett kevésbé lesz kielégítő az alvás, és könnyen nyomottan, fejfájással ébredhetünk. Másrészt pedig nagyon fontos, hogy elalvás előtt már ne stimuláljuk az agyunkat tévézéssel vagy a telefonunk scrollozásával.
Senki ne higgye, hogy alvászavarai vannak, csak mert este tévézik vagy az interneten böngészget. Érdemes kipróbálni, hogy lefekvés előtt két-három órával leteszed a telefonodat, és inkább egy jó könyvet olvasol, vagy kellemes beszélgetést folytatsz a barátaiddal, esetleg a pároddal. Ne feledd, a kutyád simogatása is csodákra képes! Miután eltöltötted ezt a nyugodt időt, menj el aludni. Ezt a módszert alkalmazva nekem is megszűntek az alvászavaraim, és azóta sokkal jobb az alvásminőségem. Érdemes megpróbálni!
- mondta a szakértő, aki azt is elmagyarázta, miért olyan ártalmas az alvásra a lefekvés előtti képernyőzés.
Bár agyunk folyamatosan bombázva van ingerekkel, éjszaka, amikor nem igényeljük a tapintást, hallást vagy szaglást, megpróbálja elcsendesíteni ezeket a jelzéseket. A testünk azonban úgy van megtervezve, hogy vészhelyzetekben az agytörzsünk idegsejtjei aktiválják az érzékszerveinket. Például, ha éjszaka csak meredten bámulunk, és hirtelen meghallunk egy parketta megreccsenését, abban a pillanatban élesebben hallunk, látunk és érzékelünk mindent – ez a reakció létfontosságú a túlélésünk szempontjából. Az agyunk viszont nem tudja megkülönböztetni a valódi veszélyt a kitaláltaktól, így amikor éjszaka izgalmas krimiket vagy horrort nézünk, folyamatosan stimuláljuk ezt a vészreakciót a szervezetünkben. Ez pedig élesíti az érzékszerveinket, és vészhelyzetbe hoz minket.
Képzeld el, hogy úszol a tengerben, üldöz a nagy fehér cápa, majd amikor kiérsz a partra, elheversz a homokban, hogy akkor most szunya. Nyilván nem fog összejönni
- mondja Szász Máté, aki szerint valami hasonlóval próbálkozunk, amikor a laptopot hirtelen lecsukva a következő pillanatban megpróbálunk elaludni.
A telefonunk állandó pörgetése nemcsak hogy nem segít rajtunk, de számos negatív következménnyel is jár. A kék fény, amit a képernyők sugároznak, rombolja az alvás minőségét, és a szakértők figyelmeztetnek arra is, hogy a folyamatosan érkező impulzusok pszichés hatása is kifejezetten káros. Amikor izgatjuk a fantáziánkat, és vágyakozunk valami után – legyen az egy autó kipróbálása vagy egy ínycsiklandó étel megkóstolása – ezek a vágyak nem valósulnak meg. Csak tovább görgetünk, és újabb és újabb ingerek árasztanak el minket, míg végül egy végtelen, zavaros izgatottság fog el, anélkül, hogy bármilyen valódi élményben lenne részünk. Az utolsó percekben, amikor már csak a telefonunkon keresztül próbáljuk elütni az időt, az agyunk olyan állapotba kerül, hogy már azt sem tudja, mire vágyik, tele van kielégítetlen igényekkel. Ez megnehezíti a pihentető ellazulást, és sokan ilyenkor panaszkodnak alvászavarra. Az ilyen helyzetek elkerülése érdekében érdemes tudatosan odafigyelni arra, hogy miként használjuk a technológiát, és próbáljunk meg több időt szánni a valódi élményekre.