Amal Clooney esetlegesen kiutasításra kerülhet az Egyesült Államok területéről, és vagyonának befagyasztása is napirendre kerülhet.


Amal Clooney a Nemzetközi Büntetőbíróság támogatásával, Benjamin Netanjahu ügyvédjeként lépett a nyilvánosság elé, ezzel pedig felkeltette Donald Trump és csapata figyelmét, akik nem nézték jó szemmel az ügyvédnő tevékenységét.

Olasz hírforrások szerint az Egyesült Államok szankcionálni akarja Amal Clooney 47 éves emberi jogi ügyvédet, mert együttműködött a hágai Nemzetközi Büntetőbírósággal (International Criminal Court - ICC) abban a nyomozásban, amelynek eredményeként elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen a Gázai övezetben elkövetett háborús bűnök vádjával. Amellett, hogy George Clooney felesége nem utazhatna be az országba, befagyasztanák a vagyonát is.

A Financial Times kormányzati forrásokra hivatkozva korábban arról számolt be, hogy a londoni külügyminisztérium figyelmeztetett több ügyvédet, akik a büntetőbíróságoknál dolgoznak, hogy retorziókra számíthatnak. Az érintettek között szerepel a brit-libanoni állampolgársággal rendelkező George Clooney, valamint Adrian Fulford egykori bíró és Danny Friedman, a brit ügyvédi kamara képviselője is.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke még február hatodikán írt alá egy rendeletet, amelyben engedélyezte a szankciókat azokkal a nem amerikai állampolgárokkal szemben, aki segítettek a Nemzetközi Büntetőbíróságnak. A rendeletben Karim Khannak, a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészének a neve szerepelt, de egyúttal 60 napos határidőt is biztosított arra, hogy az elnök ajánlásokat kapjon arról, hogy kiket kell még szankciók alá helyezni.

A határidő április 7-én járt volna le, és ugyan további szankciókat nem jelentettek be, de a Financial Times szerint a brit kormánynak jó oka van feltételezni, hogy George Clooney felesége is azok között lehet, akik ellen korlátozó intézkedéseket hozhatnak.

A Nemzetközi Büntetőbíróság 2024 novemberében elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, volt védelmi minisztere és a Hamász tisztviselői ellen. Szijjártó Péter külügyminiszter ezt a lépést szégyenteljesnek minősítette. Amikor Netanjahu nemrégiben Magyarországra látogatott, teljes biztonságban érezhette magát, nem kellett attól tartania, hogy letartóztatják. Az ICC ezt a helyzetet kifogásolta, és magyarázatot követelt a magyar kormánytól, amely végül bejelentette, hogy kivonul a Nemzetközi Büntetőbíróság kereteiből.

Related posts