Az érzelmileg éretlen emberek 12 leggyakoribb megnyilvánulása – Ismerd fel őket időben!

Melyik magyar település nem a Tisza folyó mentén helyezkedik el? Íme 7 kihívást jelentő földrajzi kérdés, ami sokakat meglephet!
Biztos, hogy életed során te is találkoztál már érzelmileg éretlen emberekkel. A legkisebb kritikára is erős védekezéssel reagálnak, állandóan hárítanak, majd megpróbálnak rávenni arra, hogy sajnáld őket.
Ez azonban nagy problémát és sok konfliktust jelenthet a magánéletben és a munkahelyen, szakmai területen is. Kathy és Ross Petras kommunikációs szakértők a CNBC oldalán árulták el, melyek azok a mondatok, amelyek érzelmi éretlenségre utalnak, és amikre oda kell figyelni.
"Ez nem az én felelősségem."
Sok esetben az emberek hajlamosak elkerülni a felelősséget a saját döntéseik következményeiért, különösen akkor, amikor a dolgok nem alakulnak a tervek szerint. Mit tesznek ilyenkor? Gyakran egyből arra törekednek, hogy mentsék a bőrüket, és azonnal hangoztatják, hogy nem ők tehetnek a történtekről.
"Ha ezt nem tetted volna meg, most nem állnánk itt."
Minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy elkerüljék a felelősségvállalást cselekedeteikért. Legfőbb stratégiájuk, hogy másokat hibáztassanak, mintha te vagy mások lennének felelősek minden rosszért, míg ők csupán ártatlan szemlélők.
"Nem tartozom neked magyarázattal."
Ezzel a kifejezéssel megúszhatják a valódi elszámoltathatóságot, illetve az őszinte párbeszédet azzal a személlyel, akivel kapcsolatban állnak, és aki valamilyen tettükre magyarázatot követel.
"Túlságosan felnagyítod a helyzetet."
A gaslighting és a hárítás kombinációját is sokszor bevetik. Hamis valóságot akarnak másokkal elhitetni, és elhárítják a felelősséget. Azt üzenik, hogy te vagy a probléma, nem ők, és gyakran túl érzékenynek titulálnak.
"Persze, teljesen lényegtelen."
Jellemző, hogy azt mondják valamire: nekik tökmindegy, majd egy vállrándítással lerendezik, és hozzáteszik, befejezték a vitát. Ez egy érzelmileg éretlen módszer a kommunikáció lezárására, és ezzel el is zárják magukat bármilyen további beszélgetéstől is.
"Miről van szó? Soha nem állítottam ilyet!"
Az érzelmileg éretlen emberek megpróbálják átírni a valóságot és gaslightingolnak. Amikor valaki ilyesmit mond, általában megpróbál kibújni a felelősség alól, és elhitetni veled, hogy valami máshogy történt.
"Ez a te kihívásod, nem az én dolgom."
Ebben a helyzetben úgy húzódnak vissza a bonyolult kihívások elől, hogy áthárítják azokat másokra, ezzel elkerülve a felelősségvállalást.
"A semmiből csinálsz nagy ügyet!"
Ez egy másik példa más emberek érvénytelenítésére, amelyet mind a személyes, mind a szakmai kapcsolatokban használnak. Az ilyen kifejezések kimondásával egy érzelmileg éretlen személy elveti a másik fél aggodalmait és véleményét, illetve lekicsinyli a reakcióját.
"Újra csak a múlt emlékei kerülnek terítékre."
Valóban, a jövőre való fókuszálás általában a legelőnyösebb megközelítés. Ugyanakkor, az érzelmileg éretlen egyének gyakran támadják azokat, akik a múltbéli tévedéseiket említik. Nem hajlandók tanulni a saját hibáikból, és elkerülik az őszinte diskurzust a felmerülő problémákról. Inkább azt választják, hogy továbblépnek, mintha a kérdések nem is léteznének.
"Csak vicceltem!"
Ez a mondat tökéletes példa arra, hogy az érzelmileg éretlen emberek passzív-agresszíven kerülik el a felelősséget azért, amit mondanak vagy mondtak. Lehet, hogy úgy hangzik, mintha megpróbálnák elsimítani a dolgokat, de valójában ez inkább egy módja annak, hogy kritizáljanak valakit, majd elhatárolódjanak a kijelentésétől.
"Te mindig.../Te soha..."
Gyakran széles körű általánosításokat alkalmaznak. Ahelyett, hogy építő jellegű, őszinte beszélgetést folytatnának, vagy konkrét példákat használnának, vádaskodó, általános nyilatkozatot tesznek, és ezt felhasználják a további vita elkerülésére.
"De hát ezt mindenki gyakorolja!"
Ha van egy olyan mondat, ami igazán gyerekien hangzik, akkor az ez: "De minden gyerek csinálja!" Hányszor próbáltuk már meg ezzel az érveléssel meggyőzni a szüleinket, hogy engedjenek meg nekünk valamit, gyakran hiába? Érdekes, hogy ez a kifejezés felnőttkorban is felbukkan, amikor érzelmileg éretlen emberek próbálnak hasonló taktikához folyamodni.