Az Európai Unió megkezdte egy új, innovatív pénzosztási rendszer kidolgozását, amely célja a kormányok közvetlen megkerülése.

Az Európai Unió egy új, kormányokat megkerülő pénzosztási mechanizmus kidolgozásába kezdett. Az Európai Bizottság célja, hogy biztosítsa, hogy a rászorulókat ne zárják ki a támogatásokból pusztán azért, mert a hatalmon lévők a jogállamiságot és az alapvető emberi jogokat megsértik.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke, november elején az Európai Parlamentben (EP) bejelentette , hogy javaslatokat dolgoznak ki az "intelligens feltételrendszerről", vagyis az uniós forrásoknak - köztük a zárolt támogatásoknak - a nemzeti kormányok bevonása nélküli célba juttatásáról.
Az elnök a biztosi kollégium megválasztása előtt tartott beszédében erősítette meg, hogy nem csak meg fogják szilárdítani a jogállamiság már meglévő eszközeit, de újak létrehozását is tervezik - írta meg a Népszava.
A lap kérdésére az Európai Bizottság nem kívánt mélyebben belemenni a részletekbe. Egy bizottsági forrás azonban megosztotta, hogy a költségvetési főigazgatóságot arra kérték, hogy dolgozzon ki egy javaslatot az új mechanizmus gyakorlati működéséről.
Az Európai Unió az utóbbi években hozott döntéseket arról, hogy pénzmegvonással sújtja a jogállami normákat megsértő korrupt kormányokat. Jelenleg csak Magyarországgal szemben alkalmazza a szankciót, de korábban Lengyelországtól is felfüggesztett forrásokat. Mivel a brüsszeli pénzügyi transzferek 80 százalékát a kabinet osztja szét, a korlátozások mindazokat sújtják, akik a közösségi, felzárkóztatási támogatások kedvezményezettjei lennének.