Baljós jelek Magyarország számára: Németország gazdasági helyzete a mélyrepülés szélén áll.


Németország gazdasági növekedésének kilátásai jelentősen romlottak Donald Trump visszatérésével az amerikai elnöki székbe. A kereskedelmi háború kockázatai, a belpolitikai bizonytalanság és a globális piacok elmozdulásai súlyos csapást mérhetnek az ország gazdaságára. Mindez pedig a magyar növekedési álmokat is kiradírozhatja.

A német gazdaságra nehezedő nyomás folyamatosan fokozódik, mivel gazdasági szakértők előrejelzései alapján az amerikai kereskedelmi korlátozások erősödése tovább mérsékli az ország növekedési lehetőségeit.

A Consensus Economics elemzői szerint Németország GDP-növekedése 2025-ben mindössze 0,6 százalék lehet, ami jelentős visszaesés a korábban prognosztizált 1,2 százalékhoz képest.

E visszaesés az egyik legnagyobb a fejlett ipari országok között. Az előrejelzések szerint Trump várható 20 százalékos importvámjai akár 15 százalékkal is visszavethetnék Németország amerikai exportját, különösen az autóipar és a gyógyszeripar területén - írja a Financial Times.

A német gazdaság növekedési perspektíváinak gyengülése aggasztó jel lehet Magyarország számára is. A két ország szoros kapcsolatai révén a hazai gazdasági helyzet is kedvezőtlenül alakulhat, amennyiben Németország nem képes helyreállítani stabilitását.

A gazdasági bizonytalanságot tovább fokozza Németország belpolitikai válsága, amely az amerikai választások után még súlyosbodott. A népszerűtlen kormánykoalíció felbomlása és a február végére kiírt előrehozott választások kilátástalan politikai helyzetet teremtettek. Matthias Krämer, a Német Ipari Szövetség külkereskedelmi részlegének vezetője szerint a vállalatok körében egyre nagyobb az aggodalom.

A német cégek már most amerikai gyártóbázisaikat bővítik, hogy kivédjék a vámok hatásait, de ez hosszú távon elhúzódó átszervezéseket jelenthet.

A német gazdaság gyengülése ellenére néhány elemző továbbra is optimistán tekint a jövőbe, emlékeztetve arra, hogy Trump első ciklusában a vámokkal kapcsolatos fenyegetések gyakran elmaradtak a várt következményektől. Bert Flossbach, a neves német befektetési szakértő, hangsúlyozta, hogy sok német vállalat már korábban kiépítette amerikai gyártókapacitásait, ami segíthet a vámok által okozott hatások mérséklésében. Ugyanakkor az optimizmust árnyalja, hogy

A kínai termékek folyamatos áradása az Európai Unió piacán tovább csökkentheti a német gyártók versenyképességét, hiszen a belső ipari termelés jelenleg már 10 százalékkal elmarad a járvány előtti szinttől.

A Trump-adminisztráció stratégiái tovább fokozhatják a német gazdaságra gyakorolt kedvezőtlen hatásokat, különösen abban az esetben, ha az Egyesült Államok a kínai gazdaságtól való leválás érdekében még nagyobb nyomás alá helyezi Európát. A Bundesbank elemzései alapján Trump vámintézkedései akár egy teljes százalékponttal is csökkenthetik Németország bruttó hazai termékét, miközben az export csökkenése és a hazai ipar gyengülése újabb nehézségeket hozhat az ország számára.

Related posts