Amerika szigorúbb intézkedéseket vezet be: a kínai hátterű napelemgyártókra akár 3500%-os vámot is kivethetnek.


Júniusban az Egyesült Államok drasztikus vámtarifákat hozhat létre a délkelet-ázsiai napelemgyártók amerikai behozatalára, ami komoly következményekkel járhat a kínai pénzügyi háttérrel rendelkező cégek számára. Ez a döntés azonban az Egyesült Államok gazdaságát is érzékenyen érintheti.

Az Egyesült Államok kereskedelmi hatósága véglegesen elfogadta a délkelet-ázsiai napelemcellákra vonatkozó vámtarifák mértékét.

- számolt be róla a Reuters.

Ezzel a fejleménnyel újabb mérföldkőhöz érkezett az a kereskedelmi konfliktus, amely már több mint egy éve zajlik, és amelynek célja az amerikai gyártók védelme a véleményük szerint mesterségesen alacsony árú kínai termékekkel szemben.

A vámtarifák kiemelkedően magasak: a malajziai, kínai gyökerekkel rendelkező Jinko Solar termékeire 41%-os vámot vetettek ki, míg a szintén kínai Trina Solar, amely Thaiföldön állítja elő napelemeit, már egy sokkal drasztikusabb, 375%-os vámot kapott. A kambodzsai gyártók pedig, mivel nem működtek együtt a vizsgálat során, igencsak súlyos következményekkel néznek szembe: számításaik szerint a vámtarifa meghaladhatja a 3 500%-ot.

Biztosak vagyunk benne, hogy ezek az intézkedések visszaszorítják a kínai tulajdonú vállalatok tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatát az említett négy országban, ami már túl régóta károsítja az amerikai napelemgyártó ipart

„Kérlek, formáld meg a szöveget egyedien!” – javasolta Tim Brightbill, az amerikai gyártók érdekeit védő ügyvéd.

A vizsgálatot a Hanwha Qcells koreai vállalat, az arizonai First Solar, valamint számos kisebb amerikai gyártó indította el tavaly. A panasztevők állítása szerint a kínai cégek, mint például a Jinko és a Trina, malajziai, thaiföldi, kambodzsai és vietnámi gyáraik révén olyan napelemeket exportáltak az Egyesült Államokba, amelyeket mesterségesen alacsony áron kínáltak. Ezzel pedig, az állami támogatások révén, jelentős hátrányba hozták az amerikai termelőket.

Az érintett országokból származó importérték 2024-ben átlépte a 10 milliárd dolláros határt.

ami az Egyesült Államok belföldi napelemellátásának jelentős részét képezte.

A döntés azonban nem mindenki számára kedvező: a Solar Energy Industries Association (SEIA), az amerikai napenergia-ipar érdekképviseleti szervezete, figyelmeztet arra, hogy a vámtarifák kontraproduktív hatásokkal bírhatnak. Érvelésük szerint az amerikai összeszerelő üzemek már most is nagymértékben függenek az importált napelem celláktól, és a vámok emelése "növeli a gyártási költségeket", ami a zöld átállás ütemét is lassíthatja az Egyesült Államokban.

Lényeges, hogy a vámtarifák jelenleg még nem érvényesek, mivel csak akkor lépnek életbe, ha az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága (ITC) júniusi döntésében arra a megállapításra jut, hogy az iparág ténylegesen "jelentős kárt" szenvedett el az alacsony árú és támogatott import következtében.

Related posts