Elmerültünk az itt élő kínai közösség számára készült újság lapjaiban, és fantasztikus felfedezésekben volt részünk.

A Hungary Airlines, amely magyar székhellyel bír, de kínai irányítás alatt működik, jelentős lépést tett a légiközlekedés terén: Kínában megállapodást írt alá a Boeing globális értékesítési alelnökével, amelynek keretében száz darab Boeing 737-es repülőgép beszerzésére kerül sor.
Rendkívüli hír érkezett: nem mindennapi esemény, hogy egy magyarországi vállalat 90 millió dolláros (35 milliárd forintos) repülőgépet vásárol, és pláne nem, hogy akár százat is. Ha a hírek valósak, akkor ez a tranzakció körülbelül 3500 milliárd forintot jelentene. Hogy még jobban érzékeltessük a tétet: az Audi Hungária tavalyi éves nyeresége csupán 135 milliárd forint volt, ami azt jelenti, hogy egy ilyen üzlet körülbelül 25 évnyi profitot emésztene fel. A Mol Zrt. esetében pedig 10 évnyi nyereséget vonna el.
Egy magyarországi kínai lap, a Xindaobao, vagyis az Új Szemle nemrégiben számolt be erről az eseményről, amely aztán gyorsan eljutott a magyar médiába is.
Bár az érintett vállalatok, valamint a magyar és a kínai kormány sem cáfolta a híreszteléseket, a Xindaobao azóta eltávolította a beszámolóját. Jelenleg a cikket kizárólag az Airportál szakmai oldalon érhetjük el képernyőmentés formájában.
A beszámoló eltávolításának okai még mindig homályosak, és kérdéseinket hétfőn továbbítottuk a lapnak, hogy kiderítsük, vajon téves információk álltak-e a háttérben. Valószínű, hogy nem történt komoly hiba, hiszen a mosolygós aláírós-kézfogásról készült fotó is megjelent, és a háttérben jól látható a molinó, amelyen a felek által aláírandó megállapodás részletei és a céglogók is fel vannak tüntetve. Valószínűbb, hogy valaki még nem kívánja megosztani ezeket az információkat a magyar közönséggel.
Ami viszont kétségtelen: a hírt közlő sajtóorgánum jól tájékozott a kínai-magyar kapcsolatok terén, valamint az itt élő kínai közösség életéről. Így hát elhatároztam, hogy alaposan belemerülök a cikkeikbe és archívumaikba, hogy felfedezzek olyan információkat, amelyek a magyar médiában esetleg nem találhatóak meg.
Azt például azonnal, hogy nem igaz az a városi legenda, miszerint az itt meghalt kínaiakat visszaviszik a szülőhazájukba. Így értelemszerűen a legendának az a leágazása sem reális, hogy az elhunyt papírjaival aztán valaki más kezd új életet itt Budapesten.
Ms. He Yunqing, aki november 10-én távozott az élők sorából, a Farkasréti temetőben nyugodott végső békére. Wang Ruifang Szentendre csendes utcáin találta meg örök nyugalmát, míg Chen Ming és Luo Xing a Fiumei úton vettek búcsút az életüktől. Yu Qint a nagytétényi Bányalég utcai temetőben talált otthonra az örökkévalóságban.
De hogy valami közéletibb témára térjünk rá, az is kiderül a cikkekből, hogy