Bioterrorizmus a száj- és körömfájás-járvány mögött - friss információk láttak napvilágot A legújabb kutatások és nyomozások fényt derítettek a száj- és körömfájás-járvány hátterére, amelynek hátterében bioterrorista tevékenységek sejthetők. A szakértők


Közelednek a fenntarthatóságra vonatkozó célkitűzések és szabályozások, valamint az innovációs irányvonalak és eredmények, amelyek alapjaiban formálják majd a hazai mezőgazdaság jövőbeli alakulását az elkövetkező években és évtizedekben.

A járvány Magyarországon márciusban ütötte fel a fejét egy, a szlovák határhoz közeli szarvasmarha-telepen - az első eset az országban 50 év után.

A cikk emlékeztet arra, hogy a betegség már számos magyar és szlovák farmon megjelent, megfertőzve az ottani állatállományt. Szlovákia válaszul szükségállapotot hirdetett, határellenőrzéseket vezetett be, és egy katonai támogatással működő felügyeleti központot hozott létre a helyzet kezelésére.

A vírus rendkívül ragályos, ugyanakkor nem jellemzően végzetes következményekkel jár. Ennek ellenére az érintett populációkat teljes mértékben el kell távolítani, ami jelentős gazdasági veszteségeket eredményez. Például egy hasonló brit járvány 2001-ben körülbelül 15 milliárd eurónyi kárt okozott.

A bioterrorizmus lehetősége elsőként Gulyás Gergely, a magyar kormány kancelláriaminisztere által került a nyilvánosság elé a legutóbbi kormányinfón. Kijelentette, hogy nem zárható ki egy mesterségesen módosított vírus létrejöttének esélye. Ezt az állítást egy külföldi laboratóriumból származó "szóbeli információra" alapozta, azonban eddig hivatalos dokumentumokkal nem tudták alátámasztani. Néhány nappal később Richard Takáč, a szlovák agrárminiszter is hasonló aggályokat fogalmazott meg, hangsúlyozva, hogy...

a bioterrorizmus egyike a vizsgált forgatókönyveknek.

A szakértők azonban figyelmeztetnek arra, hogy körültekintően kell eljárni. Jiří Černý, a cseh virológus véleménye szerint jelenleg nincsenek konkrét bizonyítékok, amelyek a szándékos cselekvést alátámasztanák;

a vírus terjedése történhetett szennyezett ruházaton, cipőn vagy akár vándormadarakon keresztül is, ahogy az a múltban is előfordult.

Az Európai Bizottság nem kívánta kommentálni a bioterrorizmussal kapcsolatos vádakat, ugyanakkor megerősítette, hogy folytatják a vírus eredetének alapos vizsgálatát, amely magában foglalja a genetikai szekvenálás folyamatát is. Különböző országok már lépéseket tettek a helyzet kezelésére: Ausztria és Csehország a határellenőrzés szigorítását választotta, míg az Egyesült Királyság elrendelte a személyes behozatal tilalmát az EU-ból érkező hús- és tejtermékekre vonatkozóan.

Related posts