A lezuhant azeri repülőgép fekete dobozait Brazíliába szállítják, hogy ott alapos vizsgálatnak vessék alá őket.


Az azeri elnök hangsúlyozta, hogy Oroszországnak vállalnia kell a felelősséget, el kell számolnia a történtekért, és a felelős személyeket meg kell büntetnie. Továbbá, elvárja, hogy a túlélők számára kártérítést nyújtsanak.

A kazah kormány elhatározta, hogy a Brazíliába érkezik a lezuhant azeri repülőgép hang- és adatrögzítője – értesült az Euronews a kormányzati források alapján. Ez a lépés azt tükrözi, hogy Kazahsztán elkötelezett a tragédia alapos és átfogó kivizsgálása iránt.

A nyilatkozatban az áll, hogy az Azal légijárművet Brazíliában készítették, és ezt a lépést "Azerbajdzsánnal és Oroszországgal folytatott egyeztetések után" hozták meg.

"A Chicagói Egyezmény 13. mellékletének előírásaival összhangban a vizsgálatot végző állam biztosítja a fedélzeti adatrögzítők leolvasását, és dönt a fekete dobozok leolvasására és dekódolására kijelölt ország kiválasztásáról" - áll a közleményben, hozzátéve, hogy Kazahsztán tagja a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetnek (ICAO)".

A döntés azt tükrözi, hogy Kazahsztán támogatja Azerbajdzsán azon kérését, miszerint alapos és átlátható vizsgálatot kell folytatni az Azerbaijan Airlines 8432-es számú járatának szerdai kényszerleszállási kísérlete során bekövetkezett tragédia körülményeinek feltárására, mely Aktau közelében történt.

Azerbajdzsán állítása szerint egy orosz föld-levegő rakéta csapott le a repülőgépre Groznij, a Csecsen Köztársaság regionális fővárosa felett. Ezt követően a gép a Kaszpi-tenger irányába folytatta útját, miután két közeli orosz repülőtéren is elutasították a kényszerleszállás iránti kérelmét.

Néhány órával azelőtt, hogy Kazahsztán hivatalosan bejelentette a fekete dobozok Brazíliába való küldését, Ilham Alijev azeri elnök kijelentette, hogy az utasszállítót Oroszország légtere felett földi tűz érte, és hogy "elektronikus hadviselés révén vált irányíthatatlanná".

Alijev azzal vádolta Oroszországot, hogy napokon át igyekezett "eltussolni" az ügyet, és kifejezte, hogy "felháborodott és meglepett" az orosz hivatalos személyek által bemutatott események eltérő verziói miatt.

"Sajnálattal tapasztaltuk, hogy az első három nap során Oroszországtól egy árva szót sem kaptunk, csupán zavaros, tébolyult elméletek röppentek fel." - fogalmazott.

Alijev kifejtette, hogy Azerbajdzsán három konkrét igényt terjesztett elő Oroszország irányába a baleset ügyében.

"Elsődleges lépésként az orosz félnek bocsánatot kell kérnie Azerbajdzsántól. Másodszor, el kell ismernie a felelősségét a történtekért. Harmadszor pedig fontos, hogy a bűnösöket meg kell büntetni, és büntetőjogi felelősségre kell vonni őket. Emellett kártérítést kell fizetni az azerbajdzsáni államnak, a sérült utasoknak és a személyzet tagjainak" - hangsúlyozta.

Alijev hangsúlyozta, hogy az első követelés "már teljesült", miután Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton nyilvánosan bocsánatot kért tőle.

Putyin "tragikus eseményként" jellemezte a balesetet, azonban nem ismerte el Moszkva felelősségét a történtekért.

A Kreml közölte, hogy a légvédelmi rendszerek tüzet nyitottak Groznij közelében, ahol a gép megpróbált leszállni, hogy eltereljenek egy ukrán dróncsapást.

Alijev azt mondta, hogy a baleset kivizsgálása folyamatban van, és hogy "a végleges verzió, a tények a fekete dobozok felnyitása után válnak ismertté".

Azerbajdzsán hangsúlyozta, hogy mindig is támogatta egy nemzetközi szakértőkből álló csoport létrehozását a baleset kivizsgálására. Ezen kívül kategorikusan elutasította Oroszország javaslatát, amely szerint a Független Államok Közössége polgári légi közlekedését felügyelő Államközi Légiközlekedési Bizottság végezze el a vizsgálatot.

"Nem titok, hogy ez a szervezet többnyire orosz tisztviselőkből áll, és orosz állampolgárok vezetik. Az objektivitást itt nem lehetne teljes mértékben biztosítani" - mondta Alijev.

Related posts