Magyar Péter egy igazán nehéz helyzetbe került, amelyből látszólag nincs kiút.


A napi hírek világát az év eleje óta a külpolitikai események dominálják, különösen Donald Trump elnökségének újabb és újabb, sok vitát kiváltó eseményei, valamint a rájuk adott reakciók. Nagy Attila Tibor politikai elemzőt arról kérdeztük, hogy a külpolitikai kontextus miként befolyásolja a magyar belpolitikát, és mennyire fontos a választók számára, hogy ki mit mond a globális folyamatokról. Az Indexnek adott interjújában arról is beszélt, miért van az, hogy Magyar Péter viszonylag keveset foglalkozik külpolitikával, és hogy meddig tarthatja fenn ezt a megközelítést a jelenlegi, zűrzavaros nemzetközi helyzetben, különösen úgy, hogy a Fidesz érdeke az, hogy a Tisza Párt elnökét állásfoglalásra kényszerítse.

Magyarország helyzetét erőteljesen befolyásolják a külpolitikai hatások. Nagy Attila Tibor ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az ország számára nagyon fontos az export, és kis ország lévén nagyobb a kitettsége a külpolitikai folyamatoknak. Ezen felül Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja, ami szintén meghatározó tényező. A politikai elemző úgy véli, a magyarországi politikát jobban befolyásolják a külpolitikai hatások és folyamatok, mint amennyire azt a hazai közvélemény gondolná. Azt is kijelentette, a közvéleményben nem tudatosult eléggé a tény, mely szerint a Magyarországra vonatkozó jogi normákat már nem a hazai jogalkotó szervek, hanem az Európai Unió intézményei alkotják meg.

A politikai elemző véleménye szerint Magyarországon a világpolitika iránti érdeklődés viszonylag alacsony szinten van, és leginkább azok az események ragadják meg a közvélemény figyelmét, amelyek különösen drámai vagy szembeötlő jellegűek. Ilyen például az orosz-ukrán háború kezdeti időszaka, vagy a Volodimir Zelenszkij és Donald Trump (valamint J. D. Vance) közti heves eszmecsere a Fehér Házban. Nagy Attila Tibor rámutat arra, hogy a Fidesz képes irányítani a közbeszédet, és felkelteni az érdeklődést olyan külpolitikai témák iránt, mint a migráció vagy a genderkérdések elítélése.

A politikai elemző véleménye az, hogy a Fidesz előnyben van a külpolitika magyarországi értelmezésében, mert a magyar lakosság többsége elutasítja a bevándorlást és "nem kedveli Ukrajnát". Mint kifejtette,

Ugyanakkor hozzátetette, ezen pártok problémái alapvetően belpolitikai természetűek, de az sem segített nekik, hogy "népszerűtlen külpolitikai pozíciókat képviseltek".

Nagy Attila Tibor elemzése alapján a Fidesz-KDNP a 2018-as és 2022-es választások során részben külpolitikai témák révén tudta felülkerekedni vetélytársait. Emlékeztetett arra, hogy 2018-ban a migrációs válság, míg 2022-ben az orosz-ukrán konfliktus dominálta a politikai diskurzusokat, és ezek a kérdések komoly előnyhöz juttatták a kormányzó pártot. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ellenzéki táborban Márki-Zay Péter 2022-es kampányában tett, félreérthető megnyilatkozásai szintén hozzájárultak a választási kudarcokhoz.

Az Indexnek adott elemzésében azt is kifejtette, hogy Magyar Pétert éppen a múltbéli tapasztalatok intik óvatosságra a külpolitikai események hazai értelmezésében. A politikai elemző rámutatott arra, hogy a Tisza Párt szavazótábora több különböző párt egykori támogatóiból áll össze, így eltérő nézeteket képviselnek külpolitikai kérdésekben.

A Mandiner kérdésére, hogy támogatja-e Ukrajna NATO-csatlakozását, Magyar Péter, aki éppen országjárásának közepén járt, kelletlenül válaszolt: "Nem állunk ki Ukrajna NATO-csatlakozása mellett. Senki nem támogatja ezt a lépést, és úgy tűnik, hogy Ukrajna nem lesz NATO-tag."

Nagy Attila Tibor szerint Magyar Péternek figyelembe kell vennie az Európai Néppárt álláspontját is, hiszen a Tisza Párt tavaly nyáron sikeresen csatlakozott az Európai Néppárt európai parlamenti képviselőcsoportjához, ami fontos a párt nemzetközi legitimációja szempontjából.

A politikai elemző szerint a Tisza kormányra kerülésével legfeljebb annyira mozdíthatja el a menekültügyi paktumot, hogy annak szigorúbb értelmezését hangoztatja. Ugyanakkor nem engedheti meg magának, hogy teljesen ellentétes irányba lépjen az Európai Unió menekültügyi politikájával.

Magyar Péter részéről az Egyesült Államokkal kapcsolatosan óvatos megközelítést tapasztalhatunk. Nagy Attila Tibor, az ellenzéki politikus eddigi nyilatkozatai alapján, arra a következtetésre jutott, hogy ha a Tisza kormányra kerülne, akkor nem ellenséges, hanem kiegyensúlyozott viszonyt kívánna kialakítani a Trump-adminisztráció republikánus örökösével is. Politikai elemzőként Nagy hangsúlyozza, hogy Magyar Péternek mérsékelt irányvonalat kell követnie, és kerülni kell a Donald Trump döntéseinek éles bírálatát, ahogyan azt például a Demokratikus Koalíció teszi.

Bár Trump valószínűleg nem merült el alaposan a magyar belpolitika rejtelmeiben, és nem tudja pontosan, hogyan állnak a Fideszen kívüli pártok külpolitikai kérdésekhez, elképzelhető, hogy az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége tájékoztatja őt egy Magyar Péter vezette kormány várható külpolitikai stratégiájáról.

- Jegyezte meg Nagy Attila Tibor, miután elgondolkodott a hallottakon.

A politikai elemző rámutatott, hogy a Tisza Párt támogatói között eltérő vélemények alakultak ki az Egyesült Államokkal és Trump politikai irányvonalával kapcsolatban. Megfigyelése szerint a jobboldali szavazók jellemzően megértéssel szemlélik Trump intézkedéseit, míg a balliberális tábor tagjai inkább kritikusan, sőt ellenszenvvel reagálnak a volt elnök döntéseire.

Nagy Attila Tibor szerint ezért marad az egyensúlyozás: bár a semmitmondó, óvatoskodó mondatok nem hangzanak túl jól, a túlzottan sarkos kijelentések súlyos véleménykülönbségekhez és törésekhez vezethetnek a Tisza szavazótáborában, emellett ezek támadási felületet is nyithatnának a párt és Magyar Péter ellen.

Related posts