David Pressman interjút adott a CNN-nek, amelyben éles szavakkal bírálta Orbán Viktor politikai rendszerét.


Az Egyesült Államok egykori magyarországi nagykövete éles bírálatot fogalmazott meg Orbán Viktor rendszerével kapcsolatban egy CNN-nek adott interjú során. David Pressman véleménye szerint a magyar miniszterelnök csupán a konzervatív értékek látszatát kelti, miközben valójában hatalmi és anyagi érdekei irányítják döntéseit.

David Pressman, az Egyesült Államok korábbi magyarországi nagykövete a CNN műsorában pénteken elismerően beszélt Magyarországról és lakosairól, ugyanakkor az országot "az illiberalizmusba és autokráciába csúszó" rendszer példájaként jellemezte.

Kiemelte, hogy aggasztó tendencia figyelhető meg világszerte, ahol egyre többen, köztük a republikánusok is, Orbán Viktort mint példaképet állítják maguk elé. Figyelmeztetett arra, hogy Magyarországon tapasztalható események "nem a konzervativizmus megnyilvánulásai, hanem inkább a korrupció valóságos megtestesülése".

Példaként említette, hogy miközben woke-izmusról beszélnek, a magyar egyetemek modellváltása zajlik, amely értelmezése szerint az állami vagyon magánkézbe játszása, és szerinte az amerikai konzervatív politikusoknak alaposabban meg kellene vizsgálniuk Orbán Viktor módszereit, mielőtt azokat népszerűsítenék.

Az interjú során a korábbi nagykövet megosztotta személyes élményeit, köztük azt is, hogy Magyarországra való érkezése előtt már egy lejárató kampány indult ellene. Ebben a kampányban szexuális orientációját is kihasználták, és azt híresztelték, hogy kormánybuktatási szándékkal érkezik az országba. Pressman véleménye szerint ez a lépés stratégiai tévedés volt a magyar kormány részéről, hiszen így jelentős nyilvánossághoz jutott ő és csapata.

Arról is beszélt, hogy amíg nagykövet volt, egyértelműen látta, hogy Orbán Európa egyik legelszigeteltebb vezetője, aki uniós pozícióját csupán saját hatalma megszilárdítására használta. Pressman érdekesnek tartja az amerikai politika irányváltását is: míg Marco Rubio jelenlegi külügyminiszter korábban szenátorként még aggodalommal szemlélte Orbán orosz és kínai kapcsolatait, most a kormányzat már nem tekinti ezt problémának.

Szerinte Orbán Viktor támogatása Vlagyimir Putyin irányába nem a valódi értékek védelméről szól, hanem inkább hatalmi és pénzügyi érdekek vezérlik, így a "konzervatív értékek bajnoka" cím csupán üres retorika. Állítása szerint világosan látható, hogy Orbán politikai döntéseit milyen érdekek mozgatják az oroszbarát Ukrajna-politikájában. Ezt alátámasztja az is, hogy míg az EU-tagállamok többsége arra törekszik, hogy csökkentse energiafüggőségét, Magyarország éppen ellenkezőleg, növelte az orosz gázimportot.

Ellenben a Trump-adminisztráció Ukrajnával kapcsolatos törekvéseinek megértése sokkal bonyolultabb feladat - Pressman elmondása szerint nem tudja egyértelműen behatárolni, mi motiválja az új amerikai kormányzat ukrajnai politikáját.

Related posts