Donald Trump bejelentette, hogy tervei szerint átvenné a Gázai övezet irányítását.


Az Egyesült Államok tervei szerint a Gázai övezetet átvenné, mivel Donald Trump szavaival élve, ez a terület jelenleg szinte teljesen lerombolt állapotban van. Az amerikai elnök ígéretet tett arra, hogy megfelelő életkörülményeket teremt a közel kétmillió gázai lakos számára, akik egyiptomi és jordániai területeken találnának új otthonra. Ezen kívül Trump elnök úgy döntött, hogy az Egyesült Államok kivonja magát az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából és az UNESCO-ból is.

Az Egyesült Államok átvenné a Gázai övezetet - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök kedden Bejámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatóján, Washingtonban - közölte az MTI.

Az elnök szavai szerint egy "határozott ajánlás" került előterjesztésre, amely alapján az Egyesült Államok hosszú távon tulajdonjogot szerezne a terület felett, és felelősséget vállalna az új építkezésekért és fejlesztésekért.

Donald Trump szerint a gázai övezetben élő 1,8 millió ember számára a térségben jó életkörülményeket ajánlanának fel, Jordánia, valamint Egyiptom bocsátana rendelkezésre területet a palesztin lakosság számára építendő települések számára.

Az amerikai elnök szavai szerint a mai Gázai övezetben munkahelyek ezrei létesülnének, és a "Közel-Kelet riviérájává" válna, ami egy "nemzetközi hely" lenne, ahol élnek palesztinok is.

A sajtótájékoztatón Donald Trump kifejtette, hogy a közeljövőben újabb országok is csatlakozhatnak az izraeli-arab megbékélés keretein belül létrejövő békeegyezményekhez, amelyeket az Ábrahám-egyezmények néven ismerünk. "A Közel-Kelet stabilitása elengedhetetlen számunkra" - hangsúlyozta az elnök.

Benjámin Netanjahu, Izrael miniszterelnöke bejelentette, hogy a közeljövőben esély nyílhat egy megbékélési megállapodásra Izrael és Szaúd-Arábia között. A tervezett egyezményt az Egyesült Államok is támogatja, és a szaúdi vezetés részéről is élénk érdeklődés tapasztalható iránta.

A Gázai övezet jövőjével kapcsolatban az izraeli kormányfő megismételte, hogy a terület a jövőben nem jelenthet fenyegetés Izrael számára. Az amerikai elnök elképzeléséről azt mondta, hogy megfontolásra érdemes.

Az izraeli politikus elismerését fejezte ki Donald Trump iránt, amiért olyan fegyvereket biztosít Izrael számára, amelyek szállítását az előző amerikai kormányzat leállította. Emellett hangsúlyozta Trump döntésének jelentőségét is, amely az ENSZ palesztinokat támogató ügynökségéből (UNRWA) való kilépésre vonatkozott.

Az ukrajnai konfliktus befejezésével kapcsolatosan Donald Trump kifejtette, hogy "rendkívül kedvező és építő jellegű megbeszélések folynak az orosz és ukrán vezetők között". Hangsúlyozta, hogy a legfőbb prioritás a harcok befejezése és az emberek életének megóvása.

Donald Trump elnök kedden aláírta azt a rendeletet, amely hivatalosan bejelenti az Egyesült Államok kilépését az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, és egyúttal megszünteti az ország tagságát az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO).

A Fehér Házban zajló esemény keretein belül az elnök aláírta azt a rendeletet, amely az Egyesült Államok ENSZ palesztin menekülteket segítő és munkaközvetítő ügynökségéből (UNRWA) való kilépését jelenti. A szervezet az utóbbi időszakban különösen a figyelem középpontjába került, miután kiderült, hogy néhány munkatársa részt vett a Hamász által 2023. október 7-én végrehajtott terrortámadásban Izrael ellen.

Donald Trump első elnöki időszakában, akárcsak most, felfüggesztette az Egyesült Államok részvételét az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában és az UNESCO-ban. Az amerikai tagság a kulturális szervezetben 2023-ban, Joe Biden elnöksége alatt került helyreállításra.

Donald Trump a rendeletek aláírását követően az újságírók kérdéseire reagálva kifejtette, hogy az ENSZ számos lehetőséget rejt magában, de sajnos ezeket nem használják ki megfelelően. Emellett hangsúlyozta, hogy szerinte a világszervezet vezetése nem működik optimálisan.

Az elnök nemrégiben aláírta a rendeletet, amely az Iránra gyakorolt nyomás maximalizálására irányul. Ez a lépés utasítást ad az amerikai pénzügyminisztériumnak, hogy intenzív gazdasági szankciók révén fokozza a nyomást, különös figyelmet fordítva az iráni olajexport korlátozására.

Donald Trump kijelentette, hogy jelenlegi helyzetében nincs más lehetősége, és kifejezte azt a reményét, hogy az elérhető eszközöket csupán minimálisan szükséges majd alkalmazni. "Határozott és erős fellépésre van szükség Iránnal szemben" - fogalmazott, ugyanakkor nem zárta ki a lehetséges diplomáciai megoldásokat sem. Úgy véli, hogy az Egyesült Államok képes lehet jó kapcsolatokat kialakítani a teheráni vezetésével, de hangsúlyozta, hogy Iránnak soha nem szabad nukleáris fegyverhez jutnia.

Related posts