Drámai fordulat a Trump és Zelenszkij találkozón – ez a fejlemény minden magyart mélyen érintett.

A forint árfolyama ezen a héten egy jelentős lélektani határt lépett át, hiszen négy hónap után ismét 400 alá csökkent az euróval szemben. A Donald Trump által bejelentett európai vámok kezdetben hátrányosan érintették a magyar fizetőeszközt, de a hét végére a forint meglepően jól teljesített. A péntek esti Trump-Zelenszkij találkozó azonban drámai fordulatot hozott: a megbeszélés kudarccal zárult, amit követően a forint ismét visszaesett a 403-as szintre. Szakértőinkkel együtt áttekintettük, hogy a következő héten milyen események befolyásolhatják a hazai deviza árfolyamát. Összegző elemzésünk következik.
A forint az elmúlt héten kedvező teljesítményt mutatott, hiszen többször is sikerült a 400-as lélektani határ alá benéznie. Először szerdán, majd péntek délután ismét hármassal indult az euró árfolyama.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője kifejtette, hogy "bár első ránézésre nincs jelentősége annak, hogy az árfolyam 399,9 vagy 400,1, a valóságban a 400 forint alatti érték nemcsak a bizalmat erősíti, hanem javítja a gazdasági légkört is. Így tehát az árfolyam emelkedése nem csupán önálló jelenség, hanem szélesebb körű hatásokkal is bír."
Rodic Ádám, az MBH Elemzési Centrum elemzője hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos fejlemény, hogy a forint többször is sikeresen átlépte a 400-as határt, és alatta maradt.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője úgy véli, hogy a forint a hét során meglepően stabilan teljesített, még akkor is, amikor számos olyan esemény zajlott, amelyek képesek lettek volna megmozdítani a piacokat.
Regős Gábor felhívta a figyelmemet arra, hogy kedden az MNB kamatdöntő ülést tartott, ahol a várakozásoknak megfelelően nem történt változás a kamatkondíciókban. Az ülés utáni tájékoztatón Virág Barnabás alelnök azonban határozott üzeneteket fogalmazott meg, ami hozzájárult a forint erősödéséhez – szerdán délelőtt pedig a forint sikeresen átlépte a 400-as szintet.
A forint legnagyobb mértékű erősödését a dollárral szemben az euró szerdáig tartó felfelé ívelő teljesítménye és az MNB kamatdöntését követő sajtótájékoztatón tapasztalt szigorú hangvétel váltotta ki, ami végül a 400-as lélektani határ átlépéséhez vezetett.
- erősítette meg Rodic Ádám. A hét közepén azonban Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Európai Unióval szemben 25 százalékos vámot vet ki, miközben a magyar kormány a 2026-os hiánycél megemeléséről döntött.
Regős Gábor megjegyzése szerint a forintot érintő hatások "jóval mérsékeltebbek voltak, mint ahogy azt előre várták, az árfolyam nem lépte át a 402-es szintet." Varga Zoltán is hasonlóan vélekedik, még akkor is, ha Donald Trump a héten több új vámbejelentést tett, ami fokozta a piaci bizonytalanságot a részvény- és devizapiacokon. Ennek ellenére a forint viszonylag stabilan tartotta magát.
Ahogy a hét vége közeledett, váratlan események sora indult el: péntek este Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, és Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, a Fehér Ház falai között találkoztak. A megbeszélés középpontjában az ukrán-amerikai nyersanyag-megállapodás részleteinek áttekintése állt.
Trump a találkozó után közleményt adott ki, amelyben jelezte, hogy nem sikerült megállapodni Ukrajnával, és Zelenszkijt hazaküldte, mert az ukrán elnök szerinte "nem áll készen a békére". Ez az esemény azonnal éreztette hatását a pénzpiacokon, a forint így a 403-as szint közelében fejezte be a heti kereskedést.
Orbán Viktor miniszterelnök egy exkluzív interjú során a Tényeknek kifejtette, hogy a jövőbeli életünkre és a béke kilátásaira jelentős hatással volt az Ovális Irodában történt esemény.
Amit tegnap tapasztaltunk, az sajnos nem volt éppen pozitív élmény.
Orbán Viktor úgy nyilatkozott, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem kíván békét, míg Donald Trump amerikai elnök ezt az irányt erőteljesen támogatja. Megosztotta, hogy már volt hasonló tapasztalata, sőt, részese is volt ilyen helyzeteknek, de az mindig zárt ajtók mögött zajlott. A jelenlegi helyzet rendkívül nehéz, és mint mondta, amikor a színpadon mindenki a nyilvánosság előtt cselekszik, a kihívások még intenzívebbé válnak. Kiemelte, hogy "itt nem csupán játékról van szó, Európa jövője forog kockán".
A miniszterelnök véleménye szerint eddig csupán Magyarország és a Vatikán törekedett a béke elérésére, de a helyzet most megváltozott, mivel az Egyesült Államok is csatlakozott hozzájuk, így már többen állnak a béke ügyéért. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a világot meglepte Donald Trump, aki hű maradt ígéretéhez, miszerint minden lehetséges eszközt bevet a béke megteremtése érdekében, és ezt jelenleg is megvalósítja. Ugyanakkor a kormányfő megjegyezte, hogy Zelenszkij nem osztja ezt a béke iránti vágyat.
A pusztítás mértéke megdöbbentő, Ukrajna gyakorlatilag lélegeztetőgépre szorult. Az események súlyos következményei alatt az ország válságos helyzetbe került.
Orbán Viktor szavai szerint a háború következményeként húszmilliárd eurónyi veszteséget szenvedtünk el, miközben Zelenszkij figyelmeztetései szerint a világ a harmadik világháború szélére sodródik.
A következő héten több jelentős gazdasági mutató kerül napvilágra, amelyek hatással lehetnek a forint árfolyamára.
Az amerikai vámok hatása várhatóan még jelentősebb lesz az Európai Unió, és ezáltal hazánk gazdaságára nézve is. Az ezzel kapcsolatos hírek folyamatosan figyelmet érdemelnek, hiszen a vámok alkalmazása gyengítheti a forint értékét.
Az orosz-ukrán háború lezárásával kapcsolatos események és várakozások folyamatosan változnak, és a nemzetközi közéletet jelentősen befolyásolják. Az utóbbi időszakban különböző diplomáciai kezdeményezések és tárgyalások indultak, amelyek célja a konfliktus békés rendezése. Sokan remélik, hogy egy tartós megállapodás megszületése hozzájárulhat a régió stabilitásához és a gazdasági helyzet javulásához. A várakozások között szerepel, hogy a nemzetközi közösség, beleértve a nagyhatalmakat, fokozottan részt vesz a békefolyamatban, és ösztönzi a feleket a kompromisszumra. Ugyanakkor sokan aggódnak az esetleges politikai és katonai feszültségek fokozódása miatt, amelyek megnehezíthetik a béke elérését. Az elmúlt hónapok eseményei azt mutatják, hogy a helyzet rendkívül dinamikus, és bármelyik fordulat jelentős hatással lehet a jövőbeni kilátásokra. A háború lezárása nemcsak Ukrajna és Oroszország számára lenne kulcsfontosságú, hanem globális szinten is, hiszen a konfliktus következményei széleskörűek, beleértve az energiapiacokat és a geopolitikai egyensúlyt is. A nemzetközi közösség figyelme tehát továbbra is a békés megoldások keresésére irányul, miközben a helyzet alakulása folyamatosan új kihívások elé állítja a feleket.
Regős Gábor hangsúlyozta, hogy az új jegybankelnök hivatalba lépése kiemelkedő jelentőséggel bír a héten. Az elemző véleménye szerint nem lenne váratlan, ha Varga Mihály nyilatkozna, és bemutatná főbb elképzeléseit. "Egy határozott, szigorú üzenet kedvező hatással lenne a forint stabilitására is" – tette hozzá.
Rodic Ádám a következő napok leglényegesebb eseményei közül különösen hangsúlyozta az EKB csütörtöki kamatdöntését: "Várakozásaink szerint egy 25 bázispontos kamatcsökkentés várható, amely a kamatfelár további emelkedésével hozzájárulhat ahhoz, hogy az euró-forint árfolyama 400 alatt maradhasson."
Az elemző kiemelte, hogy "ha bármilyen információ érkezik arról, hogy Kanada és Mexikó megállapodásra juthat Washingtonnal a vámok ügyében, az euró-dollár árfolyamának korrekciójához vezethet, ami közvetve a forint számára is kedvező hatással bírhat."
2024 novemberében a magyar miniszterelnök bejelentette, hogy Matolcsy György mandátuma lejártával Varga Mihályt, a korábbi pénzügyminisztert jelöli a Magyar Nemzeti Bank (MNB) élére. Varga Mihály decemberi meghallgatásán hangsúlyozta, hogy a jegybank törvényének megfelelően elsődleges céljuk az alacsony infláció fenntartása. Emellett különös figyelmet szentelnek a forint árfolyamának stabilitására, amely kulcsszerepet játszik a gazdasági növekedésben. A volt pénzügyminiszter sikeresen eloszlatta a piaci szereplők aggodalmait is, miszerint az új jegybanki vezetés a korábbiaknál nagyobb mértékben venné figyelembe a kormány gazdaságpolitikai elképzeléseit.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. tapasztalt elemzője az új jegybanki vezetés előtt álló kihívásokat elemezte. Kiemelte, hogy az orosz-ukrán konfliktus lezárására irányuló tárgyalások kezdetben kedvezően hatottak a forint erősödésére. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy ha a tárgyalások elhúzódnak, az újra forintgyengüléshez vezethet. Emellett a Fed és az EKB kamatpolitikája is negatívan befolyásolhatja a feltörekvő piaci devizák helyzetét. Varga Zoltán megjegyezte, hogy Donald Trump politikai lépései továbbra is jelentős inflációs kockázatokat rejtenek, azonban a jegybank mozgásterét leginkább a forintárfolyam és a globális energiaárak alakulása fogja meghatározni a közeljövőben. A korábbi években az MNB vezetősége és a kormány között a pozitív reálkamatkörnyezet kérdésében élénk szakmai viták zajlottak. Az Equilor elemzői úgy vélik, hogy a kormány és a jegybank viszonya az új vezetés alatt javulhat, de a reálkamatokkal kapcsolatos véleménykülönbségek valószínűleg megmaradnak. Az Equilor előrejelzése szerint 2025-re reális lehet egy 50 bázispontos kamatcsökkentés, ami a forint mérsékelten gyengülő pályára állítását eredményezheti, így év végére az euró árfolyama 420 forint környékére emelkedhet.