Az internet és a web közötti különbség abban rejlik, hogy míg az internet egy hatalmas globális hálózat, amely összekapcsolja a számítógépeket és más eszközöket, a web csupán ennek a hálózatnak egy része, amely az információk megosztására és elérésére szo
A jövőbeli internet más technológiákat vezethet be a web helyett
Hihetetlen, nem igaz? A szabad és ingyenes világháló idén tavasszal már 32 esztendős lesz. Sokan azonban azonnal hozzáképzelik, hogy ez nem is lehet igaz, hiszen az internethez való hozzáférésért mégiscsak fizetni kell! De álljunk meg egy pillanatra: az internet és a világháló két külön dolog. Ahhoz, hogy ezt a különbséget megérthessük, vissza kell lépnünk az időben, hiszen az internet már jóval a világháló megjelenése előtt is létezett. Az internet alapjait az 1960-as évek végén az ARPANET projekt fektette le, amely eredetileg katonai célokat szolgált, és az volt a célja, hogy egy olyan kommunikációs hálózatot hozzon létre, amelyet egyetlen központi csomópont megsemmisítésével nem lehetett megbénítani - olvashatjuk a HowToGeek áttekintésében.
Manapság már világosan látjuk, hogy ha a hálózati rendszerben néhány fizikai elem meghibásodik, az adatcsomagok még mindig alternatív útvonalakon elérhetik a rendeltetési helyüket. Ez a megoldás különösen hasznos lehetett egy olyan kritikus helyzetben, mint egy nukleáris támadás. Végül is ez a hidegháború feszültséggel teli időszakában zajlott, amikor az emberek mindennapjaikat az atomcsapás réme árnyékában élték!
A ma is használt modern internetprotokollt (IP) az ARPANET és a belőle kinövő internet számára fejlesztették ki. Az 1980-as évekre a TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) nagyjából szabványosított volt. Ez lehetővé tette, hogy bármely számítógép vagy eszköz kommunikáljon a hálózaton keresztül, mivel ugyanazt a "nyelvet" beszélték.
Az internet kezdeti szakaszában azonban még nem volt meg a barátságos arculat, amit ma már természetesnek tartunk. A kommunikáció túlnyomórészt szövegalapú volt, és az olyan szolgáltatások, mint az e-mail, a fájlok átvitelére szolgáló FTP (File Transfer Protocol) és a kezdetleges fórumok, mint például a Usenet, csupán néhány kiválasztott, technológiai tudású felhasználót vonzottak be a digitális világ e szűk, elit körébe.
A 80-as évek végén Tim Berners-Lee bemutatta a világnak a "World Wide Web"-et, amit ma már egyszerűen Webnek nevezünk. Ez az internetes címek elején látható WWW rövidítése is. A web forradalmi újításának köszönhetően a felhasználók immár grafikus felületeken böngészhettek, ahol képek, animációk és videók színesítették az élményt. Igaz, hogy a korai weboldalak meglehetősen egyszerűnek tűnnek a mai technológiai csodákhoz képest, de akkoriban igazi áttörést jelentettek a digitális kommunikációban.
A web több technológiából áll, amelyeknek együtt kell működniük:
Mivel a web manapság a mindennapi internethasználat alapvető elemévé vált, sokan hajlamosak azt gondolni, hogy ez az internet maga. Valójában azonban a web csupán egy a számos szolgáltatás közül, amelyek az internet világában léteznek. Például:
A web egy olyan eszköz, amely lehetővé teszi a különböző szolgáltatások zökkenőmentes összekapcsolását, azonban valójában csupán az internet felszíne. Olyan, mint egy vonzó külső, amely megkönnyíti számunkra az online világ felfedezését és használatát.
Ahogyan a web felváltotta a korábbi internetes szolgáltatásokat, például a Gophert, egy napon új technológiák válthatják fel a webet, mint az információhoz való hozzáférés fő módját. Az olyan feltörekvő trendek, mint a decentralizált web (Web3), a metaverzum és a mesterséges intelligencia által vezérelt interfészek megváltoztathatják az online interakciókat.
Ha alaposan belegondolunk, a közösségi média világában, különösen a Facebook esetében, azt láthatjuk, hogy ez a platform mára már sokkal nagyobbá nőtte ki magát, mint amekkora az internet volt néhány évtizeddel ezelőtt. Számtalan ember számára a Facebook képezi az online jelenlét szinte teljes spektrumát, ahol híreket olvasnak, vásárlásokat bonyolítanak, társadalmi kapcsolatokra lelnek, és szinte minden információt innen nyernek. Bár a nyílt web, ahol bárki létrehozhat saját honlapot, valószínűleg nem fog eltűnni, a jövő internetes tájképe talán már nem fogja úgy összemosni a web fogalmát a közösségi média platformokkal, ahogyan azt ma tapasztaljuk – állítja a HowToGeek.