Egy európai országban bejelentették, hogy 2040-től 70 évre emelik a nyugdíjkorhatárt, ami jelentős változást hoz a nyugdíjba vonulás szabályaiban.

A dán parlament - kevés ellenzéki szavazattal - 2040-től hatályosan 70 évre emelte a nyugdíjkorhatárt a jelenlegi 67-ről.
Nyolcvanegy képviselő támogatta a törvényjavaslatot, míg huszonegyen ellene voksoltak. Dániában a 2006-ban életbe lépett reform óta a nyugdíjkorhatárt a születéskor várható élettartam figyelembevételével határozzák meg, és ezt öt évente újraértékelik. A jövőben, 2030-ban a nyugdíjkorhatár 68 évre emelkedik, majd 2035-re 69 évre nő. Az új szabályozás értelmében a 1970. december 31. után született egyének számára a nyugdíjkorhatár 70 évben kerül megállapításra, ami azt jelenti, hogy 2040-től 69 évesek lesznek. Tavaly nyáron Mette Frederiksen, a 47 éves szociáldemokrata miniszterelnök bejelentette, hogy hajlandó felülvizsgálni a nyugdíjrendszert, amint a korhatár eléri a 70 évet.
Nem támogatjuk a nyugdíjkorhatár automatikus emelését.
„Kérlek, formáld át a szöveget a saját stílusod szerint!” – mondta a kormányfő augusztusban a Berlingske című napilapnak.
A csütörtöki szavazás előtt Jesper Ettrup Rasmussen, a dán szakszervezeti szövetség vezetője kijelentette, hogy a nyugdíjkorhatár emelésére tett javaslat "abszolút méltánytalan" - számolt be róla a BBC.
"Dániának kiváló gazdasági mutatói vannak, de mégis az Európai Unióban itt a legmagasabb a nyugdíjkorhatár" - mondtam, majd hozzátettem: