Az ország legnagyobb vadon élő macskája akár egy méteres hosszúságra is megnőhet!

Az eurázsiai hiúz nagyon ritka állat, a macskafélék családjába tartozó ragadozóból Európában legfeljebb 3-4000 példány él a vadonban.
Hazánkban a hiúzt a nyolcvanas évekig kipusztult fajnak tekintették, ekkor a kárpáti állomány növekedése miatt újra megjelent. Óvatos becslések szerint 10-12 él szabadon az országban.
A Magyarországon előforduló eurázsiai hiúz az Északi-középhegység területén él, a Börzsönytől a Zempléni-hegységig, vadászterülete esetenként átnyúlhat a magyar-szlovák határon. Hazai jelenlétüket számos kameracsapdás megfigyelés támasztja alá.
A kis létszámot elsősorban az élőhelyek hiánya magyarázza. Csak néhány olyan összefüggő, érintetlen erdőmaradvány létezik, amely megfelelő otthont nyújtana ennek a ragadozónak. Ez a hatalmas macskaféle akár 60 négyzetkilométeres területen is vadászhat, így szüksége van tágas, természetes környezetre a túléléshez.
A hazai megfigyelések alapján a ragadozók akár 40-50 kilométeres távolságot is képesek megtenni a párzás helyszíne és a táplálékforrás között. Vadászataik során azonban általában rövidebb utakat választanak, és gyakran több napig is a megölt préda közelében tartózkodnak, így biztosítva a táplálék folyamatos elérhetőségét.
Az állat méretei változatosak: testhossza 80 és 130 centiméter között mozog, míg marmagassága 60-75 centiméter. Farokhossza 11-24,5 centiméter, és testtömege 8-tól egészen 38 kilogrammig terjedhet. Az átlagos hím példány körülbelül 21,6 kilogrammot nyom, míg a nőstények átlagosan 18,1 kilogramm súlyúak.
A hiúz Magyarországon 1988 óta különösen védett fajnak számít, és a jogszabályok szerint az elejtése bűncselekménynek minősül. Ennek a lenyűgöző ragadozónak a természetvédelmi értéke 500 000 Ft-ra van becsülve.
Hiúzokat látni szinte lehetetlen, mivel éles szeme és kiváló hallása lehetővé teszi számukra, hogy már jóval a közeledő ember előtt észleljék a veszélyt, és hangtalan, puha léptekkel távozzanak. Azonban a kameracsapdák trükkjeit nem tudják kikerülni. A Börzsönyben élő hiúz különösen fotogén, hiszen 2023 telén a természetvédelmi szakemberek kilométereken át követték a nyomait a hóban, felfedve ennek a titokzatos ragadozónak az életét.