A Kúria elnöke és az általa felfüggesztett bíró között feszültség vibrált a levegőben.


Varga Zs. András, a Kúria elnöke két évre felfüggesztette tanácselnöki munkaköréből Kovács András kúriai bírót. Az eltiltott tanácselnök úgy látja, a lépés jogi álláspontja miatt történt, azonban a Kúria elnöke jelezte, egészen más okok húzódnak meg lépésének hátterében.

Kovács András, a tanácselnöki pozíciójából ideiglenesen felfüggesztett kúriai bíró, a Magyar Bírói Egyesület hivatalos weboldalán megjelent nyilatkozatában súlyos vádakat fogalmazott meg Varga Zs. András, a Kúria elnöke ellen. Kovács állítása szerint a tanácselnök munkakörének gyakorlását két évre korlátozták jogi véleménye miatt, amiért Varga Zs. Andrást tette felelőssé.

"A tegnap folyamán egy specifikus ügy kapcsán kinyilvánított nyilvános jogi véleményem következtében - amely bizonyos vonatkozásaiban ellentétben áll a Kúria elnökének álláspontjával - a Kúria elnöke két évre eltiltott a tanácselnöki pozícióm betöltésétől. Hozzátette, hogy amennyiben megfelelő magatartást tanúsítok, egy év elteltével felül fogja vizsgálni ezt a döntést" - tette közzé Kovács András.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az ügyben nem az ő személye fontos, "hanem az a tény, hogy az ilyen és hasonló vezetői szankció az elmozdíthatatlanságba vetett hitet visszafordíthatatlanul rendítheti meg a bírói karban".

"A bírói függetlenségnek számos személyes és szakmai összetevője van, amelyek együttesen garantálják a bíró döntés autonómiáját. A bíró szakmai integritásának alkotmányos garanciája az elmozdíthatatlanság, ami nem kevesebbet jelent, mint hogy mélységesen hisz abban, miszerint jogi álláspontja miatt beosztásából nem távolítható el" - írta a felfüggesztett tanácselnök, bírálva azt a megállapodást, amely a múlt héten a bírósági szervezetek és a kormány között köttetett.

Varga Zs. András a Kúria hivatalos weboldalán közzétett nyilatkozatában reagált Kovács András vádjaira. Kifejtette, hogy mindig figyelembe vette és tiszteletben tartotta a tanácselnök véleményét, még akkor is, ha nem értett vele egyet, sőt akkor is, ha azt a testület döntései nem támasztották alá. „Ha jogi álláspontja miatt nyilvános bírálat érte, akkor azt nyilvánosan megvédtem” – tette hozzá.

A szóban forgó intézkedés jogi alapja teljesen eltérő jellegű. Azt azonban, hogy ezt részletezhessem, Dr. Kovács András tanácselnök úr személyiségi jogainak tiszteletben tartása érdekében sajnos nem tudom megtenni.

- közölte a Kúria elnöke, hozzátéve, hogy amennyiben a tanácselnök a részletek megosztása mellett dönt, úgy hozzájárul ahhoz, de azt elvárja, hogy "ne szubjektív, esetenként valótlan interpretációkat közöljön, hanem - a jogszabályok által tiltott részek kivételével - a teljes vizsgálati jelentéseket és az azok alapján megtett intézkedéseket".

Az igazságszolgáltatás függetlensége körüli aggodalmak egyre több bírát késztetnek arra, hogy kifejezzék véleményüket, ahogyan azt az Index is megírta. A Fővárosi Törvényszék tanácselnöke, aki Simonka György korrupciós ügyében eljáró bíró, lemondott posztjáról. A döntését azzal indokolta, hogy "az az igazságszolgáltatás, amelynek elkötelezett támogatója voltam, mára eltűnt."

Laczó Adrienn azt írta, hogy nem volt más választása, hiszen "meg nem hajol, meg nem rogy, meg nem törik", így inkább lemondott.

Related posts