A magyar családok egyre növekvő mértékben kerülnek adósságcsapdába.


Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője rámutatott, hogy 2024 szeptemberében a hitelt igénylők több mint fele olyan kölcsönt vett fel, amely meghaladta az önerő mértékét. Különösen figyelemre méltó, hogy a jelentkezők egyharmada az ingatlan értékének 70%-át is meghaladó hitelt igényelt. Ezt az adatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) lakáshitelezéssel kapcsolatos statisztikáinak elemzése során tárták fel.

Gergely Péter pénzügyi szakértő szerint a lakáshitelt felvevők között egy év alatt 43,6 százalékról csaknem 55 százalékra nőtt azon ügyfelek száma, akik a vágyott lakás megvásárlását több mint 50 százalékban hitel felvételével oldották meg. Ez azt jelenti, hogy a 2024 szeptemberében folyósított 5943 lakáshitelből 3253 esetben a kölcsön összege meghaladta az ingatlan értékének 50 százalékát.

A szakértő szerint még beszédesebb, hogy a tavaly szeptemberben folyósított 113,95 milliárd forintnyi lakáshitel több mint kétharmadánál (66,9 százalék) a szerződésben a hitelfedezeti mutató (hfm/ltv) 50 százaléknál magasabb volt.

Gergely Péter elemzése alapján megállapítható, hogy a hitelfék szabályozás nem egy ördögtől való koncepció. Az MNB korábban lehetővé tette, hogy a vásárlásra szánt ingatlanok értékének akár 80%-áig is fel lehessen venni kölcsönt. Ugyanakkor az ügyfelek észlelhetően óvatosabbak lettek az utóbbi évek során, és jellemzően alacsonyabb értékű ingatlanterheltséggel bíró hiteleket igényeltek.

A szakértő aggasztónak tartja, hogy az ingatlan értékének 70 százalékát meghaladó eladósodási szintet elérő ügyfelek aránya egy év leforgása alatt több mint 50 százalékkal emelkedett, 18,3 százalékról 28,6 százalékra.

Gergely Péter úgy gondolja, hogy a 2024 januárjától bevezetett új lehetőség, amely lehetővé tette a 41 év alatti fiatalok számára, hogy akár 10 százalékos önerővel is lakáshitelt igényeljenek, csupán mérsékelt mértékben magyarázza a helyzetet. Ugyanis 2024 szeptemberére ezek a fiatalok, akik 90 százalékos vagy annál magasabb ltv-mutatóval bíró hiteleket vettek fel, az összes lakáskölcsön 3,05%-át, míg a folyósított hitelek teljes összegének 4,25%-át tették ki.

Szakértői vélemények szerint a fokozódó eladósodás mögött elsősorban az ingatlanárak folyamatos emelkedése áll. Ennek következtében az embereknek mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk. Noha az utóbbi hónapokban reálbér-emelkedés tapasztalható, a családok számára rendelkezésre álló többletjövedelem még mindig nem elegendő ahhoz, hogy pótolja azokat a tartalékokat, amelyeket a háztartások 2022-2023 során a megugró infláció következtében fel kellett éljék.

A szakértője szerint ettől az évtől a magasabb hitelfedezeti mutatóval bíró hitelek további növekedése várható. "Egyrészt a 10 százalékos önerővel hitelezhető családok köre januártól a környezetbarát, modern, zöld lakásokat vásárló ügyfelekkel bővült, akik életkori korlát nélkül igényelhetnek így kölcsönt - márpedig az újonnan épített ingatlanok döntő része finanszírozható lesz zöld hitelből" - magyarázta Gergely Péter, ugyanakkor hozzátette: az elemzők az ingatlanárak további növekedését prognosztizálják, amivel még egy komoly reálbér emelkedés sem tud lépést tartani, így a hiteligény tovább nő.

Related posts