A szociális ágazat képviselői úgy érzik, hogy elegük van az Orbán-kormány folyamatos ígéreteiből, és ezért egy közös demonstrációra készülnek.


A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete fokozza a nyomást a kormányzaton a béremelés érdekében.

Elegük lett az ígérgetésből, ezért a béremelés érdekében összehangolt szociális ágazati akcióra, demonstrációra készül a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete (MKKSZ) - tudta meg lapunk a szervezet elnökétől. Boros Péterné hozzátette: a nyomást minden irányból fokozzák a kormányra. Kijelentette: "amikor és ahol kihelyezett kormányülés lesz, mi ott leszünk".

Nemrégiben Gulyás Gergely, a miniszterelnökséget irányító miniszter, egy lakossági fórum keretében nyilatkozott az RTL Híradónak. Kijelentette, hogy a kormány jövőre béremelést tervez a szociális ágazatban dolgozó munkavállalók számára. A pontos emelés mértékéről nem osztott meg információt, csupán annyit említett, hogy bízik benne, hogy a szociális dolgozók jövedelme az átlagbérnél jelentősebben növekedhet.

A bérrendezés kérdése márciusban is téma volt a Belügyminisztériumban tartott Szociális Ágazati Érdekegyeztető Fórumon. A találkozón a 86 szociális és gyermekvédelmi intézményt irányító Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság vezetője, Cséplőné Gönczi Veronika is jelezte: a fluktuáció és a különböző foglalkoztatási jogviszonyok nehézséget okoznak a mindennapokban, az eltérő bérezés szakadékot okoz a fizetések területén. A fenntartók eltérő módszerekkel próbálják megtartani a munkavállalóikat, ami további feszültségeket generál.

Az ellátás helyett a fegyelem kerül előtérbe, míg a szakemberek számának növelése helyett vagyonőröket alkalmaznak a gyermekvédelem megerősítése érdekében.

Orbán Viktor miniszterelnök tavaly decemberi parlamenti beszédében kifejtette, hogy 2026-ra jelentős, átfogó béremelés várható a szociális ágazatban dolgozók számára. Ezt a több mint 100 ezer fős szakmát rendkívül fontosnak tartja, hiszen, mint mondta, "olyan csodálatos munkát végeznek, amelyre talán mi magunk nem is lennénk képesek". Kiemelte, hogy míg korábban a szociális dolgozók átlagos jövedelme 137 ezer forint volt, mostanra ez az összeg bruttó 437 ezer forintra nőtt. Ennek ellenére, a miniszterelnöki ígéretek ellenére, a már benyújtott költségvetési tervezetben nem található nyoma a várt béremelésnek.

Magyar Péter a Tisza Párt által hónap elején megrendezett gyermekvédelmi konferencián egy figyelemre méltó javaslattal lépett elő. Kifejtette, hogy amennyiben kormányra kerülnek, 25%-kal megemelik a gyermekvédelmi dolgozók bérét. Fontos megjegyezni, hogy a szociális szféra nem csupán a gyermekvédelmi terület dolgozóit foglalja magában. (A szerkesztőség megjegyzése.)

Újra kihagyták a szociális szférát, nyoma sincs béremelésnek a 2026-os költségvetési tervben

Egy névtelenséget kérő gyermekvédelmi szakértő a lapunknak nyilatkozva hangsúlyozta: a 25 százalékos emelés még mindig nem elegendő. Véleménye szerint ez az arány számos pozícióban nem fedezi az elmúlt évek inflációs veszteségeit, hiszen...

éppen a magas képzettségűek fizetése maradt le, így jelenleg a legkvalifikáltabbak pályán maradása vált kritikussá.

A területen legutóbb 2022-ben tapasztalhattunk "rendkívüli" béremelést, amely átlagosan 20 százalékos növekedést jelentett. Ebben az emelésben szerepelt az adott év minimálbér és garantált bérminimum emelkedése is. Azóta a kormány csupán a minimálbérek évenkénti emelésére támaszkodik.

A szociális és gyermekvédelmi szektorban dolgozók azért emelték fel a hangjukat, hogy a döntéshozók is tudomást szerezzenek a nehézségeikről. Nyílt levelet intéztek a miniszterelnökhöz, amelyben rávilágítottak a súlyosbodó élet- és munkakörülményeikre. Különösen aggasztó, hogy az átlagkereset csupán a nemzeti átlag 77,5%-át teszi ki, ami rávilágít a szektorban tapasztalható méltánytalanságokra.

Az MKKSZ már hónapok óta sürgeti a kormányt, hogy hívja össze a Szociális Ágazati Érdekegyeztető Fórumot. A szakszervezet érvelése szerint a korábban megígért bérrendezés elengedhetetlenül fontos a legnagyobb rászorultságban lévő csoportok, mint például az idősek, rászoruló gyermekek, bántalmazott családok, fogyatékkal élők, hajléktalanok és a szenvedélybetegséggel küzdők támogatásához. A szociális szakemberek, akik ezeket a közösségeket segítik, jelenleg maguk is megélhetési problémákkal szembesülnek a méltánytalanul alacsony jövedelmük miatt.

Sajnos eddig egyik megkeresésre sem kaptunk választ.

A kormány eddig nem reagált a szociális szektor dolgozóinak bérigényeire, de ők már újabb akciók szervezését fontolgatják. „A reményeik nem túl biztatóak” – fogalmaztak a szakemberek, mivel az Orbán-kormány láthatóan figyelmen kívül hagyja a szociális terület problémáit, így a közeljövőben nem várható érdemi előrelépés.

Related posts