Eljárási hiba történt: az idegenrendészeti hatóság kiutasított egy amerikai középiskolát.
Egy budapesti középiskola amerikai tanárát kiutasította az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF), annak ellenére, hogy a pedagógus már egy évtizede él hazánkban – értesült a Telex. Az iskola igazgatója levelet intézett a szülők és a diákok felé, amelyben hangsúlyozta, hogy a kiutasított tanár helyzete rendezett: rendelkezik lakással, és az iskola hivatalos oldalán található információk szerint évek óta oktat Budapesten. A levélben kiderült, hogy a kiutasítás hátterében egy eljárási hiba áll, mivel a tanár és az iskola nem a megfelelő sorrendben nyújtották be a szükséges papírokat, így a kérelmet automatikusan elutasították. Az eset pontos részletei egyelőre nem ismertek, de az igazgató szerint a helyzet rendezhető.
A tanárnak sürgősen el kellett hagynia az országot és az EU-t, és csupán a kitiltásának visszavonását kérheti. Az iskola vezetősége arra készül, hogy a tanár távolléte 3 héttől akár 2 hónapig is eltarthat.
Az igazgató véleménye szerint ez a folyamat "teljes mértékben abszurd és felfoghatatlan."
Az, hogy a tanár úr 10 éve Magyarországon tanít, a magyar állam és társadalom számára kiemelten fontos közfeladatot lát el egy hiányterületen, büntetlen előéletű, diplomás tanár, rendezett háttérrel és megélhetéssel, láthatóan nem szempont.
"Igyekszünk minden tőlünk telhetőt megtenni, és minden eszközt bevetni annak érdekében, hogy a tanár úr minél előbb visszatérhessen a munkájához, hiszen az ő munkája és személyisége rendkívül értékes közösségünk és diákjaink számára" - áll a levél zárásában az igazgató.
Az idegenrendészet részletesen, de általánosságban, a konkrét ügytől eltekintve válaszolt a polrtál kérdéseire. Eszerint az Európai Unió tagállamai közül Magyarországon vannak a legszigorúbb idegenrendészeti szabályok. Általánosságban elmondható, hogy azoknak a kérelmét utasítják el, akiknek a beadványa nem megalapozott, vagy akik a jogszabályban meghatározott feltételeket nem tudják igazolni. "E körben mérlegelésnek nincs helye. A kiutasítás területi hatályát az uniós joggal összhangban a nemzeti jogszabály határozza meg."
Amennyiben valaki nem ért egyet a kiutasítással, lehetősége van arra, hogy a hatályos jogszabályok keretein belül kérelmezze - akár többször is - a tartózkodásra jogosító engedélyt.