A Trump-kormányzat megkérdőjelezheti a klímakutatások finanszírozását | National Geographic


A Nemzeti Óceán és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) 2026-os költségvetési javaslatában a klímakutatásra fenntartott sorba egy nagy nulla került.

Felmerülhet a kérdés, hogy mit keresünk mi Közép-Európában azzal, hogy figyelemmel kísérjük az Egyesült Államok egyes intézményeinek jövőbeli költségvetését. Ez a kérdés teljesen érthető, de érdemes megjegyezni, hogy Amerika, amely eddig a tudományos kutatások élvonalában állt, számos olyan mérést és kutatást végzett, amelyek adatai világszerte hasznosíthatók a tudósok számára. Az Egyesült Államok, mint a világ legnagyobb gazdasága, olyan eseményeket generál, amelyek hatása messze túlmutat a határain, és mindannyiunkra kihatással van.

Talán az egyik legfontosabb e téren a NOAA költségvetése, ezen belül a legsúlyosabb csapást az az obszervatórium szenvedheti el, amely 1958 óta folyamatosan méri a légköri szén-dioxid szintjét. A hawaii Mauna Loa Obszervatórium (nyitóképünkön) fenntartására egyetlen centet sem szán a Trump-kormányzat. Ennek az intézménynek köszönhetjük az az elhíresült fűrészfogas mintát, amit a légköri szén-dioxid éves méréseiből felrajzoltnak.

A NOAA klímaadatait globálisan felhasználják a klímaváltozás előrejelzésében, és ezen adatok nélkül a világ minden országa számára sokkal nehezebbé válik a felkészülés az egyre inkább rohamléptekben közeledő jövőre. A NOAA kutatóit elküldik, laboratóriumait bezárják, a vészjelző rendszert megszüntetik, ez pedig egyszerűen lehetetlenné teszi az USA számára, hogy gyorsan visszakapcsolódhasson e munkákba a jövőben. (Ráadásul sokkal olcsóbb fenntartani valamit, mint újra felépíteni egy teljes rendszert, infrastruktúrát.)

Szintén megszűnés várhat a CIRES-re, arra az intézményre, amely az USA jég- és hóadatait méri, gyűjti, rendszerezi, más klímaadatok mellett. Számos oktatóprogramot törölnek, illetve azokat a tengerpart-védelmi és helyreállítási programokat, amelyek szintén a klímaváltozás miatti intézkedéseket koordinálják.

A NOAA keretein belül működő különféle természetvédelmi programok, például a lazacok ívóhelyeinek védelme, szintén komoly veszélybe kerülhetnek. Emellett számos üvegházgáz-mérő állomást is bezárnak, a világ legkülönfélébb pontjain, Alaszkától kezdve egészen az Antarktikáig.

Nemrégiben bejelentették, hogy leállítják azokat a műholdas méréseket, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a hurrikánok előrejelzésében. A tudósok tiltakozásának hatására ugyan a leállítás időpontját 2025. június végéről július végére módosították, de ez sem biztosít elegendő adatot a fő hurrikánszezonra, amely augusztustól októberig tart.

Természetesen mindezt még a Kongresszusnak is jóvá kell hagynia, ami erőteljesen befolyásolva lesz azok gazdasági érdekei által, akik a klímaadatokból élnek. Ha elegendő lobbizás történik, amit a tudományos közösség és a sajtó is támogat, talán sikerül elérni, hogy a NOAA 2026-os költségvetése sokkal ésszerűbb és fenntarthatóbb legyen.

Related posts