Megkezdődött az ország legköltségesebb hídjának kivitelezése | Sokszínű táj

Több mint egy évszázados történet ért véget happy enddel, amikor 2024 végén az Építési és Közlekedési Minisztérium beruházásában, a Duna Aszfalt Zrt. generálkivitelezésében elkezdődött az épülő mohácsi Duna-híd projektje, írta összefoglaló cikkében a Magyar Építők.
A közel 120 éve kezdődött hídépítési ambícióknak mélyen gyökerező történelmi előzményei vannak. A mai helyzetet szem előtt tartva kijelenthetjük, hogy egy több mint egy évszázados harc zárul le a mohácsi Duna-híd megépítésével Magyarországon.
Hosszú évtizedek után a mohácsi híd ügye újra a figyelem középpontjába került, köszönhetően a rendszerváltás nyomán bekövetkezett politikai változásoknak. 1992-ben megalakult a Mohácsi Duna-híd Alapítvány (MDHA), amelynek célja az volt, hogy a híd révén Mohács az Európai Unió déli kapujává emelkedjen. Az alapítvány képviselői úgy vélték, hogy viszonylag csekély befektetéssel egy jelentős kereskedelmi csomópont jöhet létre a térségben. Továbbá hangsúlyozták, hogy a híd megépítése választ adna a helyi lakosok régóta dédelgetett álmára, miszerint megszűnjön a komp használata, és a légvonalban mindössze 28 kilométerre lévő Baján található híd jelentette hosszú kerülő út.
A 2010-es választások küszöbén számos politikai szereplő tette a mohácsi híd megépítését kampányának egyik középpontjává. Ezt követően 2014-ben egy újabb megvalósíthatósági tanulmány készült, majd 2016-ban a környezeti hatások vizsgálatára is sor került. Végül, 2017-ben a kormány hivatalosan is elrendelte a mohácsi Duna-híd tervezési munkálatainak megkezdését.
- elérhető a weboldalon.
2022 végére a SPECIÁLTERV Kft. sikeresen befejezte a kiviteli terveket, azonban egy időre úgy tűnt, hogy a történelem újra megismétli önmagát. A kormány 2022-es beruházási moratóriuma ugyanis a mohácsi híd építését is lelassította, így a projektet parkolópályára helyezte.
A kabinet később határozatban mondta ki, hogy a projekt felmentést kap a beruházási stop alól, így 2024 végén a Duna Aszfalt Zrt. elkezdhette a munkaterület előkészítését.
Ezzel egyidejűleg nyilvánosságra hozták, hogy a híd 300-320 milliárd forintból készülhet el kétszer kétsávos átkelővel, valamint a hozzá vezető útszakaszokkal.
A korábbi csúcstartó, a Kőröshegyi-völgyhíd, 51,175 milliárd forintos beruházással épült, és ezzel párhuzamosan egy 14,2 kilométer hosszú autópálya-szakasz is megvalósult, összesen 76 milliárd forintból. Érdemes megjegyezni, hogy ez a jelentős fejlesztés 2007-ben valósult meg.
Szakértők véleménye alapján a mohácsi híd várhatóan sokáig megőrzi majd különlegességét, mint Magyarország utolsó vidéki Duna-hídja. Történelmi, földrajzi, hídszakmai és gazdasági tényezők együttesen járulnak hozzá ahhoz, hogy ez a híd kiemelkedő szerepet töltsön be a jövőben.
A hidak világában mindig is különleges történetek bújnak meg, és korábban már több lenyűgöző példát is bemutattunk. Meséltünk egy apró, mindössze 3 méteres hídról, amely spanyol és portugál falut köt össze, valamint a velencei Sóhajok hídjának angol megfelelőjéről, és a rejtélyes sehová nem vezető királynő hídjáról is. Minden egyes híd nem csupán építészeti csoda, hanem egy-egy izgalmas történet hordozója is, melyek a múlt és a jelen találkozásának színhelyévé válnak.