Elon Musk nem kímélte a hagyományos politikai elitet, ezzel pedig felkeltette a régi gárda figyelmét. Mostantól ők irányítják a színpadot, és nekik van szavuk abban, hogy kik állhatnak Donald Trump miniszteri posztjain.
Donald Trump legfontosabb kormányzati kinevezéseit különböző hatalmi csoportok fogják formálni. Kiemelkedő szereplők között találjuk Boris Epshteynt, Trump vezető tanácsadóját, valamint Susie Wiles kabinetfőnököt és J.D. Vance megválasztott alelnök által irányított csapatokat. Ezek a személyek és csoportok jelentős hatással bírnak a kormányzati struktúrák kialakítására és a politikai irányvonalak meghatározására.
Úgy tűnik, hogy az újonnan megválasztott elnök saját döntései alapján választotta ki a jelölteket, anélkül, hogy tanácsadói jelentős nyomást gyakoroltak volna rá. A kiválasztottak között találjuk Pete Hegseth-et, aki a védelmi tárca élére lép, Marco Rubio-t, aki a külügyi ügyek irányítását veszi át, és Russ Vought-ot, aki a Fehér Ház Költségvetési Hivatalának jövőbeli vezetőjeként fog dolgozni.
Más kormányzati pozíciók vagy olyan fontos fehér házi tisztségek esetében, amelyekre a volt elnöknek nem volt első számú jelöltje, a Trump floridai Mar-a-Lago klubjában tartott megbeszéléseken egy maroknyi, óriási befolyással rendelkező személy dominált - írja a The Guardian.
Az átmenet tervezésében részt vevő fél tucat ember szerint még mindig vannak frakciók, bár ezek közel sem olyan konkrétak, mint 2017-ben, amikor egyértelmű határvonalak voltak Trump családja, a Republikánus Nemzeti Bizottság, a régi vágású republikánusok és a Trump stratégájával, Steve Bannonnal szövetséges emberek között.
Az utóbbi hónapokban a hírek alapján a korábban informálisan elkülönült, Wiles irányítása alatt álló csoport – amelynek jelentős hatása volt a Fehér Ház stábjának és néhány kabineti pozíciónak a kiválasztására – valamint a Vance vezette másik tábor egyesült, és együtt formálta meg a kiválasztási folyamatot.
Ez a hűség állandóan változó horizontja. Azok az emberek, akiket a barátaidnak gondolsz, 24 óra múlva már nem biztos, hogy azok is. Mindannyian barátok vagyunk, de egyikünk sem az valójában
„Egy megbízható forrás, aki közeli kapcsolatban áll a Trump-csapattal, azt nyilatkozta:…”
Bár vannak olyan személyek Trump környezetében, akik nem értenek egyet Epshteynnel, általános elismerésnek örvend, hogy jelentős volt a befolyása az átmenet első heteiben, ami azt mutatja, hogy Trump nagyra értékeli a segítségét az ellene folyó büntetőügyek elleni védekezés koordinálásában.
Amikor Trump bejelentette azt, hogy Matt Gaetz kongresszusi képviselőt szeretné igazságügyi miniszternek, Epshteyn elkísérte őt a floridai Palm Beachről Washingtonba tartó oda-vissza repülőúton.
Miután a szenátus republikánus frakciója végül elutasította Gaetz jelöltségét a szexuális visszaélésekhez kapcsolódó vádak miatt, Trump a korábbi floridai főügyészt, Pam Bondit választotta helyette. Bondi és Epshteyn között hosszú évek óta baráti kapcsolat áll fenn, ami különösen érdekes fordulatot ad a jelölésnek.
Epshteyn meghatározó szerepet töltött be az igazságügyi minisztérium vezetőségének véglegesítésében, és azt tanácsolta Trumpnak, hogy a személyes ügyvédek maradjanak a kulcspozíciókban. Javaslatai között szerepelt Todd Blanche kinevezése a főügyészhelyettesi posztra, Emil Bove a főhelyettesi pozícióra, valamint John Sauer a főügyészi posztra való jelölése.
Ezekkel a jogászokkal kapcsolatban az egyik áthallásos vonal az volt, hogy sikerült a választások utánra halasztaniuk a Trump ellen indított szövetségi büntetőeljárásokat, amelyeket hétfőn elutasítottak. A másik viszont az volt, hogy mindannyian Epshteyn emberei.
Epshteyn a minisztériumtól távol is megmozgatta hatalmát, Bill McGinley-t ajánlotta a Fehér Ház következő tanácsadójának.
Epshteyn kifejtette munkatársainak, hogy a döntések meghozatala Trump feladata. Az általa javasolt egyének közül többen olyan szövetségesei révén kerültek a képbe, akik régóta baráti kapcsolatban állnak vele, és akik Steve Bannon War Room című podcastjában is megfordultak.
Bannon McGinley kinevezését támogatta a Fehér Ház tanácsadói posztjára, és újabb sikert könyvelhet el, amennyiben Trump a War Room gyakori vendégét, Kash Patelt jelöli az FBI igazgatói vagy igazgatóhelyettesi posztjára, amelyért még mindig folyik a verseny - olvasható a The Guardian jelentésében.
Bannon kitartóan lobbizott annak érdekében, hogy Vought legyen a Költségvetési Hivatal vezetője. Egy különösen merész lépéssel elérte, hogy Gorka Sebestyén, aki az első Trump-kormányzat alatt igen megosztó nemzetbiztonsági tanácsadóként vált ismertté, a leendő csapat tagja legyen, és a terrorizmus elleni harc irányítását bízzák rá.
A kormányzati pozíciók betöltésének kulcsszereplője szinte egyetemesen J.D. Vance csapata, amely több fontos kezdeményezést is támogatott, például Bessent pénzügyminiszteri posztjára való javaslását, valamint Brendan Carr kinevezését a Szövetségi Kommunikációs Bizottság vezetőjének.
A Vance-csapathoz tartozik informálisan állítólag Trump legidősebb fia, Don Jr. - aki azt szorgalmazta, hogy Vance legyen apja jelöltje -, valamint Don Jr. közeli tanácsadói, köztük Arthur Schwartz és Andrew Surabian, valamint a Fox News korábbi műsorvezetője, Tucker Carlson.
Ami az elnök közvetlen környezetét illeti, a Fehér Ház leendő kabinetfőnöke, Susie Wiles sikeresen növelte Trump iránti személyes befolyását. Wiles általában úgy tudta kiválasztani a munkatársait, hogy elkerülte a rivalizáló érdekekkel való összecsapásokat.
Wiles legszorosabb szövetségesei a kabinetfőnök-helyettesi szerepekben találták magukat. Közéjük tartozik James Blair, aki a jogalkotási politikáért felel, Taylor Budowich, aki az elnöki személyzet irányításáért felelős, valamint Steven Cheung, aki a kommunikációs igazgatói posztot tölti be. Érdemes megjegyezni, hogy a frakciók közötti határvonalak nem mindig egyértelműek, és Budowich valamint Cheung is szoros kapcsolatban áll a Vance-csoporttal.
A fent említett csoportokon túl léteznek olyan egyének is – viszonylag újonnan érkezők Trump környezetében –, akik saját jogon kaptak lehetőséget a Mar-a-Lagóban zajló megbeszélésekre. Ilyen például Elon Musk, aki a világ leggazdagabb embereként ismert, valamint Howard Lutnick, a Cantor Fitzgerald vezérigazgatója, aki egyúttal az átvételi folyamatot irányító csapat társelnöke is.
Musk beavatkozása a kulcspozíciók elosztásába különösen felbosszantotta Trump régi csapatának tagjait, köztük Epshteynt is. Ők azzal érveltek, hogy a milliárdosnak csekély rálátása van arra a Trump által képviselt programra, amit igyekeznek véghezvinni, és hogy alig van fogalma arról, kik volnának a legmegfelelőbb személyek a célok megvalósításához.
Lutnick az átmenetet felügyelő csapat társvezetőjeként megőrizte tekintélyét, bár nemrégiben véletlenül önszabotázsba kezdett azzal, hogy túlságosan erőltette maga számára a pénzügyminiszteri posztot, és úgy tűnt, hogy a mezőgazdasági miniszterjelöltet érintő kiszivárogtatások közelében volt.
Trumpot felháborította, hogy Musk az X platformon Lutnickot jelölte a pénzügyminiszteri posztra, ami lehetőséget teremtett fő ellenlábasának, Bessentnek, hogy átvegye a pozíciót. Ennek ellenére Lutnick továbbra is jó kapcsolatot ápolt Trumppal, és a múlt héten kereskedelmi miniszterként való kinevezése is ezt tükrözi.
Musk, miután megszerezte a vezetői pozíciót az úgynevezett "kormányzati hatékonysági központban", fokozottan átgondoltan kezdett el viselkedni a Trump-pal való kapcsolataiban.