Újabb lépés az ukrajnai konfliktus rendezésében: Felsejlik az első Trump és Putyin közötti találkozó potenciális helyszíne.


Donald Trump amerikai elnök szerdai bejelentése szerint Szaúd-Arábia lehet a helyszíne az első találkozónak Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ahol az orosz-ukrán konfliktus megoldása áll a középpontban. Az Egyesült Államok vezetője sürgeti a tűzszünet mielőbbi elérhetőségét, miközben pénzügyminisztere Ukrajnában tárgyalásokat folytatott a korábbi támogatások visszaállításáról szóló írásos garanciákról.

Donald Trump amerikai elnök szerdai sajtótájékoztatóján a Fehér Házban bejelentette, hogy Szaúd-Arábia lehet az első helyszín, ahol találkozhat Vladimir Putyinnal az új amerikai adminisztráció idején. Az elnök hangsúlyozta, hogy az orosz-ukrán konfliktusban a "közeljövőben" remélhetőleg tűzszünet jöhet létre. Trump hozzátette, hogy szándékában áll támogatni Ukrajnát, de ehhez előzetesen biztosítékokat szeretne kapni.

Ahogy az Index is tudósított róla, Donald Trump amerikai elnök szerdán telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Az Egyesült Államok vezetője hangsúlyozta, hogy a két politikai vezető közötti megbeszélés eredményes volt, és egyetértettek abban, hogy lépéseket kell tenni az orosz-ukrán konfliktus lezárására.

Az amerikai elnök ezt követően Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is tárgyalt. Donald Trump arra az újságírói kérdésre, hogy Ukrajnát a háború lezárásáról szóló tárgyalásokban egyenrangú partnernek tekinti-e, annyit válaszolt, hogy "úgy gondolom, békét kell kötniük, nem volt jó belemenniük ebbe a háborúba".

Az amerikai elnök az MTI beszámolója szerint elmondta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök támogatottsága országában "nem különösen jó", ugyanakkor elismeréssel szólt az ukrán hadsereg teljesítményéről. Véleménye szerint az Egyesült Államok 350 milliárd dollárt juttatott Ukrajna számára, miközben a közvetlenül szomszédos Európa 100 milliárdot.

Kifejezte aggályait azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok Joe Biden irányítása alatt nem kölcsön formájában nyújtotta az ukrajnai támogatást, ellentétben Európával. Hangsúlyozta, hogy pénzügyminisztere, Scott Bessent szerdán Ukrajnában folytatott megbeszéléseket egy írásos garanciáról, amely biztosítaná, hogy az Egyesült Államok "valamilyen módon" visszakapja a juttatott támogatást. Ezen kívül ismételten megemlítette, hogy Ukrajna rendelkezik ritka földfémekkel, valamint jelentős olaj- és földgáz-készletekkel.

Donald Trump kifejezte egyetértését Pete Hegseth védelmi miniszter véleményével, aki a szerdai brüsszeli Ukrajna Védelmi Kontaktcsoport ülésén úgy nyilatkozott, hogy Ukrajna NATO-tagsága nem tűnik reális célnak. A Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón az amerikai elnök megerősítette, hogy tervezetei között szerepel vámok bevezetése viszonossági alapon, és az erről szóló rendeletet akár már csütörtökön aláírhatja.

Az európai nagyhatalmak, köztük az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország, szerdán, a párizsi megbeszélést követően nyilatkozatot tettek közzé. Ebben hangsúlyozták, hogy az Ukrajna jövőjéről szóló jövőbeni tárgyalások során az ukrán vezetésnek is részt kell venni a tárgyalóasztalnál – tájékoztatott a BBC.

Készséggel vállaljuk, hogy fokozzuk Ukrajnának nyújtott támogatásunkat, és határozottan kiállunk az ország függetlensége, szuverenitása és területi integritása mellett Oroszország agresszív háborújával szemben. Célunk, hogy folyamatosan támogassuk Ukrajnát mindaddig, amíg egy igazságos, átfogó és tartós béke nem valósul meg. Olyan békét szeretnénk, amely biztosítja Ukrajna és a közös érdekeink védelmét. Várakozással tekintünk a lehetőség elé, hogy amerikai szövetségeseinkkel együtt megvitassuk a következő lépéseket. Közös érdekünk, hogy Ukrajnát az erő pozíciójába emeljük, és hogy Ukrajna, valamint Európa hangját is figyelembe vegyük minden tárgyalás során.

A hét európai ország külügyminisztereinek és az Európai Bizottság delegációjának közös nyilatkozatában hangsúlyozzák, hogy Ukrajnának szilárd biztonsági garanciákra van szüksége. "A tartós és igazságos béke Ukrajnában elengedhetetlen az erős transzatlanti biztonsághoz" - áll a dokumentumban. Ezenkívül kiemelik, hogy az európai kontinens védelme közös felelősség, ezért elengedhetetlenül fontos, hogy együttműködjünk kollektív védelmi képességeink megerősítésében.

John Healey, a brit védelmi miniszter, csütörtökön bejelentette, hogy a NATO védelmi miniszterei nemsokára Brüsszelben üléseznek. Donald Trump ukrajnai háborúval kapcsolatos legutóbbi megnyilvánulásaira reagálva Healey hangsúlyozta, hogy a NATO célja, hogy "Ukrajnát a lehető legerősebb pozícióba helyezze a tárgyalások során".

Ukrajna nélkül nem lehet tárgyalni Ukrajnáról

- szögezte le az Egyesült Királyság védelmi minisztere, aki azt is elmondta, hogy újabb bejelentésekkel készülnek Ukrajna támogatásáról a NATO-n keresztül, amely milliárdos nagyságrendű új tűzerőt jelent az ukrán katonáknak a fronton. "Tartós békét akarunk, és azt, hogy ne térjen vissza a konfliktus és az agresszió" - mondta. "Ne felejtsük el, hogy Oroszország továbbra is fenyegetést jelent, jóval Ukrajnán túl is" - tette hozzá.

Related posts