Elképzelhető, hogy Magyar Péter átveheti Erdély irányítását Orbán Viktortól?


Orbán Viktor tihanyi beszéde új lehetőségeket nyitott meg Magyar Péter számára, hogy szorosabbra fűzze a kapcsolatokat a határon túli magyar közösségekkel. Ugyanakkor a Tisza-elnök egy kényes helyzetbe lép, hiszen bár az Erdélyért folytatott politikai harcok végre mozgásba lendültek, egyelőre nem világos, hogy kinek is kedvez a széljárás. Felmerül a kérdés, hogyan fogadják Magyar Pétert a határon túli területeken. Kérdéses, hogy léteznek-e ott olyan Tisza-szigetek, ahol a helyi közösségek támogatása biztosnak tűnik. Továbbá, érdemes figyelni arra is, hogy a Fidesz milyen stratégiát alkalmaz a határon túli magyarok mobilizálására, és milyen eszközöket vet be a közösségi összetartozás erősítésére. Az elkövetkező időszak kulcsfontosságú lehet a határokon túli politikai és társadalmi kapcsolatok jövője szempontjából.

Most lehet átrendezni az évtizedek alatt kialakult magyar-magyar viszonyokat - sokan értékelték így azt az erdélyi magyarokat megrázó pillanatot, amikor a romániai elnökválasztás hajrájában Orbán Viktor kormányfő Tihanyban feltűnően barátságosan és elnézően szólt a szélsőséges George Simionról. A magyarellenes elnökjelölt aztán elbukott a választáson, és a Fidesz propagandagépezete kommunikációs tűzoltásba, a kormányfő szavainak újraértelmezésébe kezdett, Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke pedig lecsapott a határon túliak megszólítására kínálkozó esélyre: bejelentette szolidaritási menetét, és Nagyváradra indult a "nemzeti összefogásért".

A pillanat adta lehetőséget Magyar Péter kétségkívül jól felismerte. A kettős állampolgárság bevezetése és a szavazati jog kiterjesztése óta általános meggyőződés volt, hogy a Fidesz megszerezte az erdélyi magyarok feltétlen lojalitását, eltántoríthatatlan szavazóbázisa lett ez a közösség a magyar kormánypártnak. A tihanyi beszéd azonban akkora csalódást és felháborodást okozott a Sepsiszentgyörgy-Nagyvárad tengelyen, hogy sokak szerint megkezdődhet az erdélyi magyarok leválása a Fideszről, megrendülhetett az Orbán Viktor iránti mély bizalom.

A változó hangulatot mutatja az is, hogy precedens nélküli módon az RMDSZ ellentmondott Orbánnak az elnökválasztási kampányban. Ez még akkor is jelzésértékű, ha Kelemen Hunor elnök utóbb minden eszközt megragadott, hogy jelezze Orbán Viktorhoz fűződő szoros viszonyát, akivel többször egyeztetett a tihanyi beszéd után is.

A politikai helyzet kétségtelenül kedvezőbb irányba mozdult el a Tisza határon túli megnyitásának szempontjából, mint ahogyan az a márciusi kudarc idején volt. Magyar Péter akkor arra készült, hogy Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Aradon és a Székelyföldön tegyen látogatásokat, de bejelentése váratlanul heves reakciókat váltott ki. Egy székelyföldi vlogger például gyilkossággal fenyegette meg őt. Az RMDSZ elítélte ezt az agresszív hangvételt, ugyanakkor jelezte, hogy politikai képviselőik nem állnak szóba Magyarral.

Related posts