Az EU szerint Európa nem fogja jelentős mértékben tapasztalni az ukrajnai gáztranzit leállásának következményeit.

Az európai infrastruktúra lehetőséget biztosít a külföldi gázimport zökkenőmentes áramlására - nyilatkozta az Európai Bizottság szóvivője a Deutsche Wellének. Az Európai Unió jelentős mértékben megnövelte a folyékony földgáz (LNG) beérkezési kapacitását, miközben energiabiztonságát a megújuló energiaforrások fejlesztésével igyekszik fokozni.
"Az Ukrajnán keresztül történő tranzit felfüggesztésének hatása az EU ellátásbiztonságának biztosítására korlátozott" - mondta az EU név nélkül nyilatkozó tisztviselője.
Ukrajna és Oroszország 2019-ben kötötte meg a megállapodást, amely lehetővé tette, hogy Moszkva évente körülbelül 800 millió dollárt fizesse Kijevnek. Ezzel a támogatással a gáz átvitele a Barátság vezetéken keresztül Európába folytatódik, még a háborús időszak ellenére is. Érdemes megjegyezni, hogy a tranzitszerződés 2024 december 31-én ér véget.
Kijev ismételten hangsúlyozta, hogy nem újítja meg a szerződést, ami a Gazpromnak évi 5 milliárd dolláros árbevétel-kiesést okoz.
- jelentette ki Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke. Az orosz agresszió, amely már közel három éve tart, ellenére az orosz földgáz folyamatosan áramlott Ukrajnán keresztül Nyugat- és Közép-Európába, így hozzájárulva Putyin háborús törekvéseinek finanszírozásához.
Az év utolsó napján a Gazprom bejelentette, hogy a december 30-án szállított 42,4 millió köbméter helyett csupán 37,2 millió köbméter gázt juttat el a vezetéken. Ezt a Reuters hírügynökség számolt be.
Bár a legtöbb uniós ország megszabadult az orosz energiafüggéstől (2023-ban az EU tagállamai földgázszükségletük kevesebb mint tíz százalékát fedezik Oroszországból, szemben a 2021-es több mint 40 százalékkal), a szerződés vége leginkább Szlovákiát érinti.
Robert Fico miniszterelnök december 22-én találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy a gázszállítások jövőjéről folytassanak megbeszélést. Ezt követően, december 27-én Fico figyelmeztetett arra, hogy Pozsony leállítja az Ukrajnába irányuló áramszállítást, amennyiben Kijev nem hajlandó megújítani a meglévő megállapodást.
Fico vasárnap az Európai Bizottságnak címzett nyilatkozatában kifejtette, hogy Zelenszkij egyoldalú döntésének csendes elfogadása helytelen és irracionális lépés lenne, amely "fokozott feszültségeket" és kölcsönös intézkedéseket eredményezne. Megjegyezte, hogy véleménye szerint a gázszállítás leállítása az EU számára súlyosabb következményekkel járna, mint Oroszország számára.
Kijev mindenesetre elutasította Fico fenyegetőzését. " Nem hiszem, hogy ezt megtennék" - mondta German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter, hozzátéve, hogy egy ilyen lépés "teljesen ellentétes" lenne az uniós szabályokkal, és hangsúlyozta a megállapodás kereskedelmi jellegét. "Nem valamiféle ingyenesen adott áramról vagy ellátásról beszélünk, hanem olyan áramról, amelyért fizetünk" - jelentette ki.
Bár Szlovákia bejelentése ellenére a helyzet úgy fest, hogy Ukrajnának mégis van B-terve. A Bloomberg értesülései szerint Lengyelország jelezte, hogy hajlandó megnövelni energiatermelését, ezzel kompenzálva az esetleges hiányt. Emellett Románia is felmerült, mint egy alternatív forrás lehetősége.
Ukrajna, amely részben az uniós villamosenergia-importra támaszkodik, miután az orosz támadások megrongálták energetikai infrastruktúráját, hivatalos konzultációkat kért az Európai Bizottságtól az ügyben. Az ország továbbra is szilárdan kitart amellett, hogy nem hosszabbítja meg az orosz gáztranzit-megállapodást annak 2025. januári lejárta után, annak ellenére sem, hogy Szlovákia továbbra is szeretne orosz gázszállítmányokat kapni.
December közepén számoltunk be arról, hogy Orbán Viktor a bolgár államfővel, míg Robert Fico az Európai Bizottság elnökével tárgyalásokat folytat az orosz gázimport jövőjéről. Különösen Magyarország számára kihívást jelent az új amerikai szankciók, amelyek a Gazprombank ellen irányulnak. Ezek a szankciók véget vetnek annak a gyakorlatnak, amely lehetővé tette, hogy a Török Áramlat gázvezetékén érkező orosz gázért az orosz energiavállalat bankján keresztül történjen a kifizetés. A vezeték Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül vezeti a gázt Magyarországra és Szlovákiába.