Európa legnagyobb katonai erejével rendelkező országai készülnek arra, hogy csapatokat küldjenek Ukrajnába a közeljövőben.


Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője, valamint Emmanuel Macron, Franciaország elnöke, jelenleg tárgyalásokat folytatnak arról, hogy brit és francia katonai kontingenseket küldjenek Ukrajnába békefenntartó szerepkörben, amennyiben megszületik egy békemegállapodás. A The Telegraph értesülései szerint Macron támogatóan viszonyul ehhez az elképzeléshez, és már konzultált az ukrán elnökkel, Volodimir Zelenszkijjel, valamint Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel is a téma kapcsán.

A Downing Street és az Elysée-palota nem cáfolta, hogy Sir Keir és Macron megvitatták a katonák küldésének lehetőségét múlt héten chequers-i találkozójukon, de a megbeszélések részleteit titokban tartják. Több brit kormányzati forrás hangsúlyozta, hogy Stramer még nem kötelezte magát teljesen a terv mellett. Egy Whitehall-forrás a Telegraphnak nyilatkozva kiemelte:

Vannak kihívások azzal kapcsolatban, hogy mit tudunk támogatni, mit akarunk támogatni, és hogy milyen fenyegetésnek lennének kitéve ezek a csapatok, illetve ez eszkalációt jelentene-e.

A javasolt időpont szorosan összefonódik az európai vezetők azon szándékával, hogy fenntartsák Ukrajna szuverenitását, miközben Donald Trump, az újonnan megválasztott amerikai elnök, Kijevet békés rendezésre ösztönzi Oroszországgal. A január 20-án hivatalba lépő republikánus politikus, aki korábban azt ígérte, hogy "az első napon" lépéseket tesz a konfliktus lezárására, most úgy tűnik, hogy a kormányzása első hat hónapján belül szeretné elérni a békét.

Egy lehetséges koncepció szerint nyugati katonák felelhetnének egy 800 mérföld hosszú határszakasz védelméért az új ukrán és orosz határ között, létrehozva egy demilitarizált "ütközőzónát". Macron hangsúlyozta, hogy fontos lenne, hogy az európai szövetségesek is részt vegyenek ebben a misszióban. Zelenszkij az X platformon tett közzé egy bejegyzést, amelyben megerősítette, hogy tárgyalásokat folytatott Macronnal a terv részleteiről.

Megbeszéltük a francia javaslatot, amely katonai egységek Ukrajnába történő telepítésére irányul. Részletesen elemeztük a megvalósítás gyakorlati aspektusait, a lehetséges kiterjesztési lehetőségeket, valamint más országok részvételének bevonását ebbe a közös erőfeszítésbe.

Brit tisztviselők hangsúlyozták, hogy még nem támogatják teljes mértékben a javaslatot. A tervezett csapatösszevonás jelentős nyomást gyakorolna a brit védelmi minisztérium költségvetésére, miközben a kincstár kiadáscsökkentésre törekszik. Stramer tavasszal fogja ismertetni a brit védelmi kiadások növelésére vonatkozó ütemtervét, amely a jelenlegi GDP 2,3 százalékáról 2,5 százalékra emelné a ráfordításokat.

A bevetés során több ezer brit katona bevonása várható, ami számos kérdést vet fel a repüléstilalmi zóna létrehozásának és fenntartásának lehetőségeivel kapcsolatban. Ezen kívül aggodalomra ad okot, hogy Oroszország ezt az intézkedést esetleg eszkalációként értékelheti. A brit kormány szóvivője kiemelte, hogy az Egyesült Királyság határozottan elkötelezett Ukrajna támogatása mellett:

Az Egyesült Királyság kiemelkedő szerepet játszik Ukrajna támogatásában, ezért a miniszterelnök bejelentette, hogy évente 3 milliárd font katonai segítséget biztosít az országnak, ameddig csak szükség van rá. Ezen felül az Egyesült Királyság idén rekordösszegű katonai támogatást tervez nyújtani Ukrajnának, ezzel is hangsúlyozva elkötelezettségét a nemzet védelme iránt.

Related posts