Ez most Trump személyes elégtétele Musk ellen, vagy csupán a környezetvédelem iránti elkötelezettség tükröződik benne?

Az amerikai hadsereg űrparancsnoksága leállította Elon Musk egyik hiperszonikus rakétájának a kísérletét egy eldugott csendes-óceáni zátonyon. Az indok a madárvédelem, de nem tudni, hogy nincs-e mögötte valamilyen politikai ok is a Trump-Musk szakítás kapcsán.
Az eredeti koncepció célja az volt, hogy teszteljük, vajon a SpaceX képes-e 100 tonna rakományt gyorsan és hatékonyan eljuttatni a Föld bármelyik helyszínéről egy másikra, mindössze 90 perc alatt. Ennek a képességnek a megvalósítása óriási jelentőséggel bírna, nem csupán a katonai célok érdekében, hanem a globális ellátási lánc működésének javítása szempontjából is.
A megállapodást tavaly írták alá, viszont számos környezetvédelmi szervezet hangot adott aggodalmának a zátonyon fellelhető ritka madárfajok védelme érdekében. Közben pedig a Donald Trump és Elon Musk között kibontakozó politikai ellentét egyre élesebb formát öltött, ami felveti a kérdést: vajon nem befolyásolta-e ez az űrparancsnokság terveinek leállítását?
A Space űrhajózási szaklap értesülései szerint a légierő a Johnston-atollt, egy távoli szigetlánc tagját választotta ki a következő műveletek helyszínéül, körülbelül 1500 kilométerre Hawaii fő szigetétől. Eredeti elképzelésük szerint két rakéta-leszállópálya építése szerepelt a tervek között, és úgy tűnik, hogy alternatív helyszínek felkutatása is folyamatban van. A projekt kezdetben évi tíz fel- és leszállást irányzott elő.
Március hónapban a légierő végül engedett az állatvédők nyomásának, s bejelentette, hogy környezeti felmérést kíván végezni az atoll területén, figyelembe véve az Amerikai Madárvédelmi Szervezet (ABC) aggodalmait. Ez a távoli szigetlánc 1,5 millió négyzetkilométernyi óceán közepette helyezkedik el, és több tucat tengeri madárpopuláció számára vált létfontosságú pihenőhellyé.
"Úgy határoztunk, hogy ideiglenesen leállítjuk a Johnston-atollon tervezett rakéta-rakomány-leszállás környezetvédelmi értékelésének előkészítését. Ez az intézkedés addig marad érvényben, amíg a szolgálat alternatív megoldásokat keres a Vanguard rakéta megvalósítására a Johnston-atoll határain kívül" - nyilatkozta Laurel Falls, a légierő szóvivője a Stars and Stripes beszámolója szerint.
Az ABC szervezet megkereste a légierőt azzal a kéréssel, hogy végezzen el egy átfogó környezeti hatástanulmányt, "amely lehetővé teszi a projekt által felvetett lehetséges kockázatok alaposabb értékelését".
A hadsereg döntése a környezeti hatásvizsgálat újraindításáról vagy teljes visszavonásáról még hivatalosan nem született meg, de a Stars and Stripes szerint a szövetségi közlönyben fogják bejelenteni. A közlöny szerint a terv célja továbbra is a nagy kereskedelmi rakéták használatának megvalósíthatósága a Védelmi Minisztérium globális logisztikája számára, úgymond "potenciálisan bővítve az Egyesült Államok Űrhadserege által a harcoló parancsnokok számára kínált képességek portfólióját". A bejelentés nem említi a SpaceX-t, de ilyen típusú rakétákat egyelőre csak Elon Musk vállalat gyárt.
A kormány kiemeli, hogy a jelenlegi katonai szállítási rendszerek esetében a tervezés és a logisztika gyakran napokig, sőt hetekig tart, hogy a szükséges anyagokat a megfelelő időben és helyszínen eljuttathassák távoli területekre. Az előterjesztett javaslat célja, hogy feltérképezze, miként lehetne a polgári technológiai megoldásokat a katonai alkalmazásokban hasznosítani, különösen a gyors globális mobilitás kihívásainak kezelésében.