Ez nem tréfa: idén már veszteséget szenvedhetsz el a pénzed értékéből, ha PMÁP-ban tartod!

Február 18-án kerül megrendezésre a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol tapasztalt szakértők osztják meg értékes befektetési stratégiáikat. Legyen szó részvényekről, állampapírokról, nyersanyagokról, kriptovalutákról, ingatlanokról vagy műtárgyakról, itt megtalálod a helyed! Ne habozz, jelentkezz most, és bővítsd tudásodat a legfrissebb piaci trendekről!
Az infláció évekig a jegybanki célsáv közelében tartózkodott, majd 2021 második felétől (részben a Covid-lezárásokból való kilábalásnak köszönhetően) jött egy fordulat, és 2022 elejétől kezdett el igazán emelkedni az infláció Magyarországon. 2022 második felében már bőven 10% feletti drágulást lehetett tapasztalni havi szinten, a december már közel 25%-os inflációt hozott.
Ez az emelkedő inflációs időszak egybeesik a MÁP Plusz iránti kereslet csökkenésével is, hiszen a konstrukció népszerűsége 2021 decemberében érte el a tetőpontját. Nem meglepő, hogy a fokozódó infláció hatására sokan a korábban kedvelt szuperállampapírról a Prémium Magyar Állampapírra váltottak.
A váltást egy alapos és racionális megfontolás támasztotta alá, azonban sok megtakarító fejében valószínűleg tévesen rögzült az a képzet, hogy a Prémium Magyar Állampapír folyamatosan reálhozamot biztosít az inflációkövető kamatozása révén. Ez azonban nem egészen így van. A probléma gyökere abban rejlik, hogy a PMÁP az inflációt időben később követi, így mondhatjuk, hogy mindig lemarad egy lépéssel a valódi inflációs hatások mögött.
Ez viszont felhívja a figyelmet arra, hogy a negatív reálkamatok kockázata még a magasabb kamatprémiumok esetén is fennáll.
Két alapvető tényező áll a háttérben, ami miatt a PMÁP nem biztosít teljes védelmet az éppen zajló inflációval szemben:
Az inflációra adott reakciók idejének megértéséhez az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) PMÁP (Prémium Magyar Állampapír) keretében kínált kamatozásait vizsgáltuk 2020 elejétől kezdődően. A kutatás során mindig a legmagasabb havi kamatozást figyeltük meg, majd ezt a kamatszintet összehasonlítottuk az infláció alakulásával az azt követő egy évben. Célunk az volt, hogy feltérképezzük, mennyire gyorsan vagy lassan reagál az ÁKK az inflációs változásokra.
A gyűjtésünk eredményei alapján megállapítható, hogy 2020 elejétől folyamatos csökkenésnek indult a PMÁP-okhoz kapcsolódó reálkamat. Az egyre növekvő, egy év múlvai éves infláció és a viszonylag alacsony szinten stagnáló PMÁP-kamatok kombinációja végül...
2020 áprilisától átcsapott egy negatív reálkamatos időszakba, amely két és fél évig tartott. A negatív reálkamat mértéke 10 hónapon keresztül 10%-nál is nagyobb volt.
A fordulat 2022 szeptember végén következett be, amikor az Államadósság Kezelő Központ bemutatta a jelentős jelentőségű, 11,75%-os kamatozású Prémium Magyar Állampapírokat. 2023 októberétől már alacsonyabb volt a visszatekintő infláció, mint ez a kamatszint. A folyamatosan csökkenő infláció, amely még mindig viszonylag magas szinten alakult, lehetőséget teremtett arra, hogy a prémium állampapírok ismét vonzó, pozitív reálkamatot kínáljanak a befektetők számára.
A PMÁP-ok világában 2023-ban megérkezett a pozitív reálkamatok fénykora, amelyet nem csupán a kiemelkedő kamatszintek, hanem a jelentős mértékben csökkenő infláció is elősegített. Ezen időszak kedvező kamatfizetései lehetővé tették, hogy a megtakarítók 10% feletti reálkamatot élvezhessenek, ami valódi pénzügyi előnyt jelentett számukra.
Bár 2023 végén debütáltak az első kamatperiódusban rögzített PMÁP-ok, amelyek célja az elszálló infláció és a kamatkiadások nyomásának enyhítése volt, akik ezen befektetési lehetőségeket választották, nem panaszkodhatnak. Az elemzők által decemberre prognosztizált körüli 3,7%-os inflációval úgy tűnik, hogy...
A tavalyi év során az első kamatperiódusban rögzített PMÁP-ok is kedvező reálkamatot nyújtottak.
Ráadásul, ha az elemzői előrejelzések valóra válnak a 2025. decemberi inflációval kapcsolatban, akkor a jelenleg 9,9%-on, illetve 7,9%-on rögzített PMÁP-ok az első kamatperiódus során még az idei évben is pozitív reálkamatot nyújthatnak. Ez még akkor is igaz, ha az áprilisi kamatfizetést követően a kamatszint 4,2%-ra esik vissza.
Természetesen, itt van egy egyedibb megfogalmazás: Számos kérdőjel merül fel a jövővel kapcsolatban. A Portfolio által megkérdezett szakértők átlagosan 4%-os inflációt prognosztizálnak az idei évre, amely az év végére 3,7%-ra csökkenhet. Azonban nem zárható ki, hogy bizonyos hónapokban ennél magasabb drágulással találkozunk, ami könnyen negatívan befolyásolhatja a reálkamatok kedvező alakulását.
Mivel a befektetők többsége korábban már befektette megtakarításait a korábban kibocsátott PMÁP-okba, amelyek idei kamata 3,95-5,2% között ingadozik, ezért...
Idén különösen azok tapasztalhatják meg a negatív vagy nulla körüli reálkamat hatását, akiknek a kamatprémiuma 0,25%-0,5% között mozog. Ezért a negatív reálkamattal járó kockázat főként a 2028-as, 2032-es és 2033-as lejáratú prémium kötvényeket érinti.
Ezek azok a dokumentumok, amelyeket 2023-ban és 2024-ben indítottak el az értékesítési folyamat során.
Az idei év egyik legérdekesebb kérdése, hogy milyen feltételek mellett vásárolhatunk prémium állampapírt. A jelenlegi, első kamatperiódusban érvényes 7,9%-os fix kamatú PMÁP értékesítése február 7-én zárul, ezt követően, április 22-től a kamat 4,2%-ra csökken. Már tapasztaltuk, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a csökkenő inflációs környezet hatására alacsony fix kamatozású új PMÁP-sorozatokat indított (például 9,9% és 7,9% fix kamattal). Ha idén nem tapasztalunk jelentős inflációs ugrást, akkor valószínű, hogy a PMÁP kamata sem emelkedik, hiszen a pozitív reálkamatra való hivatkozás alapján nem indokolt a kamatemelés.
Az adósságkezelő számára jó hivatkozási alap lehet tehát a tétlenségre, hogy egyrészről a papírok többsége jelenleg pozitív reálkamatot kínál, másrészt a növekvő inflációra lényegében már reagált az ÁKK a FixMÁP és a MÁP Plusz kamatával, hiszen ezeket tavaly október óta nem csökkentették tovább, vagyis mindkét papír magasabb kamatot fizet a tavalyi infláció által meghatározott PMÁP-kamatnál. Ezek az egyéb lakossági állampapírok tehát várhatóan idén is pozitív reálhozamot biztosítanak.
A terveket váratlan események könnyedén felülírhatják, például ha a PMÁP-okból váratlanul jelentős összegű kiáramlások és visszaváltások történnek. A Portfolio által végzett felmérés alapján erre akár számítani is lehet. Adósságkezelési szempontból ez akár egy olyan átmeneti megoldás formájában is megjelenhet, amely vonzóbb kamatozású állampapírokat eredményez. Felvetődik a kérdés, hogy lesz-e olyan prémium állampapír, amely rugalmasabban és gyorsabban reagál az infláció változásaira? Valószínűleg nem. Ugyanakkor az ÁKK számára még mindig marad némi "kamatpuskapor", ha a helyzet úgy kívánja.
A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A forrása: Getty Images.
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő információk jogi vonatkozásúak és részletes tájékoztatást nyújtanak.