Ezeknek a jótékony előnyöknek köszönhetően a cékla szinte nélkülözhetetlen része az egészséges táplálkozásnak.
Megérkezett a váratlan vallomás Kulcsár Edinától, aki kifejezte, hogy megbánta döntéseit – ám ekkorra már késő volt a visszafordulás.
A cékla egész évben könnyen elérhető az élelmiszerboltokban, és a gyökérzöldség színt adhat a megszokott salátánknak vagy akár egy humusztányérnak is. De ahhoz, hogy a céklából a legtöbb tápanyagot kinyerjük, érdemes megfontolni egy cékla-kiegészítő, például céklapor beépítését az étrendünkbe.
A nyers cékla kiváló forrása a káliumnak, magnéziumnak, folsavnak és B2-vitaminnak. Azonban, ha a céklaport választjuk, az még hatékonyabb módja lehet a tápanyagok bejuttatásának, mint az egész cékla fogyasztása. Egy teáskanál tiszta céklapor tápanyagtartalma szinte megegyezik egy egész, nyers cékláéval. Míg a céklalé is bővelkedik tápanyagokban, továbbra is elmarad a rosttartalom terén, amelyet a porított változat kínál.
Ezek a tápanyagok, továbbá a cékla élénk, mélyvörös színét adó pigmentek számos egészségügyi jótékony hatással bírnak. Segíthetnek a keringési rendszer optimalizálásában, hozzájárulnak a vércukorszint egyensúlyának fenntartásához, harcolnak a gyulladások ellen, és fokozzák az edzés utáni regenerációt.
A cékla gazdag nitrátokban, amelyek olyan vegyületek, melyek segítik a nitrogén-oxid termelését a testünkben. A nitrogén-oxid természetes módon működő értágító, ami hozzájárul az erek ellazulásához és a vérnyomás csökkentéséhez.
A nitrátok és a "betalain" nevű nitrogéntartalmú növényi pigment együttes hatása kifejezetten kedvezően befolyásolja a vérnyomást és a pulzusszámot. Számos emberi kutatás, köztük egy olyan vizsgálat is, amely a 2-es típusú cukorbetegséggel élő, magas vérnyomással küzdő felnőtteket célzott meg, arra a következtetésre jutott, hogy a cékla-kiegészítők rendszeres fogyasztása jelentős mértékben csökkentheti a vérnyomást.
A vérkeringés optimalizálásával ezek a nitrátok és színezőanyagok hozzájárulnak ahhoz, hogy az oxigén és a tápanyagok hatékonyabban áramoljanak az agyban, ezáltal erősítve a memóriát és a figyelmet. Emellett az izmokban is fokozzák a tápanyagellátást, amely javíthatja az edzés során elérhető állóképességet.
A céklában fellelhető betalain vegyület különösen figyelemre méltó, hiszen gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásait is alaposan tanulmányozták. Ez az egyedülálló anyag nemcsak a gyulladás különböző jelzőanyagait képes csökkenteni az emberi sejtekben, hanem védelmet nyújt a sejtek számára az oxidatív stressz káros hatásai ellen is.
Számos kutatás során bebizonyosodott, hogy a béta-alain képes mérsékelni az oxidatív stresszt azáltal, hogy hatékonyan semlegesíti a szabad gyököket. Ezek a rendkívül instabil molekulák a szervezetben a környezeti ártalmakra, mint például a dohányfüst és az ultraibolya (UV) sugárzás hatására keletkeznek. Az olyan antioxidánsok, mint a betalain, segítenek eltávolítani a szabad gyököket, mielőtt azok kárt tehetnének a sejteken és a DNS-en, ezzel hozzájárulva a rákmegelőzéshez.
Ezzel a védőhatással együtt a bétaalainról kimutatták, hogy laboratóriumi vizsgálatokban csökkenti az LDL-koleszterinszintet és gátolja a káros mikrobák, például az E. coli növekedését.
A keringés fokozása mellett a céklában természetesen előforduló nitrátok a mitokondriumok hatékonyságának javításával segítik a sejtek energiatermelését. A mitokondriumok energiát termelnek a sejtekben, amely a testet a fizikai edzéshez vagy a mindennapi funkciókhoz szükséges üzemanyaggal látja el.
A céklában található nitrátok előnyösek lehetnek azok számára, akik nagy intenzitású, szívpumpáló gyakorlatokat végeznek, mint például futás, kerékpározás és úszás. Számos tanulmány megállapította, hogy azok a sportolók, akik céklalevet ittak, jobb állóképességet tapasztaltak a maximális oxigénfelvételüknél, és jobb volt az állóképességük (más néven a kimerülésig tartó idő).
Egy 2022-ben végzett kutatás összegzése azt mutatta, hogy a céklalé kiegészítők fogyasztása rövid távon hozzájárulhat az edzés utáni regeneráció gyorsításához. Ezt a funkcionális mérések és az önértékelés alapján tapasztalt izomfájdalom szempontjából is megerősítették.
Több kutatás foglalkozott a cékla és az azt kísérő étrend-kiegészítők hatásával a vércukorszint szabályozására, valamint különböző anyagcsere-jelzők vizsgálatára. Az eredmények változóak, de úgy tűnik, hogy a megfelelő mennyiségű cékla fogyasztása hozzájárulhat az éhgyomri vércukorszint csökkentéséhez a 2-es típusú cukorbetegségben érintetteknél.
Egy érdekes kutatás során 44, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő résztvevő nyolc héten át napi egy bőséges adag (2/3 csésze) nyers vörös céklát fogyasztott. A kutatók a vizsgálat elején és végén értékelték a résztvevők anyagcsere- és kognitív teljesítményét. Az eredmények azt mutatták, hogy a cékla rendszeres fogyasztása kedvező hatással volt a glükózanyagcserére, valamint a kognitív funkciókra is.
Egy másik vizsgálat során, ahol a nyers cékla helyett céklalevet alkalmaztak, nem tudták megismételni az előző eredményeket. A kutatás azt mutatta, hogy a céklalé 12 héten át történő rendszeres fogyasztása nem gyakorolt számottevő hatást a vércukorszintre a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők esetében.
Egy korábbi kutatás során, amelyet cukorbetegségben nem érintett egyének körében végeztek, megfigyelték, hogy azok, akik nagyobb mennyiségű céklalevet fogyasztottak, étkezés után alacsonyabb vércukorszinttel rendelkeztek.
Bár néhány kutatás azt sugallja, hogy a cékla segíthet az éhgyomri vércukorszint csökkentésében, a bizonyítékok nem teljesen egyértelműek. Ha tehát a vércukorszintje javítását céklalevél-kiegészítőkkel tervezi, érdemes óvatosnak lennie!
Ha cékla-kiegészítőt szeretne bevezetni a napi rutinjába, fontos, hogy először konzultáljon egészségügyi szakemberével. Ez segíthet elkerülni a gyógyszerek és a meglévő egészségi állapotok közötti lehetséges kölcsönhatásokat.
A cékla hatással lehet az emésztőrendszer működésére, különösen az epe és a gyomorsav termelésére. Ezért fontos, hogy óvatosan járj el, ha a kórtörténetedben epekövek találhatók. Míg egyes források a céklalevet az epehólyag munkájának serkentésére ajánlják, lehetséges, hogy nem ez a legmegfelelőbb választás számodra, ha éppen epekőproblémákkal küzdesz.
Az alacsony vérnyomásra hajlamos egyének számára ajánlott óvatosan bánni a cékla vagy cékla-alapú kiegészítők fogyasztásával, mivel a nitrátok tovább csökkenthetik a vérnyomást. Ha Ön magas vérnyomás kezelésére gyógyszereket szed, fontos, hogy először konzultáljon egészségügyi szakemberével, mielőtt bármilyen céklakiegészítőt beiktatna az étrendjébe.