Fedezd fel, mit rejt az az időkapszula, amelyet Gábriel arkangyal szobrában találtak! Ez a titokzatos tárgy régmúlt korok üzeneteit őrzi, és lehetőséget ad arra, hogy bepillantást nyerjünk az eltűnt idők világába. Mi lehet benne? Talán értékes emlékek, bö


A 2024-es év különleges fordulatot hoz Budapest történetében, hiszen mintegy 120 év elteltével végre elkerül a főváros őrangyalának, Gábrielnek a szobra. Ez a figyelemreméltó alkotás 1900-ban a párizsi világkiállításon elnyerte a nagydíjat, majd 1901-ben a Hősök terén ünnepélyes keretek között avatták fel, azóta pedig Budapest egyik legfontosabb szimbólumává vált. Bár a szobor felújításáról többször is szó esett, eddig nem valósultak meg komolyabb munkálatok. Jelenleg a mű szakmai vizsgálata folyik, és ha minden a tervek szerint alakul, tavasszal megkezdődhet a felújítási folyamat. Hogy a város lakói és a turisták ne szenvedjenek hiányt a műalkotásban, a Néprajzi Múzeumban máris bemutatták a szobor életnagyságú mását, amely 2025. február 5-től bárki számára megtekinthető lesz.

"A Hősök tere angyalának hiánya teljesen megváltoztatja a helyszín hangulatát" - nyilatkozta Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója a Néprajzi Múzeumban tartott sajtótájékoztatón. Az esemény során hangsúlyozta, hogy a turisták folyamatosan érdeklődnek a központi oszlop tetején lévő szobor története iránt, és a helyi lakosok számára is kiemelten fontos Gábriel jelenléte. Ebből kifolyólag úgy döntöttek, hogy a felújítás idején is biztosítják a szobor láthatóságát, hogy senki se érezze a hiányát.

A Néprajzi Múzeum épületében 2025. február 5-től, a Városliget Látogatóközpontban megtekinthető Gábriel arkangyal szobrának életnagyságú mása. A majd öt méter magas bronzszobor a Hősök terén 36 méteres magasságból figyeli a várost, most azonban testközelből nézhetik meg az érdeklődők a párizsi világkiállításon 1900-ban nagydíjat nyert műalkotást.

"Több mint egy évszázados időszak után elérkezett az idő, hogy Gábriel arkangyal szobrát, amely a Hősök terén található impozáns millenniumi emlékmű korinthoszi oszlopán helyezkedik el, leemeljük. A közel 5 méter magas bronzszobor állapota jelentősen romlott az évek során, hiszen a korábbi felújítások csupán esztétikai jellegű beavatkozásokat foglaltak magukban. Ennek következtében elkerülhetetlenné vált a szobor teljes körű felújítása" - részletezi a felújítás körülményeit eljuttatott közleményében Gyorgyevics Benedek. Ezt követően így folytatja:

A munkálatok első, egyben legimpozánsabb szakaszában a vagyonkezelő Városliget Zrt. által egy impozáns állványrendszert emeltek a 36 méter magas oszlop köré. Ez az építmény lehetővé tette a szobor részletes helyszíni felmérését és felkészítését a leemelésre. A feladat végrehajtásához Magyarország legnagyobb mobildaruját hívták segítségül, hiszen a bronzból készült Gábriel szobor közel 5 méter magas és jelentős súlyt képvisel. A szobor „földre szállása” és a restaurátor műhelybe való szállítása rendkívüli precizitást és tökéletes koordinációt igényelt, amelyet mérnöki tudomány és gondos tervezés jellemzett.

Természetesen, Gábriel "földre szállása" nem éppen olyan mese, mint a Berlin felett az égben, hiszen ha minden jól alakul, hamarosan visszanyeri ikonikus pozícióját, hogy onnan figyelje a város pezsgő életét és lakóinak mindennapjait. De addig is, a frissen megnyílt ingyenes pop-up kiállítás keretében az érdeklődők nem csupán a szobor másolatát csodálhatják meg, hanem különféle videós anyagokat és vetítéseket is élvezhetnek. Különösen izgalmas egy gyorsított felvétel, amelyet a Gábriel szobor nézőpontjából készítettek a szakemberek, lehetővé téve számunkra, hogy mintha magának az arkangyalnak a szemeivel látnánk a főváros folyamatosan mozgó emberáradatát.

A legújabb kiállítás különlegességeként bemutatásra kerül egy időkapszula is, amelyet a millenniumi emlékmű oszlopfőjének felújítása során fedeztek fel a szakértők. Ez a titokzatos kapszula egy borosüveget rejtett, melyet körülbelül 120 évvel ezelőtt helyeztek el az oszlopfő legfelső kőeleme alatt. A felfedezés izgalmas betekintést nyújt a múltba és a korabeli szokásokba.

Az üveg az első beépítéskor megsérülhetett, ami miatt a papír a beton száradása alatt felszívódó nedvesség következtében mára sajnos teljesen olvashatatlanná vált. Az érmék viszont sikeresen átvészelték az évszázadok hosszú várakozását, így most megcsodálhatók a kiállításon.

A megnyitón jelen volt Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézet főigazgatója, aki az esemény keretében hangsúlyozta, hogy a szobor állapotában már jelentős problémák mutatkoznak, különösen a fej részén, ahol a hibák a legszembetűnőbbek. Emellett a belső tartószerkezet is súlyos sérüléseket szenvedett el az elmúlt több mint 120 év folyamán. Bár eddig sikerült megőriznie integritását az idő múlásával, a biztonsági és kulturális szempontok figyelembevételével elengedhetetlen, hogy Gábriel szobrát felújítsák.

Ahogy a megnyitó eseményét követően a főigazgató szavait tartalmazó sajtóközleményben olvashatjuk:

A lehető legkorszerűbb technológiák alkalmazásával, a legapróbb részletekig terjedő alapossággal vizsgáljuk át és restauráljuk a szobrot. Elkötelezettek vagyunk abban, hogy minden repedést, minden sérülést pontosan feltárjunk, megértsük az okát, megtervezzük a szükséges beavatkozást, és kellő gondossággal el is végezzük. A legnagyobb kihívást a szobor belső szerkezeti állapotának helyreállítása jelenti. A korábbi javítások során ugyanis csak a külső felületeket kezelték, így a belső rögzítések, illetve a bronz- és acélszerkezeteket a lehető legalaposabban fel kell mérnünk.

A megnyitó eseményen a főigazgató hangsúlyozta, hogy a szobor megalkotása során a művészek és szakemberek olyan egyedi technológiákat használtak, melyek manapság már nem hozzáférhetők. Ezen kívül az anyagötvözet is eltér a jelenleg elterjedt verzióktól, ezért mindenféle beavatkozást alapos kutatások és tervezési folyamatok fognak megelőzni.

A Városliget Zrt. a Nemzeti Örökség Intézetével együttműködve kezdett bele a szobor felújításába. A munkálatok során a bronzelemeket a szobrot tartó korinthoszi fejezet díszeivel együtt műhelyben restaurálják. Az előkészületek során 3D-szkenneléssel dokumentálták az eredeti állapotot, jelenleg pedig a szobor alapos restaurátori vizsgálata zajlik a műhelyben annak érdekében, hogy a szakemberek eldöntsék, milyen eszközökkel és technikákkal tudják mielőbb helyreállítani a 120 éves alkotást.

A szobor felújítása a vizsgálatok eredményei alapján várhatóan tavasszal veszi kezdetét. Móczár Gábor kifejtette, hogy ez a mostani kezdeményezés különleges eseménynek számít a magyar műemlékvédelem és szoborrestaurálás történetében, amely a főváros életében is kiemelkedő szerepet játszik.

Related posts