A világ tőzsdéi viharos állapotba kerültek, a Covid óta nem látott mélységekbe zuhantak a piacok.

Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései nyomán pénteken továbbra is csökkentek a részvénypiacok értékei, és a helyzetet tovább súlyosbította Kína bejelentése a komoly válaszlépésekről. Ez a lépés csak fokozta a kiterjedt kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmakat, és egyre inkább valószínűvé tette a feszültségek eszkalációját.
Az Egyesült Államok három jelentős részvényindexe több mint 5 százalékos csökkenést mutatott, az S&P 500 pedig közel 6 százalékkal esett vissza. Ezzel az amerikai részvénypiac a 2020 óta mért legrosszabb hetét zárta le - számolt be róla a BBC.
Az Egyesült Királyság tőzsdéje, az FTSE 100, drámai csökkenést mutatott, hiszen közel 5 százalékkal esett vissza, ezzel az utolsó öt év legjelentősebb zuhanását könyvelve el. Eközben az ázsiai piacok is lefelé íveltek, és a német, valamint francia tőzsdék is hasonló mértékű esésekkel néztek szembe.
Donald Trump, aki elkötelezte magát a globális kereskedelmi rendszer reformjának érdekében, figyelmen kívül hagyta a piaci sokkokkal kapcsolatos aggályokat. Kiemelte, hogy az amerikai munkaerőpiac robusztus, és követőit bátorította a kitartásra a közösségi médiában.
A globális tőzsde értéke több billió dollárral csökkent azóta, hogy az amerikai elnök bejelentette az új, átfogó importadó bevezetését, amely minden külföldről érkező árura 10 százalékot vet ki. Ezen intézkedés következtében számos ország, köztük olyan meghatározó kereskedelmi partnerek, mint Kína, az Európai Unió és Vietnam, jelentős adóemeléssel kell, hogy szembenézzen.
Elemzők megállapítása szerint ezek a lépések az Egyesült Államok történetében 1968 óta a legjelentősebb adóemelést jelentik. A szakértők előrejelzései alapján a bevezetett intézkedések a kereskedelmi aktivitás csökkenéséhez vezethetnek, és aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy több ország gazdasági visszaesésbe kerülhet.
Kína pénteken 34%-os importadót vetett ki az amerikai termékekre, válaszul az Egyesült Államok kereskedelmi intézkedéseire. Ezen kívül korlátozta a fontos ásványi anyagok exportját, és néhány amerikai vállalatot feketelistára helyezett. Az intézkedésekkel Donald Trump döntéseit "zsarnoki lépésnek" és a nemzetközi kereskedelmi normák megsértésének minősítette.
Néhány ország abban bízik, hogy sikerülhet párbeszédet kezdeményezniük, még akkor is, ha a Fehér Ház eddig nem jelezte, hogy nyitott lenne az ilyen jellegű megbeszélésekre.
Maroš Šefčovič, az EU kereskedelmi biztos, aki az amerikai vámokkal kapcsolatos válaszokat készít elő, pénteken bejelentette, hogy "őszinte" kétórás megbeszélést folytatott amerikai tisztviselőkkel. A közösségi médiában megosztott üzenetében hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi kapcsolatoknak "új megközelítésre" van szükségük a jövőbeni együttműködés érdekében.
"Az EU elkötelezett az értelmes tárgyalások mellett, és kész megvédeni az érdekeit is. Tartjuk a kapcsolatot" - mondta.
Donald Trump még a kampánykörútján ígérte meg, hogy megteszi ezeket a lépéseket. De messzebbre mentek, mint amire egyes elemzők számítottak, és a tőzsdén a legrosszabb hetet váltották ki 2020 óta, amikor a Covid-19 járvány globális leállásokhoz és egyéb zavarokhoz vezetett.
A részvények értékesítése az Apple és a Nike által képviselt cégekkel vette kezdetét, amelyek jelentős mértékben függenek az ázsiai beszállítóiktól. Pénteken azonban nemcsak ezek a nagyvállalatok szenvedtek, hanem olyan iparágak részvényei is csökkentek, amelyek általában nem érzékelik közvetlenül a vámok hatását, mint például a tartós fogyasztási cikkek, az egészségügyi szektor és a közműszolgáltatások.
Őszintén megvallva, a légkör meglehetősen nyomasztó, és jogosan az is. Az igazi aggodalom forrása pedig az, ami reggel 6 óra körül történt, amikor Kína elkezdte a megtorlási lépéseit.
„A Trump által bevezetett vámtarifák hatásainak megértéséhez hetek kellenek” – figyelmeztetett Mike Dickson, a Horizon Investments kutatási és kvantitatív stratégiákért felelős vezetője.
A JP Morgan legfrissebb befektetői jegyzetében bejelentette, hogy a világgazdasági recesszió kockázatát a korábbi 40 százalékról 60 százalékra növelte. A jelentés hangsúlyozza, hogy a vámok által kiváltott sokk az Egyesült Államokban akár 2 százalékponttal is mérsékelheti a gazdasági növekedést ebben az évben. Néhány befektető véleménye szerint a piaci visszaesésre már lehetett számítani, figyelembe véve az elmúlt évek folyamatos bővülését.
Tim Pagliara, a Tennessee állambeli CapWealth vezérigazgatója így fogalmazott: "A piaci mozgások, amelyeket jelenleg tapasztalunk, igencsak drámaiak, hiszen a lefelé irányuló trendek sokkal gyorsabbak, mint a felfelé ívelő folyamatok." Hozzátette, hogy a Fehér Ház igyekszik végrehajtani a globális kereskedelem jelentős újraindítását, de ehhez komoly erőfeszítésekre van szükség.
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke, pénteken hangsúlyozta, hogy a gazdasági helyzet továbbra is "stabil" marad. Kiemelte a legfrissebb statisztikákat, amelyek azt mutatják, hogy márciusban az Egyesült Államok munkaerőpiaca rendkívül erős teljesítményt mutatott.
Powell kijelentette, hogy a vámok mértéke surprizálóan magasabb a vártnál, és túllép a legtöbb előrejelzés által megjósolt szinteken. Hozzátette, hogy a gazdasági növekedés várhatóan lassulni fog, míg az árak emelkedése szinte biztosra vehető.
New Jerseyben a kisvállalkozó Pat Muscaritolo elmondta, hogy a változások arra kényszeríthetik, hogy 40 év után bezárja a Jacobson Appliance nevű háztartási gépboltját. Arra buzdította a vásárlókat, hogy a szükséges vásárlásokat most tegyék meg. "Nem tudjuk, hogy mi lesz az ár a hónap végén" - mondta. A vállalkozó pedig arra számít, hogy az árak drasztikusan meg fognak emelkedni, egy hűtőszekrény például 30, vagy akár 40 százalékkal.
A Nike és más ruházati kiskereskedők részvényei, a csütörtöki esés óta a részvényeik értéke korrigálta magát, miután Trump azt mondta, hogy "nagyon produktív telefonbeszélgetést" folytatott a vietnami miniszterelnökkel.
Kambodzsa is egy figyelemre méltó levelet juttatott el, melyben felajánlotta a vámok mérséklését, és egyúttal tárgyalásokra invitálta az Egyesült Államokat. Ennek ellenére a piac egyéb szegmensei továbbra is pessimista kilátásokkal szolgálnak, így a remények egyelőre halványak maradnak.
Az Apple részvényei pénteken több mint 7%-os csökkenést mutattak, ami jelentős hatással volt a kínai gyártókra való támaszkodásukra. Az iPhone készülékek gyártója szerdától kezdődően körülbelül 15%-kal csökkentette piaci értékét.
A Dow Jones index 5,5%-os visszaesést mutatott, ami azt jelenti, hogy a februári csúcsához képest 10%-kal csökkent. Ezzel párhuzamosan a Nasdaq 5,8%-os esést könyvelhetett el, ami december óta elért értékének körülbelül egyötödét jelenti.
Az Egyesült Királyságban az FTSE 100 index jelentős, 4,9%-os csökkenéssel zárta a napot, ez pedig a legnagyobb egynapos visszaesés 2020. március 27. óta. Európai szinten a francia CAC 40 index 4%-kal esett, míg a német DAX index közel 5%-os csökkenést mutatott. Japánban, ahol a miniszterelnök a helyzetet "nemzeti válságnak" minősítette, a Nikkei 225 index több mint 2,7%-os esést könyvelhetett el. Ráadásul a Brent nyersolaj nemzetközi piaci ára is jelentős, közel 6%-os visszaesést tapasztalt.