A híres Commodore márka újra életre kelt, hiszen nem mindennapi szereplők álltak a felvásárlás mögött. Az új vezetés izgalmas jövőt ígér a cégnél, amelynek története tele van innovációval és nosztalgiával. Mostantól új irányvonalat képviselnek, és készüln

Új irányt vesz az ikonikus Commodore márka, hiszen nem egy nagy számítástechnikai cég, hanem a hűséges rajongók csapata vette át a vezetést. A hívek lelkesedése és elkötelezettsége új életet lehelhet a legendás névbe.
Inkább csak az idősebbek emlékezhetnek azokra az időkre, amikor a valóban személyi számítástechnikát a Commodore számítógépek jelentették. Játékra és munkára is alkalmasak voltak ezek a masinák, és ma is vannak szenvedélyes elkötelezettjei a márkának. Így egyfelől meglepőnek, másfelől viszont logikusnak tűnik a legújabb hír: a rajongói közösség tagjai felvásárolták a Commodore Corporationt.
Christian Simpson, a Peri Fractic néven ismert retrotech-youtuber, valószínűleg nem is álmodta volna, hogy egyszer a legendás Commodore cég vezetésére kerül. Már fiatal korában is nagy rajongója volt a márkának, és mindig is szeretett volna hozzájárulni annak örökségéhez. Ám az álmát nem csupán rajongás hajtotta; elhatározta, hogy a Commodore nevét viselő hivatalos termékek létrehozásáért küzd, hogy a hasonlóan elkötelezett rajongók számára megfizethető áron kínálhasson retro élményeket. Egy nap, szívében a lelkesedéssel, felvette a kapcsolatot a Commodore holland tulajdonosával. A levelezés során azonban egy váratlan fordulat következett be: a cég válaszában nem csupán az érdeklődése iránti köszönetet fejezték ki, hanem egy izgalmas lehetőséget is felajánlottak neki. A Futuro Promissio néven ismert projekt keretein belül a Commodore újraértelmezte magát, és keresett valakit, aki segíthetne az új irányvonalban. Ez a válasz felkeltette Christian érdeklődését, hiszen úgy tűnt, hogy a cég valóban nyitott a megújulásra, és lehetőséget ad a rajongóknak, hogy részt vegyenek a márka jövőjében. Ahogy a részletek kibővültek, Christian ráébredt, hogy nem csupán egy álom valósul meg, hanem egy új korszak kezdete is lehet a Commodore történetében, amelyben a régi és az új találkozik.
Nem csupán a kizárólagos licencet biztosították számára, hanem azt is felajánlották, hogy mivel alaposan ismeri a Commodore működését, fontolja meg a cég megvásárlását. "Ha érkezik egy megfelelő ajánlat, talán hajlandóak lennénk megfontolni az egész vállalat értékesítését" - hangzott el a nyilatkozat. A végső felvásárlás 5-7 millió dolláros befektetéssel valósult meg, és állítólag Simpson még egy második jelzálogot is felvett az otthonára. Ez az összeg mindenképpen kedvezőnek tekinthető, hiszen a Commodore márka 2008-as értéke 79,8 millió dollárra rúgott.
A tranzakció során négy bejegyzett védjegy és az eredeti ROM-okhoz való hozzáférés cserélne gazdát. A feltételes mód annak szól, hogy a kifizetés még nem történt meg, a közösségi adakozáson kívül további befektetőket keresnek az üzlet végleges lezárásához.
Érdekes apróság, hogy egy olasz vállalat is a Commodore névvel él. A 2010-es években, amikor a márka jelentős része inaktív volt, több olasz cég is felfedezte a név potenciálját. Ahogy a Tedium említi, a Peri Fractic által keresett verzió kifejezetten a márka 1980-as évekbeli örökségéhez kapcsolódik. "Optimistán tekintünk arra, hogy olyan megoldást találunk, ami minden érintett számára kedvező lesz" – mondta Simpson, reagálva erre a különös helyzetre.
Az újraélesztésre készülő vállalat vezetősége igencsak figyelemfelkeltő. Bill Herd, a Commodore 128 és a Plus/4 mögött álló kiváló elme, műszaki tanácsadóként és részvényesként tér vissza a céghez. Az új, titkos projektek irányítását Albet Charpentier, a Commodore korábbi mérnöki alelnöke veszi át, ami ígéretes kezdetet vetít előre. Michael Tomczik, Jack Tramiel elnök egykori asszisztense a vezető tanácsadói poszton fog dolgozni, míg David Pleasance, a Commodore UK egykori ügyvezetője és Jeri Ellsworth, a sikeres Commodore DTV megalkotója is csatlakozik a csapathoz. Ráadásul a HBO Szilícium-völgy című sorozatának színésze, Thomas Middleditch kreatív igazgatóként és befektetőként segíti a vállalatot, ami még inkább fokozza az izgalmat a projekt körül.
És a jövőbeli tervek? Hivatalosan ugyan még nem jelentettek be semmit, de mivel az egész azzal kezdődött, hogy licencbe vették a Commodore nevét egy hardvertermékre, mindenképpen lehetségesnek tűnik új termékek megjelenése. Olyanok, amelyek nemcsak retrók (tisztelegve a nagy klasszikusok, a Commodore 64 és az Amiga előtt), hanem egyúttal jövőbe mutatóak. A tervek között szerepel még a Commodore márka használatának egyszerűsítése és hivatalos csatornák megnyitása a közösségi projektek licenceléséhez.