Fenyő-gyilkosság: Gyárfás Tamás hét év börtönbüntetést kapott, míg Portik Tamásra továbbra is az életfogytiglani ítélet vár.


A Fővárosi Ítélőtábla 27 évvel Fenyő János médiavállalkozó 1998 februári, brutális meggyilkolása után végre ítéletet hirdetett.

A Fővárosi Ítélőtábla véglegesen lezárta a Fenyő-gyilkosság ügyét, és jogerős ítéletet hirdetett. A médiapiac ikonikus alakja, Fenyő János 1998 februárjában, kivégzésszerű módon vesztette életét. Most, 27 év elteltével, a másodfokú bíróság döntése újabb mérföldkő a hosszú éveken át húzódó jogi eljárásban.

Gyárfás Tamás bűnösnek bizonyult emberölés felbujtásában, ezért hét év börtönbüntetést kapott. Ezzel szemben Portik Tamás esetében a bíróság megerősítette az életfogytig tartó fegyházbüntetést.

A csütörtök délelőtti tárgyalás során Portik Tamás videókapcsolaton keresztül sem jelent meg.

Az elsőfokú ítéletet Gyárfás Tamás ügyében az ítélőtábla módosította, amelynek következtében Gyárfás nem fegyházbüntetést kapott, és felbujtóként került elítélésre, nem pedig bűnsegédként.

Az ügyészség a másodfokú eljárásban életfogytiglani szabadságvesztést kért a másodrendű vádlott Portik Tamásra, míg az elsőrendű vádlott Gyárfás Tamásra súlyosabb büntetés kiszabását indítványozta. Elsőfokú, idén február elejei ítéletében a Fővárosi Törvényszék Gyárfást Tamást bűnösnek mondta ki emberölésben elkövetett bűnsegédlet miatt. Ezért őt 7 év szabadságvesztésre és 10 év közügyekre való eltiltásra ítélték. Portik Tamást emberölésre való felbujtásért ítélték életfogytiglani börtönre a néhai médiavállalkozó, Fenyő János 1998-as megöletése miatt.

A Vico médiabirodalom alapítóját, több újság, köztük a Népszava tulajdonosát 1998. február 11-én Budapesten, az utcán lőtték le, amikor kocsijával a piros lámpánál állt. Tizenöt év sikertelen nyomozás után a rendőrség 2013-ban nevezte meg a gyilkosság lehetséges elkövetőjét: az Aranykéz utcai robbantással is gyanúsított Jozef Roháčot. A szlovák férfi DNS-ét megtalálták az elkövető által hátrahagyott sapkán. Roháčot 2017-ben el is ítélték Fenyő meggyilkolásáért. A megbízó kilétére akkor még nem derült fény. 2018 áprilisában Gyárfás Tamás producert, a Magyar Úszó Szövetség korábbi elnökét és Portik Tamást gyanúsítottként hallgatták ki, majd vádat is emeltek ellenük.

Az első fokon eljáró bíróság - a vádlottal összhangban - arra a megállapításra jutott, hogy Gyárfás megrendelésére történt Fenyő János meggyilkolása, mivel közöttük rendkívül súlyos üzleti ellentétek álltak fenn. A bíróság megállapította, hogy a Nap TV körüli viták feszültségei mélyen érintették a két férfi kapcsolatát, hiszen Fenyő a csatorna és annak szerkesztési jogának megszerzésére törekedett. A bíró hangsúlyozta, hogy a konfliktus olyan mértékben eszkalálódott, hogy még Horn Gyula miniszterelnök is próbálkozott a békés rendezéssel. Gyárfás ügyvédje viszont az elsőfokú ítélet indoklását és az ügyészség vádpontjait abszurdnak minősítette, kijelentve, hogy a hatóságok nyilvánvalóan manipulálták a bizonyítékokat, és az indoklások logikáját teljességgel érthetetlennek tartotta.

"Eleve nincsenek gyilkos hajlamaim" - fogalmazott Gyárfás Tamás, amikor az utolsó szó jogán reagált a vádakra. Kiemelte, hogy a Napkelte tévéműsor visszaszerzése után nem volt semmi oka arra, hogy Fenyő megölésének "óriási kockázattal járó lépésére" szánja el magát, ráadásul 1997-re már nem is volt köztük feszültség. A per során kulcsfontosságú bizonyítékként szerepeltek azok a titokban rögzített hangfelvételek, amelyeket Portik készített. Gyárfás megjegyezte, hogy véleménye szerint Portik feladatául kapta, hogy őrá terelje a gyanút, és hangsúlyozta: semmilyen szerepe nem volt abban, hogy Portik megszervezze a gyilkosságot, sőt, úgy vélte, hogy Portikot nem zavarta el, mert az félelmet keltett benne.

"Szétb*sszuk?" - kérdezte Portik Tamás, mire Gyárfás Tamás széttárta a kezét. Az elsőfokú ítélet indoklása szerint a kezét széttáró Gyárfás ezzel beleegyezését adta Fenyő János meggyilkolására. Az, hogy egy ilyen párbeszéd - még a gyilkosság előtti időszakban - elhangzott, onnan lehet tudni, hogy amikor a kétezres években Portik és Gyárfás beszélgetett, felidézték ezt a jelenetet - ezt pedig Portik titokban diktafonra vette. Később éppen ez okozta a vesztüket, a rendőrség ugyanis megtalálta a felvételeket, és meg tudta gyanúsítani őket a Fenyő-gyilkosság ügyében.

Akárhogy is, az 1998. február 11-én elkövetett gyilkosság azért rendkívüli, mert sem előtte, sem azóta nem végzett ki profi bérgyilkos olyan nagy hatalmú embert, mint amilyen halálakor Fenyő János médiamágnás volt. Gyárfás Tamás elítélése pedig azért számít rendkívülinek, mert ilyen súlyú bűncselekmény miatt még nem ítéltek el olyan nagy hatalmú embert, mint amilyen a Nap Tv egykori tulajdonosa volt. Ahhoz ugyanis kétség sem fér, hogy volt időszak, amikor a Nap Tv-n keresztül Gyárfás valóban meghatározó szereplője, alakítója volt a magyar a politikai közéletnek.

Related posts